بازار سهام همیشه با نوسان همراه است، اما رعایت برخی نکات می تواند در سرمایه گذاری بلند مدت موفق در بازار بورس و سهام موثر باشد و ریسک ضررهای احتمالی را کاهش دهد. یک سرمایه گذاری مناسب می تواند باعث سودآوری چشمگیر شما در بازار سرمایه شود و از ضرر کردن شما در برخی معاملات جلوگیری کند.

با دانستن تنها چند نکته کاربردی می توانید به سود بیشتری در بلند مدت دست پیدا کنید و یک سرمایه گذار موفق باشید.

نکاتی برای سرمایه گذاری بلند مدت در بورس 

در ادامه به ۱۰ نکته برای سرمایه گذاری بلندمدت موفق یا فوت و فن خرید سهام اشاره شده که هر سرمایه گذاری باید آنها را بداند و از طریق بکارگیری آنها سرمایه گذاری پر سودی انجام دهد.

 همچنین بخوانید: سود بلند مدت بورس از بقیه بازارها بیشتر است

۱ – روی سهام با ارزش سرمایه گذاری کنید

پیتر لینچ (از موفقترین سرمایه گذاران بورس دنیا) به برخی از سهام که امکان رشد تا ۱۰ برابر را دارند اشاره کرده و بخش وسیعی از سرمایه خود را از طریق سرمایه گذاری در این سهام دانسته و گفته برای سرمایه گذاری بلندمدت موفق، حفظ سهامی که آینده خوبی در انتظار آنهاست الزامی است. او همواره به این موضوع معتقد بود که هر سهم را با توجه به معیارها و موقعیت خودش باید مورد سنجش قرار دادو قوانین برای همه سهم ها یکسان نیست.

۲ – سهام ضعیف و کم ارزش را بفروشید

یک نکته مهم برای سرمایه گذاری بلند مدت در سهام این است که اگر سهم شما با افت قیمت شدید مواجه شده باشد احتمال اینکه باز هم کاهش قیمت داشته باشد وجود دارد. بنابراین اگر احساس کردید فروش سهامی که با افت طولانی مدت مواجه شده کار درستی است این کار را انجام دهید تا جلوی ضرر را بگیرید.

با در نظر گرفتن پتانسیل سهام بهتر می توانید آینده آنها را پیش بینی کنید.

۳ – به دنبال سیگنال گرفتن نباشید

برای خرید سهام یک شرکت تنها به تعریف و تمجید دیگران از آن سهم اکتفا نکنید و خودتان در مورد شرکت و آینده آن تجزیه و تحلیل کنید. برای یک سرمایه گذاری بلند مدت موفق در بازار سهام به تحقیقات بیشتری نیاز است تا از ضررهای احتمالی جلوگیری شود.

کدام صنعت برای سرمایه گذاری در بورس بهتر است

۴ – توجه خود را معطوف تغییرات کوچک نکنید

این درست است که برای فعالیت موثر در بورس باید هر لحظه بازار را کنترل کرد اما برای داشتن یک سرمایه گذاری بلند مدت موفق در بورس، به جای توجه به تغییرات کوچک در سهام و نگرانی در مورد آنها، با دید بلند مدت به آنها نگاه کنید و نسبت به آینده سهام خود امیدوار و به سوددهی آن در بلند مدت اطمینان داشته باشید.

۵ – به نسبت P/E اکتفا نکنید

معمولا نسبت قیمت به درآمد برای سرمایه گذاران از اهمیت زیادی برخوردار است. اما این نسبت ها در کنار سایر تحلیل بنیادی کارآمد هستند و اکتفا به نسبت P/E به تنهایی نمی تواند میزان ارزش سهام یک شرکت را مشخص کرد.

۶ -فریب سهام شرکت های کوچک را نخورید

این یک باور غلط است که سهامی که ارزش کمتری داشته باشد ضرر کمتری را نیز محتمل می شود. در صورتی که اینطور نیست. سهام شما اگر ارزش زیادی نداشته باشد و دچار افت قیمت شود باز هم سرمایه شما از دست رفته است. بعلاوه اینکه سهام شرکت های کوچک و کم ارزش به دلیل اینکه از میزان تابعیت کمتری از بازار برخوردار هستند میزان ریسک در آنها بیشتر است.

۷ – عملکرد خود را مشخص کنید و آن را تغییر ندهید

برای سرمایه گذاری بلندمدت موفق در سهام این موضوع خیلی مهم است که از قاعده مشخصی پیروی کنید و مدام عملکرد خود را تغییر ندهید. توجه به رویکردهای مختلف باعث می شود شما دچار سردرگمی در بازار سرمایه شوید. پیروی از یک رویکرد مشخص برنامه ای بود که وارن بافت همیشه به آن توجه داشت و با عمل براساس این روش توانست ثروت عظیمی را برای خود جمع آوری کند.

۸ – به آینده سهام توجه داشته باشید

پیشینه یک سهم می تواند در شناسایی آن موثر باشد اما وقتی هدف ما انجام یک سرمایه گذاری بلند مدت موفق است تنها توجه به گذشته سهم کافی نیست و ضمانت سرمایه گذاری موفق در بلند مدت وجود نخواهد داشت. پیتر لینچ نیز در کتاب معروف خود (یک صعود در وال استریت) به آینده نگری اشاره کرده و گفته با توجه به همین عملکرد بوده که من با وجود گران شدن یک سهم آنرا خریداری کردم چون با استفاده از تحلیل های مختلف از افزایش مجدد قیمت آن اطمینان داشتم.

۹ – با دید بلند مدت معاملات خود را پیش ببرید

برای سرمایه گذاری بلند مدت باید صبر کنید و دید بلند مدت نسبت به سهام خود داشته باشید. این نوع سرمایه گذاری با موفقیت بیشتری نیز همراه خواهد بود. شاید این تصور برای تازه واردان بورسی وجود داشته باشد که با معاملات کوتاه مدت می توان سود خوبی دریافت کرد اما باید بدانید میزان ریسک در این معاملات خیلی بیشتر است.

همچنین بخوانید: کم ریسک ترین سرمایه گذاری در بورس چگونه است؟

۱۰ – به شرکت های کوچک و ناآشنا هم فکر کنید

در مقابل برخی محصولات شرکت ها که به عنوان یک محصول شناخته شده مورد استفاده مردم قرار می گیرند، شرکت های کوچکی هم وجود دارند که اسم آنها ناشناخته است اما این پتانسیل را دارند که به عنوان یک سهام معتبر شناخته شوند و مورد معامله قرار بگیرند. در حقیقت برخی از سهام این شرکت ها قابلیت رشد بیشتری نسبت به سهام شرکت های معروف را دارند.

البته باز هم باید توجه داشتن که این معنای بهتر بودن شرکتهای کوچک و ناشناخته نیست و نباید فراموش کرد که در همه زمینه ها استثنا نیز وجود دارد.

مساله مالیات را فراموش نکنید اما نگرانش هم نباشید

در سرمایه گذاری بلند مدت موفق هدف اصلی دستیابی به سود بیشتر است. مالیات به عنوان موضوعی که ذهن سهامداران را درگیر کرده در سرمایه گذاری و رشد پول شما در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد. بنابراین با وجود تمایلی که برای کم شدن مالیات در سرمایه گذاری ها دارید اما ذهن خود را کمی از این مسئله دور کنید تا موجب بروز اشتباه در تصمیمات مهم سرمایه گذاری شما نشود.

همچنین بخوانید: آیا به معاملات بورسی مالیات تعلق می گیرد؟