باتوجه به نوسانات موجود در بازار و اقتصاد، طرح‌ها و برنامه‌های ساماندهی بازار خودرو توسط مجلس ارائه و تصویب می ‌گردند، طرح ساماندهی صنعت خودرو نیز به منظور ساماندهی صنعت خودرو ارائه شده است. در این طرح به منظور ساماندهی واردات خودرو، ۴ شرط اعلام شده که در این طرح هدف اصلی برقراری تعادل در عرضه و تقاضای خودرو و تبدیل خودرو به کالای مصرفی می باشد. بر اساس طرح ساماندهی صنعت خودرو تمامی خودروها نیز باید در بورس کالا عرضه شوند.

طرح ساماندهی صنعت خودرو و اعمال شرایط چهارگانه واردات خودرو به کشور

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس:

حجت‌الله فیروزی با اشاره به تصویب کلیات طرح ساماندهی صنعت خودرو گفت: متعادل کردن عرضه و تقاضا و تبدیل خودرو به کالای مصرفی از مهم‌ترین اهداف این طرح است که بر اساس آن، تمام خودروها باید در بورس کالا عرضه شوند. در غیر این صورت با متخلفین طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد می‌شود.

وی افزود: طبق این طرح ، خودرو سازان و قطعه سازانی که خودرو و قطعه صادر کرده اند، معادل آن می‌توانند خودرو وارد کنند. افراد حقیقی غیردولتی هم که نفت را خریداری و صادر  کرده اند، می‌توانند از محل ارز آن خودرو  وارد کنند. همچنین اشخاصی که تعهدی نسبت به بازپرداخت ارز به دولت ندارند، می‌توانند برای واردات اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: اعمال ۲ شرط عرضه خودرو در بورس/ آمادگی دولت برای حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی

فیروزی گفت: خودروهای هیبریدی و دوگانه سوز نیز از عرضه در بورس معاف هستند که با این اقدام خودروسازان تشویق می‌شوند به سمت تولید خودروهایی با این شرایط بروند که در این طرح برای تشویق آنها تسهیلات ارزان‌قیمتی برای داخلی‌سازی و کیفی‌سازی، قرار خواهد گرفت.

همچنین بخوانید: طرح مشوق جهش تولید خودرو/ افزایش تولید خودرو در ازای افزایش قیمت‌ها