اگر به دنبال سرمایه گذاری در بازار بورس هستید قطعا واژه های سبدگردان و سبدگردانی را شنیده اید در ادامه توضیح خواهیم داد که مدیریت پرتفوی و سبدگردانی چیست و بازده و مزیت های سبدگردانی را مورد بررسی قرار می دهیم.

سرمایه گذاران برای کسب سود همواره به دنبال یافتن بازاری سودمند هستند که بازار بورس و  سرمایه گذاری در بورس یکی از آنها می باشد که همچون بازار های موازی (طلا ، ارز ، مسکن و خودرو) با ریسک همراه است.

اگر شما فردی هستید که تمایل به سرمایه گذاری در بورس دارید اما دانش و اطلاعات کافی در این باره را ندارید به شما توصیه می شود از طریق نهادهای مرتبط اقدام کنید تا افرادی که دانش کافی در این زمینه دارند بجای شما سرمایه گذاری کنند و سوددهی را افزایش دهند و از ضرر های احتمالی بکاهند. یکی از این نهادها شرکتهای سبدگردان می باشند.

ما در این مطلب قصد داریم به بررسی موضوعاتی مانند:

سبدگردان کیست؟

سبدگردان، شخص حقوقی است که متولی سرمایه گذاری و مدیریت دارایی های اشخاص حقیقی و حقوقی در بازار بورس است. سبدگردان با بکارگیری تحلیلگران حرفه ای که دارای گواهینامه تحلیلگری از سازمان بورس اوراق بهادار هستند و عمدتا تجربه زیادی در بازار سرمایه دارند و دارای کارنامه درخشانی در زمینه معامله گری در بورس هستند، پیش بینی های درست و دقیقی از وضعیت موجود در بازار بدست می آورد تا بهترین نتیجه را از معاملات خود بدست آورد.

بیشتر بخوانید: چگونه به یکی از بورس بازان حرفه ای ایران و جهان تبدیل شویم

سبدگردانی چیست؟

بطور خلاصه میتوان گفت سبدگردانی چیدمان صحیح دارایی‌ها در قالب یک سبد مشخص می باشد که میزان و مقدار هر کدام از دارایی‌ها و زمان خرید و فروش آنها به دقت تعیین می‌شود.

سبدگردانی فرآیندی است که طی آن افراد با اطلاعات کافی در این زمینه، در امر سرمایه‌گذاری بر اساس خصوصیات، سطح ریسک‌پذیری و سرمایه هر شخص سرمایه‌گذار، سبدی مناسب او تشکیل می دهد و به صورت مداوم بر آن نظارت و مدیریت می‌کند.

انجام هرگونه سرمایه گذاری توسط سبدگردان مانند تصمیم به خرید ، فروش یا نگهداری اوراق بهادار یا افتتاح سپرده های بانکی که به نام شخص سرمایه گذار ، از سبد اختصاصی او برای کسب سود انجام می شود ، سبدگردانی گفته می شود.

سازمان بورس برای کسانی که شرایط موفقیت در ورود مستقیم به بازار سرمایه را ندارند تدابیری اندیشیده است تا بتوانند وارد بازار سرمایه شوند. به این ترتیب که با صدور مجوز برای شرکت هایی با نام سبدگردان شرایط سرمایه گذاری در بازار بورس را برای این افراد فراهم کرده است.

سبدگردانی چیست؟

سبدگردان ، همه عوامل مهم تاثیر گذار بر قیمت سهام ، را در نظر می گیرد تا به اهداف مورد نظر سبد و افزایش ارزش سهام برسد و بر اساس آن ، تصمیمات لازم را می گیرد. سبد گردانی با استفاده از توان حرفه‌ای مدیر سبد و مشاوره‌های تیم مدیران سرمایه‌گذاری، برتری محسوسی نسبت به سایر معامله گران پیدا می کند.

استفاده از توان حرفه ای مدیر و مشاوره های تیم مدیران مسلط به روش و ابزار های تحلیل بازار بورس همچون تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال باعث می شود هر تصمیمی که برای سبد هر شخص گرفته می شود با تحلیل حرفه ای گزارش‌های مالی و اخبار بازار سرمایه به انجام برسد. تمایز سبدگردانی نسبت به روش های دیگر بازار سرمایه در همین موضوع است.

