شاخص بازار بورس تهران امروز با بازگشتی مهم دوباره به کانال روانی ۵۰۰ هزار واحدی بازگشت تا خیال برخی از سهامداران وحشت زده از سرنوشت بازار کمی فروکش کند.

پس از فروکش کردن فشار فروش ناشی از تسویه سهامدارانی که از اعتبار برای خرید سهام استفاده کرده بودند، امروز در پیش گشایش شاهد برداشته شدن فشار فروش در سمت عرضه بودیم و با تقویت سمت عرضه و البته اخبار خوبی که حول برخی صنایع به گوش می رسید، بسیاری از نمادها سبز و بعضاً در سقف قیمتی معامله شدند.

اگرچه فعلاً قیمت نفت همچنان یک ریسک بزرگ برای کلیت بازار محسوب می شود و اتفاق خاصی نیز در قیمتهای کامودیتهای در بازار جهانی رخ نداده و بسیاری از بورس های جهانی همچنان با التهاب و استرس کار خود را دنبال می کنند اما افزایش قیمت ارز در ایران به یک فرصت برای سودآوری بسیاری از صنایع تبدیل شده و همین عامل، صنایع صادرات محور را در مسیر رشد قیمتی قرار داده است.

البته این اتفاق به واسطه تضعیف ارزش پول ملی بوده و با تعطیلی بسیاری از واحدهای تولید به واسطه شیوع کرونا به نظر می رسد سهامداران می بایست در انتخاب سهام مناسب برای خرید دقت کنند چرا که بنیاد بسیاری از نمادها به واسطه اتفاقات اخیر تحت تاثیر قرار گرفته و خرید و فروش هیجانی و یا حتی بر طبق تحلیل های گذشته می بایست به روز رسانی شود و به جای معامله با احساس، باید به سمت معاملات منطقی و بدون هیجان رفت.

با توجه به عبور قیمت دلار از ۱۶ هزار تومان، به نظر می رسد بازار فردا نیز بازاری با کلیت سبز باشد و بسیاری از نمادهایی که با صادرات سر و کار دارند، از جمله پتروپالایشی ها و کامودیتی ها معاملات خود را با رشد قیمتی دنبال کنند؛ خبر لغو مصوبه واردات خودروهای خارجی نیز محرکی برای رشد قیمتی گروه پیشرو در بازار یعنی خودرویی ها محسوب می شود.