حقوقی های بازار سرمایه با هدف های خاصی از جمله جمع کردن سهم با ارزش و سودده، فریب دادن خریداران و فروشندگان و گمراهی آن‌ها در تابلو خوانی و یا جابجایی سهم برای شروع یک حرکت مثبت در سهم و یا حرکت منفی در سهم اقدام به انجام کد به کد در معاملات بورسی میکنند. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که کد به کد در معاملات بورسی چیست و تفاوت آن با معاملات بلوکی چیست؟ بپردازیم.

کد به کد در معاملات بورسی یعنی چه؟

سهامداران در بازار سرمایه، چه حقیقی و چه حقوقی، دارای یک کد معاملاتی می باشند و سهامداران حقوقی برای انجام معاملات خود چندین کد حقیقی دیگر دارند. اگر شما به دانش تابلوخوانی آگاه باشید با استفاده از این کدها می‌توانید سیگنال‌های خرید یا فروش بگیرید.

درباره نحوه استفاده از سایت tsetmc.com و تابلوخوانی بیشتر بدانید.

اما چگونه از این کدها سیگنال بگیریم؟ زمانی در این مواقع سیگنال خرید صادر می‌شود که سهامداران حقوقی با کد حقوقی خود سهم بفروشند و با کد حقیقی خود شروع به خریداری کردن سهم کنند در این زمان قیمت سهم کاهش می‌یابد.

بعد از کاهش قیمت سهم با کد حقوقی شروع به خرید سهم در بازار میکنند و این کار را ادامه میدهند تا جایی که قیمت سهم در بازار افزایش یابد و در آخر پس از افزایش قیمت با کد حقیقی اقدام به فروش سهم می‌کند و از این طریق سود خوبی را با استفاده از کد حقیقی به دست می آورند.

همین روند در جهت منفی و در زمان کاهش قیمت هم وجود دارد و قادرند با این کار در چند ثانیه حجم معاملات را به‌شدت افزایش دهند.

چه کتاب‌هایی برای موفقیت در بورس بخوانیم.

انواع کد به کد کردن در سهام یک شرکت به چه صورت است؟

کد به کد کردن با حالت‌های مختلف می‌تواند انجام شود که شامل موارد زیر می باشد:

 1. کد به کد از حقیقی به حقیقی
 2. کد به کد از حقوقی به حقیقی
 3. کد به کد از حقوقی به حقوقی
 4. کد به کد از حقیقی به حقوقی

یکی از مهم‌ترین این کد به کدها، کد به ‌کد کردن در سهم از حقوقی به حقیقی می باشد که معمولا با یک هدف خاص در سهم انجام میشود به طور مثال:

 1. سیگنال خرید: فروش با کد حقوقی و خرید با کد حقیقی
 2. سیگنال فروش: فروش با کد حقیقی و خرید با کد حقوقی
 3. خرید و فروش با کد حقوقی
 4. خرید و فروش با کد حقیقی

در دو حالت آخر، موقعیت حمایتی و مقاومتی سهم و همچنین نسبت‌های بین خریداران و فروشندگان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. مثلا اگر یک حقیقی فروشنده بود و چندین نفر خریدار، درصد نزولی بودن سیگنال قدرت می‌گیرد.

درباره نحوه تشخیص خطوط حمایت و مقاومت بیشتر بخوانید.

دلایل معاملات کد به کد در بورس

 1. جابجایی سهم برای شروع یک حرکت مثبت در سهم و یا حرکت منفی در سهم
 2.  فریب دادن خریداران و فروشندگان و گمراهی آن‌ها در تابلو خوانی

شناسایی روند معاملات کد به کد سهام

در کنار تحلیل های بنیادی و تکنیکال لازم است تا با تابلوخوانی بورس در سایت tsetmc.com که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های معاملاتی است و می‌تواند امکان رفتارشناسی و روانشناسی بازار را برای سرمایه گذار فراهم کند آشنا شوید.

حتما توجه داشته باشید در معاملات روزانه، زمانی که حجم معاملات در طی تایم های خاصی به‌سرعت بالا می رود و غیر نرمال به نظر می رسد، احتمال انجام معاملات کد به کد دور از ذهن نیست.

به طور مثال به تصویر زیر توجه نمایید:

کد به کد در معاملات بورسی چیست و تفاوت آن با معاملات بلوکی چیست؟

به تصویر زیر توجه نمایید در پایین صفحه میزان و حجم خرید و فروش حقوقی به نمایش گذاشته می شود، قابل مشاهده است که حقوقی حجم زیادی از سهم را خریده و این موضوع بیانگر حمایت از سهم توسط حقوقی می باشد و احتمالا در چند روز آینده سهم با رشد سهم مواجه خواهد شد.

اما باید قبل از انجام هر تصمیمی بررسی های بیشتری را در این زمینه انجام دهید در صورتی که از طریق روانشناسی بازار بتوانید کد به کد را تشخیص دهید به این نتیجه می رسید که حقوقی با کد حقوقی خرید و با کد حقیقی فروشنده بوده است و این موضوع نشان دهنده چیست؟ بله نشان دهنده افت قیمت و ریزش سهم در بورس می باشد.

درباره تفاوت ریزش و اصلاح سهم بیشتر مطالعه کنید

کد به کد در معاملات بورسی چیست و تفاوت آن با معاملات بلوکی چیست؟

به تصویر زیر توجه کنید حجم معاملات در تصویر زیر نشان میدهد که در زمان یکسان ۲ حجم متفاوت و یکی در میان و به صورت متناوب تکرار شده است با کمی دقت درمیابید که انجام کد به کد در این سهم و در این روز کاملا انجام شده است و این کد به کد از شماره ۵۷۹ شماره ۱۱۸۰ ادامه داشته است.

کد به کد در معاملات بورسی چیست و تفاوت آن با معاملات بلوکی چیست؟

اگر کمی با دقت در تصویر بالا نگاه کنید مشاهده می کنید که کد به کد با دو مبلغ متفاوت انجام شده است یکی مبلغ ۲۱۱۵۵ و دیگری ۷۸۸۴۵ و مجموع این دو حجم یکصد هزار سهم می باشد که به صورت متناوب تکرار شده است همچنین قبل از شروع کد به کد معاملات روال عادی خود را طی کرده و در تایم پایانی بازار کد به کد آغاز شده است و مطمئناً در روزها و یا حتی ماه های آینده سهم با افت قیمت مواجه خواهد شد و هدف از این کد به کد ریزش سهم و خرید در قیمت های پایین می باشد.

توجه فرمایید که کد به کد در زمان ثابت و حجم های یکسان و با قیمت یکسان انجام می شود.

تفاوت بین معاملات کد به کد و بلوکی چیست؟

 1. در کد به کد چندین معامله در یک زمان یکسان و معمولاً با حجم یکسان و مبلغ یکسان انجام می شود ولی در بلوکی در یک ثانیه یک معامله با حجم بسیار بالا انجام میگیرد
 2. کد به کد دارای کارمزد می باشد ولی در معاملات بلوکی کارمزدی پرداخت نمی شود بر همین اساس کد به کد دارای اهمیت بیشتری می باشد.
 3. کد به کد به منظور هدف خاصی برای سهم انجام می شود ولی بلوکی اکثرا به منظور شاخص سازی مورد استفاده قرار می گیرد.