در جریان جلسه ای که با حضور وزیر اقتصاد و کمیسیون اقتصادی و نمایندگان مجلس برگزار شد، فرهاد دزپسند خبری خوش به سهامداران داد. به گفته وزیر اقتصاد بزودی شاهد افزایش نرخ سودآوری شرکت ‌ها خواهیم بود. دژپسند ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر شرکت های بورسی از گلچین های بازار هستند و نرخ رشد سود بعضی از آنها به بیش از ۳۰۰ درصد رسیده، از سهامداران خواست از فروش سهام ارزنده خود خودداری کنند و صبر داشته باشند.

فرهاد دژپسند: سهام ارزنده خود را نفروشید

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در جلسه با کمیسیون اقتصادی و نمایندگان مجلس ضمن بیان اینکه شورای عالی بورس یکی از ارکان بازار سرمایه می باشد،  گفت: ریاست شورای عالی بورس بعهده وزیر اقتصاد است و این شورا وظیفه سیاستگذاری دارد و سازمان بورس یکی دیگر از ارکان بازار است که وظیفه آن نظارت عملیاتی است و نهاد ناظر در بازار سرمایه محسوب می شود.

او در ادامه درباره وضعیت موجود بازار سرمایه گفت: چند روزی است که وضعیت شاخص مطلوب نیست اما باید بدانیم هر تصمیمی در بازار سرمایه تاثیرگذار است به طور مثال بحث افزایش نرخ سود را داشتیم که خوشبختانه بلافاصله از سوی بانک مرکزی تکذیب شد البته موضوع بسیار مهم این است که تاثیرگذاری نرخ سود بر نقدینگی قطعیت ندارد.

وزیر اقتصاد با تاکید براینکه نهادهای نظارتی و حاکمیتی در بازار سرمایه موفقیت‌هایی به دست آوردند گفت: مهمترین موفقیت ریل‌گذاری قوانین در بازار سرمایه بود همچنین در حال حاضر از ۳۲۰ شرکت در بورس ۱۸۲ شرکت کارگزار دارند (یعنی بازارگردان دارند) به این معنا که ما امروز بازارساز داریم و می‌توانیم اوراق تبعی داشته باشیم.

خبر خوش وزیر اقتصاد

دژپسند گفت: خبر خوش من به سهامداران این است که شاهد افزایش نرخ سودآوری شرکت‌ها هستیم. شرکت‌های بورسی از بنگاه‌های گلچین و صادراتی هستند که در حال حاضر نرخ رشد سود برخی از آنها بیش از ۳۰۰ درصد بوده است.

وی ادامه داد: p/e برخی از شرکت ‌ها به ۴ رسیده است که این عدد بسیار خوبی است.

دزپسند با تاکید بر اینکه از سهامداران خواهش می‌کنم با تامل نسبت به خرید و فروش سهام خود اقدام کنند گفت: سهامداران بدانند که امروز سهام ارزنده خود را می ‌فروشند و با تامل در این بازار صبر کنند تا مجبور به ارزان فروشی نشوند.

همچنین بخوانید: آیا پول های سرگردان دوباره به سمت بورس می روند؟

دژپسند افزود: عده‌ای می‌گویند چرا از بازار حمایت نمی‌شود اما حمایت ما در بازار ایجاد قوانین و مقررات و اصلاح آنها است و بهترین حمایت اطلاع‌رسانی از وضعیت بازار می‌تواند باشد. وقتی از سودآوری شرکت‌ها اطلاع‌رسانی می‌کنیم یعنی این شرکت‌ها اعتبارآور هستند و نباید سهام آنها ارزان به فروش برود.

وی تاکید کرد: البته بنده به عنوان یک مقام مسئول به سهامداران نه می‌گویم بفروشید نه می‌گویم بخرید.

منبع: پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)