بیشتر بخوانید:

 1.  عوامل مهم تاثیرگذار بر قیمت سهام 
 2. اصول و روشهای تحلیل تکنیکال

 

مهم ترین ویژگی و مزیت سبدگردانی

با توجه به مواردی که بیان شد استفاده از سبدگردانی فوایدی را به همراه دارد شما می توانید با کمک گرفتن از تحلیل گران حرفه ای در شرکت های سبدگردانی از مزایای آن بهره مند شوید که مهمترین این مزایا شامل موارد زیر می شوند :

 1. با سرمایه گذاری از طریق شرکت های سبدگردان به میزان صندوق ریسک کرده ولی سود بیشتری به دست می آورید.
 2. از تجربیات و تخصص کارشناسانی که در سرمایه گذاری حرفه ای و توانمند هستند استفاده می کنید.
 3. -با سبدگردانی شما از سود و زیان و تحلیل صورت های مالی شرکت که در بازار اوراق بهادار فعالیت می کنند مطلع می شوید. و …

کارمزد سبدگردانی چقدر است؟

کارمزد سبدگردانی براساس ۲ عامل شامل : قرارداد منعقد شده با مشتریان و مصوبات سازمان بورس اوراق بهادار محاسبه می‌شود. کارمزد سبدگردانی متغیر است و به منظور افزایش منافع مشتری و با توافق طرفین قرارداد مشخص می شود.

بطور مثال سرمایه‌گذار و سبدگردان ‌با هم توافق می‌کنند که تا وقتی که به بازده ۴۰ درصد ( طبق توافق اولیه ) ، برسند سبدگردان فقط کارمزد مدیریت سبد دریافت کند که مقدار ناچیزی است ولی اگر بازده بالاتر از ۴۰ درصد رسید دیگر فقط کارمزد مدیریت دریافت نمیکند بلکه به میزان بازده کسب شده بیش از ۴۰ درصد، از مازاد سود کسب‌شده درصدی نیز به سبدگردان به عنوان کارمزد عملکرد اختصاص داده می شود.

با توجه به روش گفته شده در می یابیم که سود سبدگردان در گرو سود سرمایه گذار می باشد به‌ این‌ ترتیب هر چه سبدگردان عملکرد بهتری در زمینه مدیریت دارایی سرمایه گذاری داشته باشد ، سرمایه‌گذار سود بیشتری به دست آورده و سبدگردان نیز با توجه به سود حاصل شده از سرمایه سود خود را افزایش می دهد .

سود سبدگردانی چیست؟

در واقع درصد سود سبدگردانی مقدار خاصی ندارد بلکه متغیر بوده و در دوره های زمانی مختلف سودهای متفاوتی را می دهد، دلیل آن هم این است که نوسانات بورس غیرقابل پیش‌بینی است و سود تضمین شده ای را در سبدگردانی پیش‌بینی نمیتوان کرد .

مهم اینجاست که سبدگردان فقط در صورتی از شما کارمزد کسر خواهد کرد که بتواند بیش از سود بانکی برای شما سود به دست آورد ،بنابراین سبدگردان بیشترین تلاش خود را خواهد کرد تا سودی بیشتر از سود بانکی برای شما کسب کند تا خود نیز بتواند کارمزد خود را بدست آورد.

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در سبدگردان هدف

با مطالعه مطالب فوق با مفهوم سبدگردانی و سبدگردان آشنا شدید در این بخش از مقاله به معرفی یک شرکت سبدگردان حرفه ای و حداقل مبلغ سرمایه گذاری در سبدگردان هدف می پردازیم.

حداقل مبلغ سرمایه گذاری در انواع سبدهای شرکت سبدگردان هدف تا این تاریخ ۵۰ میلیون تومان می باشد که برای اطلاع از تغییرات و دریافت مشاوره عدد ۲ را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۰۶۰۴ ارسال فرمایید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

با انواع سبدهای سرمایه گذاری اختصاصی هدف آشنا شوید

بازدهی سرمایه گذاری در سبدگردانی

بازدهی سبدگردان در شرکت های متفاوت متغیر می باشد زیرا نحوه ی سرمایه گذاری که توسط مدیر سبدگردان انجام می شود متفاوت است. در تحلیلگران و متخصصان سبدگردان هدف،با تحلیل و بررسی دقیق سعی می کنند که بهترین سرمایه گذاری انجام دهند تا حداکثر سود سرمایه گذاری را کسب نمایند.

مزیت سبد اختصاصی نسبت به صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

مزیت سبد اختصاصی نسبت به صندوق سرمایه‌گذاری مشترک

سبدگردان ، برای سرمایه‌ گذارانی که در سبدها سرمایه گذاری می کنند سبد اختصاصی متناسب با میزان سرمایه و ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار تشکیل می‌دهد و به نظارت مداوم آنها می پردازند.

مزیت اصلی سبدگردان نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری این است که سبدگردان ، با در نظر گرفتن میزان سرمایه و ریسک‌پذیری فرد به صورت اختصاصی برای او سبد تشکیل می دهد و فرد سرمایه گذار مالک مستقیم دارایی‌های سبد خود هست در حالیکه در صندوق های سرمایه گذاری مشترک این چنین نیست و با تجمیع سرمایه چند نفر سرمایه گذاری انجام می شود.

