سازمان بورس در نظر دارد تا برای رفاه حال مردم و سریع تر شدن فرایندهای بورسی، مراحل ورود به بازار بورس را الکترونیکی و بصورت غیر حضوری انجام دهد. به گفته مصطفی رضوی عضو هیات مدیره سازمان بورس، وزیر اقتصاد و دارایی و شورای عالی بورس در نظر دارند تا احراز هویت غیر حضوری و اینترنتی در روزهای آینده اجرایی شود.

شرایط برای احراز هویت غیر حضوری فراهم می شود

رضوی در پاسخ به این سوال که چرا از همان ابتدا این احراز هویت بصورت غیر حضوری انجام نشد گفت: این کار برخلاف یکی از قوانین مبارزه با پولشویی می باشد اما سعی داریم تا با اصلاح این تبصره و انجام احراز هویت غیر حضوری، زمینه را برای رفاه حال مردم فراهم کنیم.

به گفته رضوی در حال حاضر این محدودیت در مورد سهام عدالت برطرف شده و مشمولان سهام عدالت با ثبت شماره موبایلی که به نام خودشان باشد و شماره شبای بانکی در سامانه سجام، دیگر به احراز هویت حضوری نیاز ندارند.

با رفع موانع برای احراز هویت غیر حضوری، همه مردم می توانند با داشتن حساب بانکی و شماره موبایلی که به نام خودشان باشد بصورت رایگان احراز هویت غیر حضوری انجام دهند و با اجرای طرح احراز هویت غیر حضوری، سهامداران سهام عدالت می توانند از سایر خدمات الکترونیکی بازار سرمایه نیز بهره مند شود.

 حتما بخوانید: آموزش کامل نحوه احراز هویت غیر حضوری در سامانه سجام (با اپلیکیشن سیگنال)

رضوی معاون اجرایی سازمان بورس، الکترونیکی شدن فرایندهای بورسی را امری ضروری دانست و گفت: در تلاش هستیم تا مراجعات حضوری برای سجام حذف و شرایطی ایجاد شود تا افرادی که سجامی شده اند، بدون نیاز به احراز هویت حضوری، از خدمات نهادهای مالی بازار سرمایه برخوردار شوند.

او در پایان گفت کارمزد همه خدمات بورسی در کارگزاری ها و سازمان های وابسته به بورس باتوجه به چارچوب های مشخصی تعیین می شود و دریافت کارمزد بیشتر برای ارائه خدمات الکترونیکی غیر قانونی می باشد.