دو هفته از انتشار خبر برداشت یک درصد از صندوق توسعه ملی و اختصاص آن به بازار سرمایه و صندوق تثبیت بازار می گذرد. این طرح دارای مخالفان و موافقانی می باشد اما هنوز اجرایی نشده است. آخرین وضعیت تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بورس چگونه است؟

 

سرگذشت تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بورس چه شد؟

برداشت یک درصد از صندوق توسعه ملی و تزریق آن به بازار سرمایه یکی از تصمیماتی بود که در راستای حمایت از بورس و پایان اصلاح آن گرفته شد تا بتوان بازار را به تعادل رساند. به گفته  عضو شورای عالی بورس تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بورس به طور قطع اجرا خواهد شد

چندی پیش رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار حسن قالیباف اصل اعلام کرد که سازمان بورس پیگیر نهایی شدن انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار است و بر این موضوع تاکید کرد که اجرای این مصوبه در شرایط فعلی بازار برای بازارگردانی مداوم همه نمادها و افزایش نقدشوندگی بازار اتفاق بسیار خوبی است.

طبق آخرین خبرها از وضعیت تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بورس هرچند که رقم دقیق آن هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است اما پیگیری‌ از این حکایت دارد که طبق مذاکرات صورت گرفته فعلا قرار است این منابع از حساب‌های ریالی صندوق توسعه ملی نزد بانک‌ها تامین شود و احتمالا نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود. چندی بعد از اعلام خبر مذکور، صندوق توسعه ملی نیز آمادگی خود را برای حمایت از بورس اعلام کرد اما هنوز خبری از تزریق این منبع نشده است.

در این راستا، حسین سلاح ورزی – یک عضو شورای عالی بورس – در گفت و گو با ایسنا، درمورد آخرین وضعیت تزریق یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، توضیح داد: این طرح هنوز اجرا نشده و درحال طی کردن مراحل اداری است؛ اما به طور قطع اجرا خواهد شد.

مطالعه بیشتر: ساز و کار ورود ۱ درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سهام چگونه خواهد بود؟