از نظر کارشناس بورس جناب آقای حقانی نسب طرح فروش نفت در قالب اوراق سلف یا صندوق کالایی طرحی خوب ولی زود هنگام می باشد .

جناب آقای حقانی نسب مطلبی را در سایت خود به اشتراک گذاشتند با این محتوا درباره فروش نفت در قالب اوراق سلف یا صندوق کالایی

 

میگن موضوعی را که می خواهی خراب کنی از آن بد دفاع کن و در بورس در زمان بدی عرضه کن

این طرح اگرچه به لحاظ جذب نقدینگی و استقراض دولت از مردم ،کاهش سوداگری در ارز و طلا ،تامین کسری‌های دولت طرح خوبی است اما به دلایل عدم انجام دو پیش شرط مهم ذیل زود هنگام است :

۱- عدم کاهش نرخ بهره یا سود بانکی

شنیده ها حاکی از آن است که بانکها بیش از هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی مازاد در قالب سهام و داراییهای غیر بانکی دارند که می توانند با ارائه تسهیلات یا تسویه سپرده های گرانقیمت خود، سود بانکی را به زیر ۵درصد کاهش دهند.
با انجام این کار ضمن کاهش خلق نقدینگی توسط بانکها امکان تامین مالی ارزانتر دولت نسبت به طرح فروش نفت فراهم می شود.

۲- عدم فروش بخش کوچکی از داراییهای دولت برای کنترل نقدینگی و تامین کسری بودجه خود 

در حال حاضر دولت بیش از ۷۰۰هزار میلیارد تومان سهام بورسی و بیش از ۲میلیون میلیارد تومان سهام غیربورسی شامل ۲۳ نیرو گاه گازی و سیکل ترکیبی دولتی ،۳ پالایشگاه بزرگ و سایر شرکتها در صنایع معدنی و فلزی. دارد که می تواند به صورت خرد در قالب صندوق ،اوراق تبعی استاندارد و بوک بیلدینگ عرضه اولیه، به مردم واگذار نموده و ضمن جذب نقدینگی ،کسریهای خود را جبران نماید.

عدم انجام این دو پیش شرط یعنی عدم انتخاب گزینه و روش بهتر توسط دولت و تحمیل هزینه عدم کارایی به دولت و مردم ، پس لطفا از این موضوع بپرهیزید.

ما شاهدیم که نه دولت سهم می فروشد و نه بانکها

دولت با انتخاب روش صحیح قیمت گذاری سوخت و محصول نیروگاهها بیش از یک میلیون میلیارد تومان نیروگاه دارد که می تواند با تخفیف و بدون سقف به مردم بفروشد ،ولی این کار را انجام نداده رفته سراغ کار دیگر

 

سالها دل طلب جام جم از ما می کرد
وانچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد

بهترین روش سرمایه گذاری

همه دیدگاه‌ها:

  1. ALI

    مرداد ۲۲, ۱۳۹۹

    ای کاش کمی مدیریت شرکتهای خصوصی و دولتی بهتر می شد.

دیدگاه شما: