صحرایی، مدیر عامل بورس تهران، از رونق بی سابقه بازار سرمایه و ورود مبلغ بیش از ۳۵ هزار میلیار تومان از آغاز سال ۹۹ در بورس خبر داد که به دنبال این میزان از رشد و رونق در بازار سرمایه و استقبال اقشار مختلف از انجام معاملات در بورس، افزایش ۲ ساعته زمان بورس را از جمله برنامه های پیشنهادی اعلام کرد که به ارتقای زیر ساخت های فنی وابسته است.

او در ادامه گفت: بعد از پایان یافتن ساعت معاملات بورس در ساعت ۱۲:۳۰، ساعت معامله برخی از نمادها آغاز می شود که تا ساعت ۱۴:۳۰ ادامه خواهد داشت و بعد از انجام معامله ۲۴ ساعت فرصت باقیست تا اقدامات نظارتی صورت گیرد و ناظر تحویل مدیریت فناوری آنرا تایید کند تا در اختیار سپرده گذاری قرار گیرد و مردم باید دارایی های خود را براساس معاملات انجام شده بروز کنند.

مدت زمان مجاز معامله در بورس دو ساعت بیشتر می شود

صحرایی گفت: با توجه به محدودیت زمان در انجام معاملات بورس، بازار نیاز به زمان بیشتری را احساس می کند و بعد از استقرار سامانه های نوین، احتمال افزایش ساعت بازار وجود دارد که برای استفاده از این سامانه باید آموزش دید و بومی سازی شد که قطعا در زمان کوتاه امکان پذیر نیست.

صحرایی همچنین از تعداد بالای مشمولان سهام عدالت صحبت کرد که به زودی قابلیت ورود به بازار را دارند و سازماندهی آنها باید با برنامه ریزی انجام گیرد.

او همچنین از تقاضای مردم در خصوص افزایش عرضه های اولیه صحبت کرد و گفت برای عرضه های اولیه دو مرتبه در هفته جلساتی تشکیل می شود اما همه شرکت ها نیز قابلیت واگذاری سهام خود به بازار بورس را ندارند و  برای ورود به بازار سهام باید برخی نکات را رعایت کنند.

رئیس سازمان بورس از ورود روزانه ۱۵۰ هزار سهامدار جدید به بازار سرمایه خبر داد. محسن رضایی نیز از لزوم هدایت سرمایه کشور به سمت تولید گفت به دنبال جذب سرمایه های انبوه، اگر از آنها بهره برداری درستی انجام نشود و در مسیر تولید یا اشتغال به کار گرفته نشود، سرمایه مردم صرف مخارج روزانه و کالاهای مصرفی خواهد شد که از جمله نتایج آن در بلند مدت، افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی می باشد.

 بیشتر بدانید: افزایش ساعت معاملات بورس راهی برای کاهش اختلال در هسته معاملات

عضو شورای عالی بورس، شاهین چراغی نیز، سهم های بزرگ در بازار را از عوامل تاثیر گذار برشاخص دانست و با توجه به افزایش نقدینگی در بازار سرمایه که نشانه شناسایی ظرفیت بازار از سوی مردم است، از سهامداران خواست تا گزارش های مالی شرکت را بررسی کنند و در صورتی که آگاهی و تجربه آنها اندک است به خرید صندوق های سهام اقدام نمایند.

او در ادامه هیجان موجود در بازار بورس را موقت دانست و گفت مردم باید تنها از سرمایه مازاد خود برای انجام معاملات استفاده کنند و سرمایه حیاتی خود را وارد بورس نکنند.

چراغی همچنین، از ظرفیت مناسب بازار سرمایه سخن گفت و عنوان کرد: حجم بالای نقدینگی که در حال حاضر وارد بازار سرمایه شده منجر به توسعه شرکت ها از نظر اقتصادی خواهد شد و بانک از محوریت اقتصاد کشور خارج می شود. او در پایان، از افزایش تعداد عرضه های اولیه در سال ۹۹ و قرار داشتن شرکت های قدرتمند و بزرگ در این فهرست اطلاع داد.