در این مقاله قصد داریم در رابطه با نحوه فعالسازی کد بورسی قدیمی که در سامانه سجام ثبت نام نکردند صحبت کنیم. البته پرسش های بسیاری در رابطه با فراموش کردن کد بورسی و نحوه بازیابی مجدد آن مطرح می باشد که با مطالعه این مطلب پاسخ آنها را دریافت خواهید کرد.

غیر فعال شدن کد بورسی دلایل مختلفی دارد که یکی از شایع ترین آنها عدم استفاده طولانی مدت از آن می باشد که در این صورت افراد به اصطلاح ممنوع المعامله شدند که باید برای رفع آن از روش هایی که در این مقاله گفته می شود استفاده نمایند.

در رابطه با مدارک مورد نیاز برای دریافت کد بورسی بیشتر بخوانید

فعالسازی کد بورسی قدیمی چگونه است؟

اگر سابقه طولانی در بازار بورس دارید می دانید که در گذشته، دریافت کد بورسی بدون ثبت نام در سامانه سجام امکان پذیر بود اما اکنون جهت ورود به بازار سرمایه ثبت نام در این سامانه الزامی می باشد.

در این میان افرادی هستند که سال ها قبل در بازار بورس فعالیت نموده اما بنا به دلایلی از این بازار فاصله گرفته و اکنون با توجه به گام های مثبتی که در جهت رشد و پیشرفت این بازار از سوی دولت همچون آزادسازی سهام عدالت به دو روش مستقیم و غیر مستقیم و کاهش نرخ سود بانک ها مجددا قصد ورود به بازار سرمایه را داشته اما به دلیل عدم استفاده دراز مدت ممنوع المعامله شدند.

اکنون این افراد در پی یافتن روشی جهت فعالسازی کد بورسی قدیمی بدون سجام خود می باشند دو روش جهت فعالسازی آن وجود دارد که در ادامه با آن آشنا می شویم.

این دسته از افرادی که به اصطلاح ممنوع المعامله شدند جهت فعالسازی کد بورسی قدیمی خود می توانند با مراجعه به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه و دفاتر کارگزاری منتخب اقدام نمایند و یا بصورت الکترونیکی و غیر حضوری با توجه به مراحل زیر درخواست فعالسازی کد بورسی قدیمی خود را ثبت نمایند.

و از آنجایی که اکثر آنها در سامانه سجام ثبت نام نکردند باید وارد سامانه www.sejam.ir شوند و با تکمیل فرم های مورد نظر کد رهگیری سجام دریافت نمایند.

حتما مطالعه کنید : نحوه ثبت نام در سجام بصورت گام به گام

پس از دریافت کد سجام باید به سامانه درگاه یکپارچه ذی نفعان شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه به آدرس ddn.csdiran.com مراجعه نمایید و سپس با انتخاب گزینه میز خدمت الکترونیک نسبت به ثبت درخواست رفع ممنوع المعامله خود اقدام نمایید.

نحوه بازیابی کد بورسی قدیمی

در قسمت فوق توضیحاتی در رابطه با نحوه بازیابی کد بورسی قدیمی ارائه شد اما اکنون مخاطب ما افرادی هستند که کد بورسی خود را بنا به دلایلی فراموش نمودند و می خواهند نسبت به بازیابی آن اقدام نمایند.

افرادی که کد بورسی خود را فراموش نمودند می توانند از طریق کارگزاری منتخب و همچنین دفاتر پیشخوان دولت با ارائه مدارک شناسایی ومرد نیاز نسبت به دریافت کد بورسی اقدام نمایند البته روش دیگری نیز برای بازیابی کد بورسی وجود دارد که آن هم مراجعه به پست الکترونیکی (email) شخصی خودتان می باشد که کد بورسی به آن ارسال شده است.

امیدوارم از توضیحاتی که در راستای بازیابی و همچنین فعالسازی کد بورسی قدیمی در این مطلب خدمت شما ارائه شد رضایت خاطر داشته باشید.