کد prx به کدی گفته می شود که شرکت های سبدگردان به سهامداران اختصاص می دهند. کد بورسی برای افرادی است که از طریق کارگزاری ها و به شکل مستقیم وارد بازار سرمایه می شوند و کد prx کدی است مخصوص افرادی که به صورت غیرمستقیم و از طریق یک شرکت سبدگردان وارد بازار بورس می شوند. اما چگونه کد prx بگیریم؟ در ادامه نحوه دریافت کد prx را خواهیم گفت.

 

نحوه دریافت کد prx

کد PRX در بورس کدی است که با حروف PRX شروع می شود. برای دریافت کد بورسی prx یا کد سبد بورسی اولین قدم ثبت نام در یک یک شرکت سبدگردانی می باشد. برای ثبت نام در سبدگردانی باید با در دست داشتن مدارک هویتی یا بصورت حضوری مراجعه کنید و یا به سایت سبدگردانی مورد نظر مراجعه کنید و مراحل ثبت نام در سبدگردان را طی کنید و پس از واریز مبلغ مورد نیاز برای افتتاح سبد، سبدگردان درخواست ارسال کد سبد بورسی یا کد prx را به سازمان بورس ارسال می کند و از طی معمولا یک هفته این کد برای شما ارسال می شود و شما می توانید از طریق کد prx شاهد معاملات صورت گرفته در پرتفوی خود باشید. طولانی بودن روند دریافت کد prx یکی از معایب سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس است که البته در این خصوص تمهیداتی اندیشیده شده و قرار است در سامانه جدید صدور کدهای prx روند صدور کد prx به ۳ روز کاهش یابد که اتفاق مثبتی است.

 

مزیت کد prx نسبت به کد بورسی چیست؟

همان طور که گفتیم کد prx مربوط به سرمایه گذاری غیرمستقیم از طریق سبدگردانی می باشد و کد بورسی متعلق به سهامداران مستقیم است بنابراین برای اینکه بگوییم مزیت دریافت کد prx نسبت به کد بورسی چیست باید مزایای سرمایه گذاری مستقیم نسبت به سرمایه گذاری غیرمستقیم را ذکر کنیم.

مدیریت حرفه ای دارایی های شما در سبدگردان یکی از مهم ترین مزیت های سبدگردانی و روش غیرمستقیم سرمایه گذاری در بورس می باشد. در شرکت های سبدگردان افراد متخصصی وجود دارند که به ویژگی های بازار سرمایه آشنایی دارند و با ابزارهایی که در اختیار دارند می توانند بر بازار نظارت کنند و متغیرهای تاثیر گذار بر بازار را کنترل کنند. سبدگردان ها در ازای مدیریت سرمایه های شما کارمزد دریافت می کنند اما این کارمزد در صورتی دریافت می شود که سبدگردان سودی بیشتر از سود بانکی به شما پرداخت کند. در سبدگردان ها شما می توانید با توجه به میزان ریسک پذیری و میزان سودی که برای سرمایه گذاری خود در نظر گرفته اید سبد مناسب خود را انتخاب کنید.

سبدهای اختصاصی بسیار متنوع هستند و هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. سرمایه گذاری در شرکت های سبدگردان به دو طریق امکان پذیر است صندوق های سرمایه گذاری مشترک و سبدهای سرمایه گذاری اختصاصی. سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک نیاز به دریافت کد prx ندارد اما برای اینکه یک سبد اختصاصی در سبدگردان داشته باشید باید اقدام به دریافت کد prx کنید که البته این مرحله توسط سبدگردان انجام می شود. مزیت سبد نسبت به صندوق این است که در سبد دارایی ها به نام شماست و به صورت واحد مدیریت می شود اما در صندوق مجموع دارایی چند سهامدار تشکیل صندوق داده و به صورت اختصاصی مدیریت نمی شود.

برای آشنایی با تفاوت های سبد و صندوق این مطلب را مطالعه کنید:

سبدگردانی بهتر است یا صندوق سرمایه گذاری؟