بر اساس گفته های تحلیل گران بازار بورس در تیر ماه ۹۹، بورس در تابستان و تیر ماه ۹۹ همچنان صعودی خواهد بود و ریزش شاخص بورس با شیب نزولی و کم همراه خواهد بود. نظر تحلیلگران اقتصادی در خصوص پیش بینی شاخص کل بورس در تابستان این است که شاخص کل بورس در تابستان به ۱.۵ میلیون واحد خواهد رسید. عملکرد دولت در خصوص عرضه صندوق ETF پالایشی ها در این هفته تا حد زیادی شفاف می‌شود.

بازار همچنان نیازمند حمایت روانی دولت است تا بتواند در مسیر صعودی باقی بماند خبرهای خوبی از ورود عرضه اولیه های جدید در تابستان ۹۹ به گوش می رسد و دولتمردان و مسئولین در صدد وضع قوانینی در جهت کمک به توسعه بازار بورس هستند. طبق گفته اکثر کارشناسان بورسی چنانچه شاخص به بالای ۱٫۲ میلیون واحد رسیده و تثبیت گردد، در تابستان به ۱٫۵ میلیون واحد نیز خواهد رسید اما انتظار داریم بسیاری از نمادها بازدهی منفی و کمتر از شاخص داشته باشند.

پیش بینی بورس در تیر ۹۹

پیش بینی بازار بورس در تیر ماه 99

سردرگمی ها در دوماه اخیر به بازار سهام هم منتقل شد، بازاری که انتظار آزاد سازی سهام عدالت با این حجم و در این بازه زمانی را نداشت، سهامداران که با دید منفی به اثر گذاری سهام عدالت بر معاملات بازار سهام نگاه می کردند، اقدام به فروش کردند. اما با در نظر گرفتن بدترین حالت نیز در رابطه با آزاد سازی سهام عدالت بازار سهام با یک عرضه ۲۳ هزار میلیارد تومانی مواجه خواهد بود که در مقایسه با ارقامی که روزانه در بازار معامله می شود رقم قابل توجه و چندان بزرگی نیست. بعد از شفاف سازی هایی که صورت گرفت مردم تمایل کمتری به فروش سهام عدالت نشان دادند.

با توجه به گزارش سه ماهه بیشتر شرکتها بعید است که با توجه به شرایط تحریمی، کرونایی و تورمی فضای اقتصادی، گزارش های قابل قبولی باشند، البته که گزارش سه ماهه تعداد کمی از شرکتها قابل قبول است. اتفاقی که در فصل بهار رخ داده و در تیرماه ادامه دارد برگزاری مجامع شرکت هاست که سود نقدی برای سهامداران به همراه دارد.

اینکه رشد بازار سرمایه و بورس تا چه حدی ادامه خواهد یافت در اصل مشخص نیست و هیچ کس نمی تواند آن را پیش بینی کند. در خصوص پیش بینی بازار بورس در تیر ماه به طور کلی می توان گفت تا زمانیکه جریان پول به سوی بازار سرمایه ادامه پیدا کند این رشد نیز ادامه دار خواهد بود. اما با توجه به موارد گفته شده در بالا و خبر های خوبی که اطراف اقتصاد وجو دارد بازار سرمایه از استقبال خوبی برخوردار است و برای تیر ماه ۹۹ نمی توان نگرانی خاصی داشت و بازار سرمایه روند رو به رشدی با وجود همه افت و خیز‌ها خواهد داشت.

بر اساس پیش بینی یکی از کارشناسان مسائل بازار سرمایه به دلیل افزایش شاخص بورس افزایش سرمایه گذاران در بازار بورس باعث وارد شدن پول جدید و واقعی به بازار سرمایه شده، و همین اتفاق باعث کاهش نرخ سود بانکی، رکود در بازار مسکن و خودرو را به همراه داشته است، همین عوامل باعث باعث بالا رفتن شاخص بورس در سال جاری شده که بازدهی خوب بازار سرمایه در سال گذشته نیز علاوه بر عوامل گفته شده، بی تأثیر نبوده است.
حال دولت حامی بازار سرمایه است، و خبرهایی مبنی بر افزایش رونق بازار سرمایه را منتشر کرده، در واقع دولت می خواهد از طریق بازار سرمایه کسری بودجه را جبران کند و این اخبار تمایل مردم را برای سرمایه گذاری در بازار بورس را بیشتر می کند.
همان طور که قبلا گفتیم ما شاهد ریزش در بازار سرمایه خواهیم بود اما با شیب ملایم و نه مانند سال ۹۲ که یکدفعه ای سرمایه افراد یک پنجم شد.

