همان طور که می دانید هسته معاملات بورس برای این حجم از معاملات برنامه ریزی نشده و در حال حاضر با مشکلاتی رو به رو می باشد به همین منظور گاهی می بینیم که برخی نماد ها در ساعاتی غیر از ساعت کاری بورس معامله می شوند. علت افزایش ساعت معاملات بورس همین مورد است.

یاسر فلاح مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس، شرایط کنونی بازار بورس را بررسی نمود و خبر از بهره‌برداری آزمایشی سامانه معاملات ملی بورس در آینده داد.

سامانه معاملات ملی بورس آماده راه اندازی شد

مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس به سامانه کنونی معاملات بورس در سال ۱۳۸۴ از کشور فرانسه خریداری شد اشاره کرد و گفت : راه اندازی این سامانه در سال ۱۳۸۷ انجام شد و به روزرسانی آن به دلیل تحریم هایی که از سال ۹۰ اعمال گردید مختل شد.

البته از سوی کشور سازنده در سال ۲۰۱۵ یک به روزرسانی انجام شد اما متاسفانه با تحریم روبرو شدیم.

یاسر فلاح در ادامه گفت : در سال های اخیر نمی توان تلاش های کارشناسان داخلی را نادیده گرفت آنها موفق شدند مدت زمان خرابی سامانه معاملات ملی بورس را از یک روز به چند ساعت کاهش دهند.

مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس به مذاکرات انجام شده با شرکت سازنده این سامانه اشاره کرد و گفت : یک تیم دانشگاهی از دانشگاه تهران در داخل کشور سعی بر ساخت یک سامانه ملی جهت جایگزین کردن این سامانه دارند که این روزها شاهد راه اندازی موقت و آزمایشی آن خواهیم بود.

سامانه معاملات ملی بورس آماده راه اندازی شد

وی در ادامه با اشاره به وضعیت کنونی بازار گفت : شرایط فعلی بازار سرمایه ایران نسبت به سال های اخیر متفاوت بوده و حجم بالایی از نقدینگی وارد بازار سرمایه شده و باعث شده که بازار سهام پیشتاز دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری شود.

فلاح در ارتباط با نارضایتی برخی از سهامداران از مشکلات این روزهای کارگزاری ها گفت : جامعه کارگزاری های فعال بورس ایران یکی از بزرگترین و پرتعدادترین کارگزاری‌ها در دنیا است که شامل ۱۰۸شرکت کارگزاری و ۱۷۰۰ ایستگاه معاملاتی در کل کشور است. اما این بدین معنا نیست که این نهاد ها بی اشکال هستند و گاهی از سوی سرمایه گذاران نارضایتی هایی در رابطه با آنها مشاهده شده است.

وی در ادامه گفت : کارگزاری ها باید خدماتی متناسب با نیاز مشتری ارائه دهند و باید قابلیت‌های خود را ارتقا دهند زیرا اگر خدمات مناسب از سوی کارگزاری ها به مردم ارائه نگردد و سهامداران را شاکی کند در صورت مشخص شدن موضوع، کارگزاری ها باید جریمه نقدی پرداخت نمایند و حد دریافت اعتباراتش نیز کاهش خواهد می یابد.

یاسر فلاح در ادامه گفتگوی خود چند توصیه به سهامداران نمود و گفت : مردم هیچ گاه سرمایه اصلی زندگی خود رابه بازار سهام نیاورند زیرا این بازار برای سرمایه گذاری پس اندازه ها مناسب می باشد و آنها هیچ گاه نباید در این بازار هیجانی رفتار کنند و باید سبدی از سهام های مختلف بچینند تا به سودی مطمئن دست یابند.