با وجود اینکه در ماه های نخست سال جاری همواره شاهد خبرهایی چون دو عرضه اولیه در هر هفته و عرضه سهام اکثر شرکت ها در بورس بودیم، اما هفته ها از آخرین عرضه اولیه سال ۹۹ می گذرد. بعد از وسپهر به عنوان آخرین عرضه اولیه شهریور ۹۹، در مهرماه هیچ نمادی عرضه اولیه نشد و امیدوار بودیم شاهد عرضه اولیه های آبان ۹۹ باشیم که این اتفاق هم نیفتاد.

از هفته گذشته نشانه هایی از پایان اصلاح بورس و بازگشت در مسیر صعودی دیده می شود، به ویژه با اقداماتی نظیر الزام بازارگردانی شرکت های بورسی و مقابله با مدیران متخلف میتوان به آینده بورس امیدوار بود و روندی رو به رشد را برای بازار سرمایه در نظر گرفت. با بهبود وضعیت بورس احتمال می رود برخی نمادها به عنوان عرضه اولیه های آذر ۹۹ وارد بورس شوند و در عمق بخشیدن به بازار بورس موثر باشند.

عرضه اولیه های آذر ماه ۹۹

تاکنون نمادهای مختلفی به عنوان عرضه اولیه های بعد از وسپهر معرفی شده اند اما با توجه به اینکه طی شدن برخی مراحل برای پذیرش نمادها در بورس و عرضه اولیه شدن الزامی است، می توان از شرکت هایی به عنوان عرضه اولیه بعدی یا عرضه اولیه آذر ۹۹ نام برد که تا یک قدمی عرضه اولیه پیش رفته اند و شانس بیشتری برای ورود به بورس دارند. در ادامه به معرفی مختصر نمادهایی می پردازیم که به احتمال زیاد یکی از عرضه اولیه های آذر ۹۹ هستند.

همچنین بخوانید: وزیر اقتصاد: عرضه سهام دارا سوم بزودی انجام می شود

 

بوعلی (شرکت پتروشیمی بوعلی سینا)

می توان با درصد بالایی بوعلی را یکی از عرضه های اولیه آذر ۹۹ دانست. درج نماد بوعلی در اوایل آبان انجام شده و پانصد و هفتاد و هشتمین شرکت پذیرفته شده در بورس به شمار می رود. فعالیت شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در زمینه محصولات شیمیایی می باشد و احتمال اینکه یکی از اولیه های آذر ماه باشد زیاد است.

 

چخزر (صنایع چوب خزر کاسپین)

احتمالا یکی از عرضه اولیه های آذر ماه ۹۹، چخزر (شرکت چوب خزر کاسپین) باشد که به عنوان اولین کارخانه تولیدکننده MDF ایران شناخته می شود. خزر کاسپین دویست و بیست و هفتمین نماد معاملاتی است در فرابورس درج نماد شده است و اولین شرکتی می باشد که در زمینه صنایع چوبی وارد بازار سرمایه می شود.

 

 

اپال (فراوری معدنی اپال کانی پارس)

اپال می تواند در فهرست عرضه های اولیه آذر قرار بگیرد زیرا درج نماد این شرکت از اواسط مهرماه انجام شده است. شرکت اپال کانی پارس یکی از زیرمجموعه های غیر مستقیم بانک پارسیان می باشد.

 

هلدینگ سیمان غدیر

شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر به عنوان سومین تولید کننده بزرگ سیمان کشور، شهریور ماه در بازار دوم فرابورس پذیرش و درج نماد شده و احتمالا یکی از عرضه اولیه های آذرماه باشد. براساس قوانین فرابورس، از درج نماد تا عرضه اولیه شدن سهام شرکت، فرصت ۴ ماهه وجود دارد و با توجه به برنامه ریزی های انجام شده به احتمال زیاد تا پایان آذر ماه شاهد عرضه اولیه غدیر خواهیم بود.

 

سپیدار (سپیدار سیستم آسیا)

پیش بینی می شود شرکت سپیدار سیستم آسیا، به عنوان زیر مجموعه شرکت بورسی همکاران سیستم، یکی از عرضه اولیه های آذر ماه ۹۹ باشد. درج نماد سپدار انجام شده و برای عرضه ۱۵ درصد از سهام خود آماده است.

شرکت‌ها در زمان تعادل بازار عرضه اولیه می شوند

 

سپید (سپید ماکیان)

نماد سپید را می توان در فهرست عرضه اولیه های آذر ۹۹ قرار داد. درج نماد این شرکت که بزرکترین تولید کننده مرغ گوشتی کشور به شمار می رود از مدت ها پیش انجام شده و گفته شده که عرضه آن در نیمه دوم سال صورت می گیرد. بنابراین می توان به عنوان یکی از عرضه اولیه های احتمالی آذر ۹۹ از سپید ماکیان نام برد.

 

غکورش (شرکت صنعت غذایی کوروش)

نماد غکورش تمامی مراحل برای عرضه اولیه شدن را طی کرده و از تابستان سال جاری برای عرضه ۱۲ درصد از سهام خود در صف عرضه اولیه قرار دارد. حال باید دید غکورش یکی از عرضه اولیه های آذر ماه ۹۹ است یا همچنان باید منتظر عرضه این نماد باشیم.

همچنین بخوانید:

اوایل زمستان شاهد عرضه اولیه تپسی در فرابورس خواهیم بود