رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس از لزوم ثبت نام در سامانه سجام برای افرادی که سهام عدالت دارند خبر داد و گفت: به منظور معاملات سهام عدالت و سایر فعالیت ها مانند حضور مجامع و کسب سود سهام، ثبت نام در سامانه سجام و ثبت اطلاعات هویتی و بانکی در این سامانه ضروری است.

ثبت نام در سامانه سجام ثبت قبل از انجام معاملات سهام عدالت ضروری است

به گفته وحید روشن قلب رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار، سهامداران شرکت های سرمایه گذاری استانی برای حضور راحتتر در مجامع و کسب سود سهام ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کنند تا اطلاعات هویتی و بانکی آنها ثبت شود، از آنجایی که شرکت ‌های سرمایه گذاری استانی موظفند همزمان با مجامع حضوری شرکت ها، به صورت الکترونیکی و آنلاین همسو با آنها باشند، ثبت نام در سجام به آنها کمک می کند تا به طور غیر حضوری در جلسات  اعمال رای کنند و از این طریق در تصمیم‌گیری شرکت خود نقش داشته باشند.

قابلیت معامله سهام عدالت در اکثر استان فراهم شده و سهامدارانی که شیوه غیر مستقیم را انتخاب کردند می توانند خرید و فروش خود را انجام دهند، حتی افرادی که قبلا خرید سهم نداشتند می توانند از طریق شرکت های سرمایه گذاری استانی اقدام به خرید سهم کنند.

روشن قلب در ادامه گفت: علاوه بر این موضوع افرادی که صلاحیت کاندیداتوری برای هیات مدیره دارند و سهام عدالتشان در اختیار خودشان است هم می توانند برای عضو هیات مدیره شدن شرکت هایی که زیر مجموعه سهام عدالت است اقدام کنند و به این ترتیب در صورت انتخاب، بر مسند این جایگاه خواهند نشست.

روشن قلب ضمن اشاره به تغییر آیین نامه ها و سهولت در کاندید شدن افراد برای هیات مدیره شرکت ها گفت: بر اساس اطلاعات عنوان شده افراد چه از ابتدای تاسیس شرکت چه بعد از بازگشایی نماد با خرید آن در زمان مشخص شده می توانند کاندید شوند. در گذشته شرکت های سرمایه گذاری استانی به عنوان هیات مدیره انتخاب می شدند، اما چون روش اداره این شرکت ها نسبت به گذشته و بر اساس آیین نامه آزاد سازی سهام عدالت تغییر کرده است به همه اشخاصی که شیوه غیر مستقیم را انتخاب کرده اند امکان کاندید شدن و اداره این شرکت ها داده می شود.

روز گذشته اتفاق افتاد: لغو سفارش فروش سهام عدالت ۲۴۸ هزار نفر

رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: پیرو تعیین تکلیفی که درباره نحوه سهامداری سهام عدالت اعلام شد، برخی افراد روش مستقیم انتخاب کردند که به پرتفوی آنها اضافه شده و برخی دیگر روش غیر مستقیم را برگزیدند که سهامدار شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شدند.

زمان تخصیص سهام این گروه بر اساس زمانبندی شهر زمان ثبت نامشان انجام خواهد شد، باید به این نکته توجه کنند که ملاک اصلی شهر سکونت فعلی آنها نیست بلکه شهری است که در زمان ثبت نام سهام عدالت یعنی سال ۱۳۸۷ درج کرده اند.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)