به طور کلی سرمایه گذاری در بورس به دو روش مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می شود. در روش مستقیم شما خودتان به خرید و فروش سهام میپردازید اما در روش غیر مستقیم دارایی های خود را در اختیار افراد مجرب و متخصص در این زمینه قرار میدهید تا برای شما سرمایه گذاری کنند. ما دراین مطلب قصد داریم به بررسی چگونگی خرید و فروش در بازار بورس به روش مستقیم و غیرمستقیم بپردازیم.

نحوه خرید و فروش در بازار بورس

توجه فرمایید اینکه چگونه در بازار بورس خرید و فروش کنیم فقط مربوط به ثبت خرید و فروش نیست بلکه شما باید بدانید چه سهمی را بخرید تا سوددهی بالاتری داشته باشد و ضررتان کاهش یابد.

چگونه در بازار بورس خرید و فروش کنیم؟
چگونه در بازار بورس خرید و فروش کنیم؟

در روش مستقیم خودتان به خرید و فروش سهام میپردازید اما در روش غیر مستقیم سرمایه خود را در اختیار افراد مجرب و متخصص در این زمینه قرار میدهید تا برای شما سرمایه گذاری کنند.

در روش غیرمستقیم فرد با پرداخت مقدار کمی کارمزد سرمایه خود را در اختیار افراد مجرب قرار میدهد تا با سرمایه او و به نام خود شخص برایش سرمایه گذاری نمایند.

خرید و فروش سهام در بازار بورس به روش غیر مستقیم:

سازمان بورس و اوراق بهادار ایران به منظور تسهیل سرمایه گذاری مردم در بازار سهام اقدام به راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری در بورس نمود و روش غیر مستقیم میتواند از دو طریق یعنی سبدگردانی و صندوق های سرمایه گذاری انجام شود.

درباره  سبدگردانی و مزایای آن بیشتر بخوانید

صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی امکان سرمایه گذاری برای تمامی افراد با ریسک های مختلف را فراهم نمودند تا افراد با ریسک پذیری بالا، متوسط و پایین اقدام به سرمایه گذاری نمایند و با توجه به میزان ریسک پذیری خود سود دریافت نمایند.

-خرید و فروش سهام در بازار بورس از طریق سبدگردانی:

سبدگردانی فرآیندی است که طی آن افراد با اطلاعات کافی در این زمینه، در امر سرمایه‌گذاری بر اساس خصوصیات، سطح ریسک‌پذیری و سرمایه هر شخص سرمایه‌گذار، سبدی مناسب او تشکیل می دهد و به صورت مداوم بر آن نظارت و مدیریت می‌کند.

سبدگردان ، همه عوامل مهم تاثیر گذار بر قیمت سهام را در نظر می گیرد تا به اهداف مورد نظر سبد و افزایش ارزش سهام برسد و بر اساس آن، تصمیمات لازم را می گیرد.

سبدگردانی با استفاده از توان حرفه‌ای مدیر سبد و مشاوره‌های تیم مدیران سرمایه‌گذاری، برتری محسوسی نسبت به سایر معامله گران پیدا می کند.

استفاده از توان حرفه ای مدیر و مشاوره های تیم مدیران باعث می شود هر تصمیمی که برای سبد هر شخص گرفته می شود با تحلیل حرفه ای گزارش‌های مالی و و تحلیل های تکنیکال و اخبار بازار سرمایه و بنیادی سهام به انجام برسد. تمایز سبدگردانی نسبت به روش های دیگر بازار سرمایه در همین موضوع است.

شما میتوانید برای دریافت مشاوره و اطلاع از نحوه سرمایه گذاری در سبدگردانی هدف عدد ۲ را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۰۶۰۴ ارسال نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند .

سبدگردانی بهتر است یا صندوق سرمایه گذاری؟

سبدگردان، برای سرمایه‌ گذارانی که در سبدها سرمایه گذاری می کنند سبد اختصاصی متناسب با میزان سرمایه و ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار تشکیل می‌دهد و به نظارت مداوم آنها می پردازند.

مزیت اصلی سبدگردان نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری در این است که سبدگردان، با در نظر گرفتن میزان سرمایه و ریسک‌پذیری فرد به صورت اختصاصی برای او سبد تشکیل می دهد و فرد سرمایه گذار مالک مستقیم دارایی‌های سبد خود هست .

خرید و فروش سهام در بازار بورس به روش غیر مستقیم:

در روش غیر مستقیم دیگر دغدغه، چه سهامی بخرم؟ کی سهام بخرم؟ کی سهامم را بفروشم؟ چگونه در بازار بورس خرید و فروش کنم؟ را نخواهید داشت و به راحتی میتوانید پولتان را در اختیار افراد با تجربه و متخصص در این زمینه قرار دهید تا به اسم خود شما سبدی با ریسک متناسب خودتان تشکیل دهند و به جای شما به خرید و فروش سهام بپردازند و پرتفوی سهام برایتان تشکیل دهند.

بازار بورس یک بازار پرریسک است و شما باید در این زمینه آگاهی لازم و کافی را داشته باشید و انواع تحلیل ها را فراگرفته باشید تا بتوانید ریسکتان را کنترل و کاهش دهید و کسب سود نمایید وگرنه بجز ضرر چیزی نصیبتان نخواهد شد. اگر اطلاعاتی در زمینه خرید و فروش سهام در بازار بورس ندارید بهتر است از روش غیر مستقیم استفاده کنید.

اما اگر خودتان در امر سرمایه گذاری در بورس آگاهی لازم را دارید و میتوانید به گونه ای به خرید و فروش سهام بپردازید که سود زیادی کسب نمایید میتوانید از روش مستقیم به خرید و فروش سهام بپردازید. خرید و فروش سهام در بازار بورس به روش مستقیم به شرح زیر می باشد: 

خرید و فروش سهام در بازار بورس به روش مستقیم:

قبل از اینکه به سراغ یادگیری نحوه خرید و فروش سهام بروید باید چند نکته ساده را بدانید که به شرح زیر می باشد:

-زمان معاملات سهام در بورس تهران در هرهفته از شنبه تا چهارشنبه به غیر از روزهای تعطیل عمومی، از ساعت ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ظهر از طریق تالارهای معاملات انجام می‌گیرد.

-همه معاملات باید از طریق کارگزاران رسمی انجام شود.

-تمامی اشخاصی که قصد شروع معامله در بورس، را دارند باید از طریق یکی از کارگزاری ها کد بورسی دریافت کنند.

خرید و فروش آنلاین سهام: 

انجام خرید و فروش سهام فقط از طریق سایتی که کارگزاری شما (کارگزاری که در آن کد بورسی دریافت کردید) در اختیارتان می‌گذارد انجام خواهد شد.

درباره نحوه خرید و فروش سهام در بورس بصورت آنلاین بیشتر بخوانید

برای خرید و فروش سهام به صورت آنلاین در بازار بورس، فقط باید دستور ثبت سفارش خرید و فروش سهام بدهید که بسیار ساده می باشد اما چیزی که مهم است این می باشد که بدانید چه سهامی را بخرید.

کلیت نحوه ثبت سفارش خرید و فروش در کارگزاری های مختلف تقریبا شبیه به هم است.

به طور کلی مراحل شروع خرید و فروش سهام بصورت آنلاین به صورت زیر می باشد که میتوانید برای اطلاع بیشتر بر روی هر یک کلیک نمایید

مرحله ۱: دریافت کد:

مرحله ۲: یادگیری مقدمات بورس:

مرحله ۳: انتخاب سهام سودآور

تشخیص بهترین سهام برای خرید در بورس