سهام خزانه درواقع سهام عادی یا ممتاز یک شرکت سهامی است که توسط خود شرکت خریداری می شود. طبق ماده ۱۹۸ لایحه اصلاحی قانون تجارت خرید سهام شرکت توسط همان شرکت ممنوع بوده اما طبق بند ب ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر مقرر شده شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و بازارهای خارج از بورس طبق میزان سهام شناور در هر یک از بازارها و براساس مقرراتی که با پیشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار به تصویب شورای عالی بورس رسیده تا سقف ۱۰ درصد از سهام را خریداری و به‌عنوان سهام خزانه در شرکت نگهداری کنند. مادامی که این سهام در اختیار شرکت باشد فاقد حق رای است.

دیروز ۱۷ شهریور ۹۹ سعید محمد علیزاده مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس با اعلام اینکه سهام خزانه (بازخرید سهام شرکت توسط خود شرکت) توانایی مدیریت شرکت در حفظ حقوق سهامداران، حمایت از ارزش‌های واقعی و همچنین افزایش نقدشوندگی سهام را بیشتر می کند، از آمادگی سازمان بورس برای صدور مجوز خرید سهام خزانه خبر داد. حال در این مقاله می خواهیم به بررسی تاثیر صدور مجوز خرید سهام خزانه توسط شرکت بر روی بورس بپردازیم و به یک نتیجه‌ کلی درخصوص تاثیر مثبت یا منفی آن بر بازار سهام برسیم.

همچنین بخوانید: آمادگی سازمان بورس برای صدور مجوز خرید سهام خزانه (خرید سهام شرکت توسط خود شرکت)

آیا صدور مجوز خرید سهام خزانه موجب بهتر شدن اوضاع بورس می شود؟

همانطور که گفته شد سهام خزانه توسط همان شرکت سهامی خریداری می شود. یعنی شرکت‌های سهامی عام در بورس و فرابورس ایران مجاز به خرید ۱۰ درصد سهام خود با نام سهام خزانه از بازار هستند. بخشی از سهام شرکت که به صورت سهام خزانه است، عایدی حاصل در شرکت می ماند. بحث سهام خزانه در زمان ریزش شدید سهام و به جهت کاهش ریسک‌های بازار بورس و در شرایط بحرانی به‌منظور بازگشت آرامش به بورس مطرح می شود. در حال حاضر نیز بورس ایران در مسیر نزولی قرار گرفته است و هر روز شاهد افت بیشتر شاخص کل هستیم.

اخیرا شاهد خبرها و سیاست‌های جدید سازمان بورس برای حمایت از بازار بودیم مثل ورود بازارگردانان به بورس، افزایش دامنه فعالیت صندوق و آمادگی سازمان بورس برای صدور مجوز خرید سهام خزانه. بعد از انتشار خبر صدور مجوز خرید سهام خزانه توسط سازمان بورس، شرکت باما در نظر دارد با هدف حمایت و بازارگردانی سهام خود در شرایط فعلی بازار، اقدام به خرید سهام خزانه کند. دلیل اصلی این شرکت برای این شیوه سرمایه‌گذاری اعتقاد به سودآوری شرکت در سال‌های آتی و کسب بازدهی بالاتر نسبت به سرمایه‌گذاری در اوراق بادرآمد ثابت و بانک است، به همین دلیل باما درصدد است تعداد ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار سهم خود را به قیمت قابل معامله در هر روز خریداری کند.

بیشتر بخوانید: سهام خزانه چیست و انواع آن کدامند؟

سهام خزانه از ابزارهای نوین مالی و حمایتی از سهام در شرایط هیجانی بازار سهام به‌شمار می رود محرکی برای رونق بازار است. سهام خزانه یک ظرفیت مهم و فعال در بازار سرمایه محسوب شده هر شرکتی طبق مقررات و ضوابط می تواند ۱۰ درصد سهام خود را در بازار خریداری کند که از مزایای این امر می توان به افزایش ارزش واقعی سهام، افزایش نقدشوندگی، افزایش سود هر سهم می شود و همچنین می تواند علامت‌دهی به بازار مبنی بر زیر ارزش واقعی بودن شرکت باشد و معمولا وقتی شرکت‌ها برنامه خود را برای بازخرید سهام یا همان سهام خزانه اعلام می کنند قیمت سهم رشد می کند. قابل ذکر است که سهام خزانه در بسیاری از کشورهای دنیا بخش عمده‌ای از معاملات شرکت را به خود اختصاص داده است و در بازارهای مالی پیشرفته دنیا، شرکت‌ها به طور روز‌افزون به بازخرید سهام روی آورده‌اند.

طبق تازه‌ترین خبرها از بورس، محمد خبری‌زاد کارشناس بازار سرمایه احتمال بازگشت روند مثبت بازار با انتشار سهام خزانه و اوراق تبعی را پیش‌بینی کرد و گفت: امیدواریم با این تمهیداتی که اندیشیده شده به همراه نهایی شدن انتشار سهام خزانه با نماد کاما و همچنین اوراق تبعی که یکی از حقوقی‌های بزرگ، اعلام کرد آن را به زودی منتشر می‌کند، شاهد بازگشت روند مثبت به بازار باشیم.