در گفتگویی که که احمد نعمت‌بخش با رئیس جمهور داشت اعلام شد اکنون که دولت همه جانبه از بازار بورس حمایت می کند می توان بستری مناسب جهت عرضه سهام خودرو سازها در بورس کالا را نیز فراهم نمود تا خودروسازان بتوانند خودروهای تولید داخل را در این بورس عرضه کنند.

بیشتر بخوانید: عرضه خودرو به بورس مشکلات موجود در رابطه با قیمت را حل می کند

عرضه خودروهای تولید داخل به بورس کالا

دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به اینکه دو راه جهت مقابله با رانت و فساد در معاملات خودرو وجود دارد گفت : می توان چنین پیش بینی کرد که شرایط با اعمال قوانین جدید جهت ثبت نام خودرو تا حدی بهتر و متعادل خواهد شد و دلال نیز از این میان حذف خواهد شد.

احمد نعمت بخش در ادامه افزود : جهت ساماندهی بازار خودرو دو راه وجود دارد، اولین راه این است که فروش خودرو در حاشیه بازار انجام شود و دومین راه که قبلا هم اجام شده و تاثیر مثبتی داشته این است که از ظرفیت بورس کالا جهت عرضه خودرو استفاده شود.

نعمت بخش با بیان اینکه خریداری مواد اولیه همچون مس ، آلومینیوم ، مواد پلیمری و … خودرو بر عهده خودرو ساز است گفت : خودروسازان آمادگی خود برای عرضه محصولات به بورس را اعلام نموده اند و از این جهت مشکلی وجود ندارد.

احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان بر این باور است که می توان رانت دو نرخی بودن قیمت خودرو را با عرضه سهام خودرو در بورس از بین برد و معاملات این بازار را شفاف سازی کرد.

همچنین بخوانید: مافیا در بازار خودرو مانع تک نرخی شدن قیمت خودرو است

وی با تاکید بر اینکه باید برای تک نرخی کردن قیمت خودرو و همچنین از بین بردن دلال ها خودرو را به بازار بورس عرضه نماییم، گفت: با توجه به تجربیات موفق ورود صنایع به بورس کالا در گذشته می توان به اجرایی کردن این طرح امیدوار بود.

دبیر انجمن خودروسازان اظهار داشت: با مشاهده وضعیت صنایعی که به بورس کالا ارائه شده اند می توان گفت که عرضه خودرو در بورس کالا نیز می تواند به از بین رفتن دلال ها و همچنین تک نرخی شدن آن کمک نماید. در این میان پیشنهاد عرضه مستقیم خودرو در بورس کالا از سوی رئیس قوه قضائیه نیز ارائه شد که می توان با ایجاد ساز و کار های لازم این پیشنهاد را به مرحله اجرا درآورد.

بیشتر بخوانید: ۲ شرط لازم برای ورود خودرو به بورس کالا

احمد نعمت بخش با اشاره به اینک دو نرخی بودن خودرو دلیل اصلی رانت و فساد در این بازار است، گفت: تنها راه شفاف سازی بازار خودرو عرضه آن به بورس کالا می باشد و دیگر شفافیت و امکان نظارت دقیق از سوی نهادهای مسئول، جای خود را به بحث قیمت‌گذاری می‌دهد و این بروکراسی اداری برای قیمت‌گذاری بین شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار نیز دیگر وجود نخواهد داشت.