عرضه اولیه ها همیشه از جذابیت برخوردار بوده اند ولی در روزهای متلاطم بورس گزینه های امن تری برای سرمایه گذاری به شمار می روند و سهامداران رغبت بیشتری برای خرید آنها دارند.

روز گذشته عرضه اولیه وسپهر به عنوان آخرین عرضه اولیه شهریور ۹۹ انجام شد که میزان تخصیص آن در روز چهارشنبه مشخص می شود. با رسیدن مهر ماه باید دید که کدام نمادها به عنوان عرضه اولیه های مهر ماه وارد بازار سرمایه می شوند. در ادامه از نمادهایی نام میبریم که به احتمال زیاد جزء عرضه اولیه های مهر ۹۹ خواهند بود.

عرضه اولیه های مهر ماه

پیش بینی شده که عرضه اولیه های مهر ماه تعداد سهام قابل توجهی را وارد بازار بورس کنند.

اسفراین (مجتمع صنعتی اسفراین)

شرکت مجتمع صنعتی اسفراین به احتمال زیاد یکی از عرضه اولیه های مهر ماه ۹۹ می باشد. این شرکت در سال ۷۰ تاسیس شده و از دانش و فناوری کشورهای پیشرفته برای احداث مجتمع صنعتی اسفراین استفاده شده است. در صنایع مختلف فت و گاز، معدن، راه آهن، نیروگاهی، فولاد های ابزار، کشتی سازی، سیمان، فولاد و … از محصولات این شرکت استفاده می شود و علاوه بر تامین بازارهای داخلی، محصولات تولیدی این شرکت به کشورهای دیگر هم صادر می شود.

شرکت اپال پارسیان سنگان

یکی از عرضه اولیه های مهر ۹۹ شرکت صنعتی معدنی اپال پارسیان سنگان می باشد که در حوزه توسعه کارخانه های کنستانتره و گندله سازی تاسیس شده و یکی از شرکت های غول حوزه صنعت معدن کشور شناخته می شود.

سهامدار عمده شرکت اپال پارسیان سنگان، بانک پارسیان است و ۴۰% از سهام آن نیز متعلق به سازمان ایمیدرو است و به احتمال زیاد در فهرست عرضه اولیه های مهرماه قرار دارد.

وکبهمن (شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن)

شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن با نماد وکبهمن به احتمال زیاد یکی دیگر از عرضه اولیه های مهر ماه ۹۹ می باشد که پذیرش و درج نماد آن در فرابورس انجام شده و تصمیم دارد ۱۲ درصد از سهام خود را بصورت عرضه اولیه وارد بازار سرمایه کند.

ثعمسا (شرکت عمران و مسکن سازان ایران)

براساس گزارش ها، به احتمال زیاد نماد ثعمسا متعلق به شرکت عمران و مسکن سازان ایران، یکی از عرضه اولیه های مهر ۹۹ خواهد بود. فعالیت این شرکت به طور کلی مشارکت با هر نوع سرمایه گذاری است که با بخش مسکن و ساختمان در ارتباط باشد.

پتروشیمی تبریز

یکی دیگر از نمادهایی که به احتمال زیاد در مهر ماه عرضه اولیه شود پتروشیمی تبریز است که رئیس هیئت مدیره این شرکت از انجام مراحل لازم برای پذیرش و درج نماد پتروشیمی تبریز در مهر ماه خبر داده و فرآیند پذیرش، درج و عرضه پتروشیمی تبریز به عنوان یکی از عرضه اولیه های ۹۹، به تکمیل مدارک و اطلاعات مورد نیاز مطابق دستورالعمل پذیرش وابسته است.

شرکت ستاره خلیج فارس

شرکت دیگری که پیش بینی می شود سهام آن به عنوان یکی از عرضه اولیه های مهر ماه وارد بازار سرمایه شود، شرکت پالایشی ستاره خلیج فارس است که مدیر عامل فرابورس از انجام فرآیند پذیرش و درج نماد این شرکت در بازار فرابورس خبر داده است.

پذیرش شرکت نفت ستاره خلیج فارس در فرابورس چندی پیش نیز مطرح شده بود اما به علت مسائلی در بدهی ارزی این شرکت فرایند آن متوقف شد.

پتروشیمی اروند

احتمال می رود پتروشیمی اروند نیز یکی از عرضه اولیه های مهر ماه باشد. مدیر عامل شرکت پتروشیمی اروند از ورود این شرکت به ‌عنوان بزرگ ‌ترین تولید کننده پی ‌وی ‌سی به بازار سرمایه خبر داده و گفته فرآیند لازم برای پذیرش این شرکت انجام شده و بزودی وارد بورس می شود.

 همچنین بخوانید: IPO یا عرضه اولیه سهام چیست؟بررسی عرضه اولیه سهام به روش بوک بیلدینگ