همانطور که میدانید در بحث تحلیل بنیادی و ارزیابی ارزش ذاتی سهام با دید بلند مدت تشخیص صنایع برتری که در بازار فعالیت دارند یکی از گام های مهم به شمار می آید. ما در این مقاله قصد داریم به مراحلی که تحلیل گران بنیادی برای بررسی صنایع و انتخاب برترین های آن طی میکنند بپردازیم.

در بازار سرمایه قبل از انتخاب یک سهم خوب برای خرید باید صنعت مناسب و برتر را انتخاب کنید تا بازده بیشتری را برای شما به همراه داشته باشد. اما چگونه صنایع برتر بورس را شناسایی کنیم؟

شناسایی صنایع برتر در بازار بورس ایران

در بازار بورس معمولا تمرکز برروی صنایعی می باشد که کشور مزیت های نسبی در آن دارد و انتخاب این صنایع برای ما می تواند بازده بهتری در دراز مدت به همراه داشته باشد تا صنایعی که تحت تاثیر عوامل غیر قابل کنترل خارجی و مدام در حال نوسان هستند.

بیشتر بخوانید: کدام صنعت برای سرمایه گذاری در بورس گزینه بهتری است؟

بررسی مزیت های نسبی هر صنعت

یکی از عواملی که در شناسایی صنایع برتر در بورس می توان در نظر گرفت بررسی مزیت های نسبی هر صنعت می باشد. در بازار سرمایه هم مانند هر بازار دیگری صنایعی که نسبت به سایرین دارای مزیت نسبی باشند در بلند مدت میتوانند بازدهی بیشتری ایجاد کنند برای این منظور باید بررسی کنید که وضعیت صنعت مربوطه در داخل کشور چه گونه است. به طور مثال آیا منابع کافی در خصوص آن وجود دارد؟ نیاز کشور به تولیدات آن صنعت چقدر است؟ سیاست های صادراتی و وارداتی آن به چه صورت است؟ و …

صنایع برتر بورس ایران

سوددهی صنایع مختلف

برای تشخیص و شناسایی صنایع برتر بورس ایران یک راه بررسی سوددهی صنایع مختلف است. برای بررسی کوتاه مدت یک صنعت باید میزان سودهی صنایع مختلف، تعیین جهت نرخ بهره، و میزان پی بر ای مورد مقایسه قرار ‌گیرد و اینکه در شرایط اقتصادی یکسان و با وجود تحریم ها و بحران‌های موجود در اقتصاد کشورمان و افزایش هزینه‌ها کدام یک بهتر عمل خواهند کرد؟

مقایسه بازده سال های گذشته

با بررسی بازدهی سال های گذشته هر صنعت ، میتوانید روند رشد آن صنعت را محاسبه کنید و با بررسی آن متوجه شوید که چه صنایعی در بازار دارای روند رشد سریع تری نسبت به بقیه هستند و احتمالا برای سرمایه گذاری گزینه های مناسب تری به حساب می آیند. برای پیدا کردن صنایع برتر بورس ۹۹ می توانید بازدهی سال ۹۸ و ۹۹ آن ها را بررسی و مقایسه کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین سبد سهام را تشکیل دهیم؟

اطلاعات و اخبار مرتبط با صنایع

همانطور که میدانید یکی از عوامل تاثیر گذار بر تغییرات بازار سرمایه اطلاعات و اخبار منتشر شده توسط منابع اطلاعاتی مختلف است به همین دلیل شما همیشه باید اطلاعات خود را در این زمینه بروز نمایید و از اخبار مهم جا نمانید تا بتوانید تصمیمات درستی را در زمان های مناسب بگیرید

چگونه صنایع برتر را در بازار بورس شناسایی کنیم؟

میزان رقابت پذیری صنعت

برای شناسایی سهام برتر باید در ابتدا بررسی شود که صنعت چقدر رقابت پذیر است؟ هزینه‌های واردات و مواد اولیه تا چه میزان بر صنعت تاصیر گذار خواهد بود؟ آیا سخت شدن شرایط پیشرفت وتولیدات، زمینه برای ورود رقبای جدید فراهم میشود یا صنعت و شرکت‌های فعال در آن، فعالیت منحصر به فرد خود را پی می‌گیرند؟

تصمیمات دولتی

برخی تصمات دولتی مانند طرح های حمایتی و معاقیت های مالیاتی، تخصیص بودجه، توسعه زیرساخت و … میتواند بر آینده صنایعی خاص تاثیرگذار باشد

تصمیمات فرا ملی

تصمیات فرا ملی مانند افزایش یا کاهش تحریم ها، جنگ و حملات تروریستی، قراردادهای تجاری بین کشورها، ایجاد محدودیت در گرفتن وام از بانک های خارجی و تصمیماتی از این قبیل بر آینده برخی صنایع تاثیرگذار خواهد بود.

درباره بهترین سرمایه‌گذاری در زمان تحریم‌ها بیشتر بخوانید

گذشته و آینده صنایع

باید در نظر داشته باشید که هیچ چیز در طول زمان ثابت نمیماند و ماهیت بازار سرمایه نیز ناپایدار و متغییر است به همین دلیل سرمایه گذاران باید نه تنها با بررسی گذشته یک صنعت بلکه با بررسی آینده آن و ایجاد ارتباط بین این دو تصمیم گیری بهینه تری داشته باشند.

پس حتما باید به پیش بینی آینده صنعت، ریسک‌های پیش رو، محدودیت‌ها، سود مورد انتظار مورد بررسی و ارزیابی شود.