شرکت های استانی سهام عدالت به علت عدم برخورداری از شرایط مورد نظر بازار سرمایه، با دو ماه تاخیر در شهریور ماه وارد بورس می شوند. به گفته فهیمی سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت، تمدید مهلت آزادسازی سهام عدالت نیز از جمله عواملی است که منجر شد شرکت های استانی سهام عدالت نتوانند برای ورود به بازار سرمایه شرایط لازم را کسب کنند و در نهایت با دو ماه تاخیر در پایان شهریور وارد بورس خواهند شد.

شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت با ۲ ماه تاخیر در شهریور وارد بورس می شوند

حسین فهیمی در مورد تاخیر ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس گفت: سهام شرکت های استانی برای پذیرش در بازار سهام و معامله در بورس باید افزایش سرمایه داشته باشند اما هنوز صورت های مالی این شرکت ها به بورس ارائه نشده و موجب تاخیر در زمان عرضه سهام این شرکت ها در بورس شده است.

به گفته کرد زنگنه، رئیس سابق سازمان خصوصی سازی؛ سهامدار اصلی شرکت های استانی وزارتخانه ها هستند که تمایل چندانی به واگذاری سهام این شرکت ها ندارند و دولت برای عرضه سهام این شرکت ها مقاومت می کند و این موضوعی است که همواره وجود داشته است.

او در ادامه گفت از ۵۰ میلیون نفری که سهامدار سهام عدالت هستند، ۳۴ میلیون نفر روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند و ورود این شرکت ها به بازار سرمایه علاوه بر سودآوری سهامداران و رشد بیشتر شاخص، موجب توسعه سرمایه گذاری های منطقه ای خواهد شد، اما در حال حاضر موانعی که برای ورود این شرکت ها به بازار بورس وجود دارد رسیدن به این اهداف را نیز با تاخیر همراه کرده است.

 همچنین بخوانید: مشاهده دارایی سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند ممکن شد

مدیر عامل سابق بورس تهران علی رحمانی نیز دلیل تاخیر در ورود شرکت های استانی به بورس را عدم وجود برنامه ریزی صحیح دانست و گفت ورود شرکت های استانی به بورس زمانبر است اما همراهی و حمایت دولت می تواند راه ورود شرکت‌های استانی به بورس را هموار کند که قطعا تاثیرات مثبتی بر روی شاخص کل خواهد داشت.

به گفته علی رحمانی افزایش سرمایه شرکت های استانی برای ورود به بورس، معادل با سهامی است که از سوی مردم به این شرکت ها انتقال پیدا می کند و این روند انتقال پرتفو از اسم مردم به اسم شرکت‌ها پروسه زمانبری است و به چندین هفته زمان نیاز دارد اما اگر دولت برای رفع مشکلات مالی و زیر ساختی این شرکت ها اقدام کند تا پایان شهریور سال جاری شرکت های سرمایه گذاری استانی وارد بورس می شوند.