مزیت سبدگردانی نسبت به سپرده‌گذاری در بانک

افراد زیادی هستند که بین دو راهی مانده اند که پول خود را در بانک قرار داده و ماهیانه حداقل سودی را دریافت کنند یا اینکه این مقدار پول را در بورس سرمایه گذاری کنند و با مقداری ریسک سود بیشتری را کسب کنند. در ادامه مزیت سبدگردانی نسبت به سپرده گذاری در بانک را توضیح خواهیم داد که با توجه به آن متوجه خواهید شد که سبدگردانی روش مناسب تری است.

بیشتر بخوانید : سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا بانک؟

افراد تحصیل کرده و مجرب در تیم سبدگردانی مشغول به کار سرمایه گذاری هستند. این افراد با توجه به رفتار ریسکی شما، ریسک مناسب و معقول را برآورد کرده و همه تلاش خود را می کند تا بازده سبدگردانی بیش از بازدهی سپرده‌گذاری بانکی باشد. همانطور که در مطالب فوق به آن اشاره شد، در صورتی باید کارمزد سبدگردانی را پرداخت کنید که سود سبد شما بیش از سودی باشد که بانک به شما طی یک سال خواهد داد.

پس سبدگردان هم باید سودی معادل با سود بانکی برای سبد شما به دست آورد هم باید سودی بیشتر از سود بانکی به دست آورد تا بتواند کارمزد خود را دریافت کند پس سبدگردان باید با توجه و تکیه بر تکنیک‌ها اطلاعات دانش و تجربیات مختص به خود، در تلاش خواهد بود سودی بیش از سود بانکی را به دست آورد.

اگر شما فرد ریسک پذیری نیستید می‌توانید بجای سرمایه گذاری در بورس پول خود را در بانک سپرده گذاری کنید اما باید به این نکته توجه داشته باشید اگر در بانک سرمایه گذاری کردید و خواستید پول خود را زودتر از سررسید یکسال از حساب‌تان برداشت کنید باید جریمه آن را پرداخت کنید.

یعنی نرخ سود سپرده یکساله دیگر به پول سرمایه گذاری شما در بانک تعلق نخواهد گرفت و سرمایه شما بجای نرخ سود سپرده بلند مدت،مشمول نرخ سود سپرده کوتاه مدت می‌شود که بسیار پایین‌تر است.

شما فکر میکنید که اگر در بانک سپرده گذاری کنید اصل پول شما بدون ریسک حفظ خواهد شد توجه داشته باشید که هیچ سرمایه‌گذاری کاملا بدون ریسک نیست. سپرده‌گذاری در بانک کم ریسک است و نه بدون ریسک.

پس با توجه به مطالب فوق ، سبدگردان نه تنها باید اصل پول شما را حفظ کند، بلکه باید سودی بیش از سود بانکی را بدست آورد تا درآمدی را برای خود به دست آورد.

آیا امکان کلاهبرداری در سبدگردانی وجود دارد؟

نهادهای مالی یا کارگزاران جهت امور سبدگردانی از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز لازم را دریافت می‌کنند ولی نکته قابل توجه این است که مجوز به هیچ فرد حقیقی داده نمی شود و همچنین به تعداد محدودی از کارگزاران که شرایط لازم را داشته‌اند تعلق گرفته است .

برای اینکه مشتری بهتر و بیشتر در جریان عملکرد سبدگردان قرار گیرد و از کلاهبرداری جلوگیری شود، تدابیری را اندیشیده اند مانند ارائه نام کاربری و رمز عبور به مشتری بصورت محرمانه، کد سبدگردانی اختصاصی، شماره حساب به نام مشتری و …

باید شماره حساب بانکی مشتری همراه با شماره شبا مربوطه ذکر شود تا در صورت درخواست وجه ، وجه به حساب ذکر شده واریز شود. با توجه به نکات ذکر شده در می یابید که امکان کلاهبرداری در شرکت های سبدگردان که زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کند وجود ندارد.

بهترین روش سرمایه گذاری
اینستاگرام سبدگردان هدف

همه دیدگاه‌ها:

 1. ناصر

  اسفند ۲۰, ۱۳۹۸

  من چیزی دقیقی از بورس نمیدانم اما دوست دارم در سبدگردان سرمایه گذاری کنم ایا احتمال کلاهبرداری وجود دارد

  • سارا محمدی

   مهر ۲۴, ۱۳۹۹

   سبدگردان ها تحت نظارت سازمان بورس فعالیت می کنند و دارای مجوز از سازمان بورس هستند و این مجوز به راحتی صادر نمی شود و شرایط خاصی برای صدور آن در نظر گرفته شده است. در سبدگردان ها دارایی ها به نام مشتری است و هر مشتری برای خود کد سبد مجزا دارد بنابراین احتمال کلاهبرداری در سبدگردانی وجود ندارد.

دیدگاه شما: