عرضه اولیه ها سود حداقلی ۵۰ درصد را معمولا برای سهامداران به دنبال دارد و این موضوع باعث جذابیت عرضه اولیه ها برای سرمایه گذاران شده است و با توجه به اینکه معمولا تعداد زیادی از سهام شرکت عرضه شده به افراد نمی رسد افراد برای خرید عرضه اولیه در روزهای بعد از عرضه در صف می نشینند به امید اینکه بتوانند موفق به خرید سهام آن شرکت شوند و به همین دلیل رقابت و رانت بسیاری در این زمینه دیده می شود. اما خرید عرضه اولیه در روز دوم یا فردای عرضه چگونه است؟

خرید عرضه اولیه در روز دوم

از زمانی که بازار عرضه اولیه ها داغ شده بسیاری از افراد جذب بازار سرمایه شده اند، بطوری که با هربار عرضه اولیه جدید رکورد مشارکت شکسته میشود و به دلیل سابقه سوددهی های کوتاه مدت، میان مدت و مخصوصا بلند مدت عالی عرضه اولیه ها همیشه با تقاضای زیادی روبرو هستند.

درباره مراحل خرید سهام عرضه اولیه در بورس بصورت گام به گام بیشتر بخوانید

با توجه به اینکه عرضه اولیه ها به روش بوک بیلدینگ انجام می شوند و چون تعداد سهام هایی که برای عرضه اولیه یک سهم عرضه می شود محدود است، یک حجم محدودی در روز عرضه به هر کد بورسی، تعلق میگیرد و بر  همین اساس خرید عرضه اولیه در فردای عرضه بسیار بااهمیت می باشد.

خرید عرضه اولیه در روز دوم چگونه است؟

تعداد افرادی که تمایل به خرید عرضه اولیه در فردای روز عرضه دارند، بسیار زیاد است و چون عرضه این سهم تا ۱۰ روز اول معاملاتی، بسیار محدود است و رقابتی شدید میان کدهای بورسی ایجاد میشود، اینکه در راس سایت ۰۸:۳۰:۰۰ ثبت سفارش کنید و کارگزاری مشکلی برایتان ایجاد نکند و سریعا سفارشتان را به هسته معاملات ارسال کند شانس شما برای خرید عرضه اولیه بیشتر می شود.

نحوه خرید عرضه اولیه در فردای عرضه

البته توجه داشته باشید که به صورت کلی شانس افراد عادی برای ثبت سفارش در چند روز بعد از عرضه اولیه علی الخصوص فردای روز عرضه اولیه بسیار کم است و نمیتوان راهکار قطعی برای خرید عرضه اولیه در فردای عرضه داد اما با توجه به چند نکته میتوانید در صف خرید سهم در جایگاه بهتری قرار بگیرید تا اگر حقوقی سهم، دست به عرضه های سنگین زد و یا سهامداران خرد قصد فروش سهم خود را داشتند بتوانید صاحب سهم عرضه شده شوید.

بیشتر بخوانید: چرا تازه واردهای بازار بورس باید عرضه اولیه بخرند؟

شما باید راس ساعت ۸:۳۰ صبح و حتی گاهی اوقات ۱ تا ۲ ثانیه زودتر، سفارش خود را با حداکثر قیمت مجاز آن روز در سیستم ثبت کنید تا به هسته معاملاتی فرستاده شود. با توجه به نکات زیر شانس خود را برای دریافت عرضه اولیه در فردای عرضه افزایش دهید:

  • در ابتدا در کارگزاری حساب داشته باشید که از نظر عملکرد سریع و منظم باشد
  • ارسال سفارش در راس ساعت ۰۸:۳۰:۰۰ و حتی بعضی مواقع ۱ یا ۲ ثانیه زودتر
  • استفاده از اینترنت پر سرعت و سرور قوی

اما دقت داشته باشید افراد بسیار زیادی همزمان با شما همین‌ کارها را انجام می‌ دهند و بر این اساس شانس همگی کاهش می یابد.

خرید عرضه اولیه در روزدوم

نکته: از نکاتی که باید خیلی زیاد به آن توجه کنید این است که سهم هایی را برای خرید انتخاب کنید که قیمت پایانی آنها با آخرین قیمت معامله آن ها تفاوت زیادی نداشته باشد و سهم قادر به پر کردن حجم مبنای تعیین شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار ایران باشد.

دقت فرمایید بیشتر از ۹۹% افراد در روزهای اول بعد از عرضه قادر به خرید سهام عرضه شده نیستند و طبیعتا افراد زیادی از این موضوع ناراضی هستند.

اگر با توجه به تحلیل هایی که انجام داده اید فکر میکنید سهام عرضه شده یک سهم با بنیادی قوی است بهتر است زمانی که صف‌ خرید می‌ریزد و سهم کمی اصلاح میکند و متعادل می‌شود، بر روی آن سرمایه‌گذاری خوبی را انجام دهید.