بیشتر بخوانید: بهترین سرمایه گذاری در سال ۹۹

تغییرات هفته گذشته بورس:

در هفته ای که گذشت بسیاری از سهامداران در سفارشات خود برای خرید و فروش نمادهای موجود با مشکل رو به رو بودند اما این اشکال به دلیل نقص فنی نبوده بلکه به دلیل تغییر در نحوه سفارش گیری و اصلاح دامنه نوسان از یک ریال به ده ریال بوده است. از روز شنبه ثبت سفارش در نمادهای بورسی با نوسان ۱ تومانی (۱۰ ریالی) امکان‌پذیر شده است، هدف سازمان هم از این اقدام کاهش تعداد سفارش های موجود و در نهایت کاهش فشار بر سامانه معاملاتی بوده است که تا الان موفق هم عمل کرده است.
با توجه به بازخورد مثبت فعالان در نحوه سفارش گیری و اصلاح دامنه نوسان، مدیریت فرابورس هم این تغییر را در دستور کار خود قرار میدهد.

تغییر در نحوه سفارش گیری و اصلاح دامنه نوسان سفارش از یک ریال به ده ریال

 

به عنوان مثال  با توجه به عکس بالا معامله‌گران در نماد فولاد که در معاملات امروز دامنه نوسانی بین ۱۰۹۰۰ و ۱۲۰۴۰ دارد، می‌توانند سفارشاتی نظیر ۱۰۹۱۰، ۱۰۹۲۰ و … را ثبت کنند در حالی که پیش از این سفارش‌ها یک ریال، یک ریال قابل تغییر بود.

تأثیر رشد قیمت ارز در بازار سرمایه

از نیمه دوم تیر ماه گزارش های سه ماهه از راه می رسد، و با توجه به نرخ ارز در بازار آزاد که روند صعودی داشته و بازار جهانی هم وضعیت خوبی داشته ما امید به اینده بهتر سهامداری داریم، در سطح جهانی هم که ترامپ چین را به قطع رابطه کامل تهدید کرده اما بازار جهانی به این سخنان واکنش خاصی نشان نداده است. پس در نیمه دوم تیر ماه از یک طرف گزارش های نسبتا ضعیف ۳ ماهه، و از طرف دیگر رشد قیمت ارز در بازار جهانیف همه ی این عوامل بر آینده بازار سهام تأثیر گذار است.

بورس تهران با بازدهی ۱۹۰ درصدی در سال گذشته، جذاب‌ترین بازار در میان بازارهای سرمایه‌گذاری بود. عوامل تأثیرگذار بر بازار سهام سیاست های ارزی بوده و رشد بازار سرمایه نیازمند پشتیبانی قیمت دلار است. برخی بر این باورند که رشد بازار تا پایان فصل مجامع قطعی خواهد بود. با این حال پیش‌بینی روند بازار در حالی که هر روز رکورد جدیدی برای شاخص به حساب می‌آید مساله‌ای دشوار است و باید قدم به قدم با بازار حرکت کرد.

بیشتر بخوانید: پیش بینی مثبت روند بازار بورس تا پایان سال ۹۹

 پیش بینی بازار بورس برای سال ۹۹

سهم‌های بزرگ و بنیادی بازار همچنان تا پایان سال با توجه به رشد قابل توجه شاخص هم وزن در مقایسه با شاخص کل، ارزنده خواهند بود و در نتیجه رشد بازار در سال ۹۹ با محوریت سهام های بزرگ پیش بینی می شود و کلیت بازار برای سال ۹۹ حداقل تا نیمه اول سال و تعیین و تکلیف واگذاری های دولتی مثبت ارزیابی می شود.