حسن روحانی در جلسه ستاد اقتصادی دولت، اقدامات دولت در جهت مدیریت بازار سهام و افزایش عرضه‌های اولیه را به منظور توسعه و رونق بازارهای مالی و اقتصاد کشور، اصولی و دقیق دانست. وی ضمن اشاره به مورد استقبال قرار گرفتن این اقدامات توسط مردم و فعالان اقتصادی، بر رویه‌سازی و تداوم جدی عرضه سهام بنگاه‌های کشور به خصوص بنگاه‌های دولتی در بورس و شفافیت بخشی به اقتصاد و تولید کشور تاکید داشت و اظهار کرد چنین اقداماتی رونق، پویایی و فسادزدایی را در پی دارد. روحانی در ادامه بیاناتش تصریح کرد: هیجان‌زدگی کاذب نباید بورس را متاثر کند و رشد شاخص‌های بورس باید براساس پایه‌های علمی و منطق بازار سرمایه باشد.

مطالعه بیشتر: عوامل موثر بر رونق بورس کدامند؟ وظایف دولت و سازمان بورس در این راستا چیست؟

تاکیدات روحانی مبنی بر عرضه سهام شرکت‌ها، تکمیل سهام شناور و نظارت دقیق بر بورس

روحانی در خصوص واگذاری سهام دولتی بیان داشت: تمام دستگاه‌های دولتی طبق ضوابط و مقررات اعلام شده، وظیفه دارند سهام شرکت‌های خود را در بورس عرضه کنند و مالکیت اموال مازاد دولتی باید سریعتر به بخش خصوصی و مردم واگذار شود و لازم است سازمان بورس درباره اجرای تعهدات شرکت­‌ها مبنی بر تکمیل سهام شناور اقدام کند.

وی افزود: مسئولان وزارت اقتصاد و سازمان بورس باید بر بازار سهام و متعادل‌سازی عرضه و تقاضا و همچنین رشد منطقی سهام دقت نظر داشته باشند و پذیرش و موانع حقوقی پذیره‌‌نویسی‌ها تسهیل یابد.

روحانی خاطرنشان کرد: سازمان بورس باید از طریق اعمال مقررات و نظارت دقیق این اطمینان را به مردم و جامعه بدهد که سرمایه‌گذاری در بورس از استحکامات لازم برخوردار می باشد.

وی همچنین در خصوص ساماندهی نوسانات در بازار ارز بیان داشت: عامل مهمی که می تواند نوسانات ارز را کنترل کند، عرضه “ارز” از طرف صادرکنندگان به بازار است و دولت با همکاری مراجع قضایی، افرادی که به منظور منفعت‌طلبی و سوداگری از عرضه ارز حاصل از صادرات خودداری کنند را مورد پیگیری قرار خواهند داد و از طرفی امتیازات ویژه‌ای برای کسانی که در موعد مقرر به تعهد خود عمل کنند، در نظر می گیرد.

منبع: بورس پرس