در حالی معاملات صندوق etf دارا یکم در بازار سرمایه آغاز شده که این نماد بورسی هنوز در سبد بورسی خیلی از سهامداران ننشسته و امکان معامله آن برایشان وجود ندارد. قابل ذکر است که دارا یکم با مشکلات و ابهامات فراوانی در رابطه با عدم نمایش نماد “دارایکم” در پرتفوی وجود دارد و خیلی از افرادی که اقدام به خرید دارا یکم نموده اند هنوز نمی دانند که آیا این صندوق برای آن ها خریداری شده است یا نه و اگر خرید دارا یکم انجام نشده پول های بلوکه شده کی بر می گردد و چرا این پول ها برای مدت طولانی مسدود شده است و …..

مدیر دارایی و سرمایه‌گذاری بانک مسکن در این خصوص می گوید: علت اصلی مشکلات دارا یکم کاهش زمان بازگشایی دارا یکم از دو ماه به یک ماه و تعطیلات خرداد ماه ( روزهای کاری این ماه فقط ۱۷ روز بود) و همچنین برخی از مشکلات مربوط به کارگزاری ها می باشد. با این حال خریداران دارا یکم ضرر نکرده اند و بازدهی ۱۶۰ درصدی عایدشان شده است، بنابراین از سهامداران می خواهیم صبوری کنند زیرا مشکلات تا پایان هفنه برطرف می شود.

همچنین بخوانید: دارا یکم را بفروشیم یا نگهداریم؟

نصرآبادی از برطرف شدن مشکلات دارا یکم تا پایان هفته جاری خبر داد 

دارندگان “دارایکم” چه کنند؟

مدیر دارای و سرمایه‌گذاری بانک مسکن ضمن اشاره به اینکه در زمان پذیره نویسی ۳.۵ میلیون کد ثبت شد، بیان کرد: از این تعداد دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر کد بورسی داشتند، حال این اطلاعات در اختیار شرکت سپرده‌گذاری قرار گرفت و درخواست ما مبنی بر برقراری امکان معامله دارا یکم برای همه ثبت‌نام کنندگان بود، اما شرکت سپرده‌گذاری به دلیل محدودیت‌هایی چون نرم‌افزاری، زمانی و کمبود پرسنل بخشی از کدها را آزاد کرد.

وی در ادامه صحبت‌هایش افزود طی یکی دو روز آینده دارا یکم برای دومیلیون و ۶۰۰ هزار نفر که کد بورسی از قبل داشته‌اند آزاد می شود.

محمد بختیار نصرآبادی درمورد دارندگانی که هنوز در سجام ثبت نام نکرده‌اند گفت: دارا یکم این افراد در سپرده‌گذاری با کد ناشناس می نشیند و حق آنها پایمال نمی شود اما باید هرچه سریعتر سجامی شوند.

وی درباره افرادی هم که به تازگی کد بورسی گرفته‌اند توضیح داد: دارا یکم این افراد یک هفته بعد از زمان دریافت کد بورسی به سبد آنها اضافه می شود، بنابراین کمی صبر کنند.

افرادی هم که دارایکم در پرتفوی آنها ننشسته و از قبل سجامی بوده‌اند، می توانند به سایت یکپارچه ذی‌نفعان ناظر سهم را ببینند.  برای انتقال دارایکم به سبد بورسی خود می توانند در قسمت تغییر کارگزار ناظر نماد “دارایکم” را جست و جو و ثبت درخواست کنند تا ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت به پرتفوی اضافه شود.

نصرآبادی منشأ برخی مشکلات را کارگزاری‌ها دانست و گفت: صدور کد بورسی بر عهده کارگزاری‌ها می باشد و در اختیار سارمان بورس نمی باشد، با این حال ما به کارگزاری‌ها در این خصوص فشار آورده و پیگیری میکنیم، اگر چه دولت و نهادهای مرتبط وظیفه داشتند سر یک ماه این کار را انجام دهیم اما این تصمیم بزرگی است که زمانبر می باشد و درخواست ما از مردم صبوری است و امید داریم که مشکلات دارا یکم تا پایان هفته جاری برطرف شود.