چندین هفته پیش در زمان اوج نوسان بازار بورس، خبر واریز یک درصد صندوق توسعه ملی به بورس به منظور حمایت از بازار سرمایه منتشر شد. با وجود بازگشت تعادل به بازار بورس و روند رو به رشد شاخص طی دو هفته اخیر، رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه از برداشت از صندوق توسعه ملی برای بورس خبر داد و گفت: پنجشنبه هفته گذشته ۶ آذر ۹۹، مبلغ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی وارد صندوق تثبیت بازار سرمایه شده است.

با برداشت از صندوق توسعه ملی برای بورس می توان در شرایط بحرانی از منابع موجود در این صندوق برای ایجاد ثبات در معاملات استفاده کرد.

واریز مبلغ هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه در روز پنجشنبه ۶ آذر ماه

به گفته محمد ابراهیم آقا بابایی رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه، قراردادی که از چند وقت گذشته با موضوع سپرده ‌گذاری صندوق توسعه ملی در صندوق تثبیت بازار سرمایه مطرح شده بود با برخی از مشکل ‌ها و ابهام‌ ها از طرف صندوق توسعه ملی همراه بود که منجر به تاخیر در زمان اجرای آن شد.

او ضمن بیان اینکه صندوق توسعه ملی قرار شد تا در چند بخش منابع را به صندوق تثبیت بازار سرمایه اختصاص دهد، گفت: منابع اختصاص داده شده به صندوق تثبیت بازار سرمایه به نوعی تسهیلات است که بازپرداخت آن به صورت سالانه و با نرخ بهره ۱۲ درصد است.

صندوق توسعه ملی در بخش نخست یک هزار میلیارد تومان نزد صندوق تثبیت بازار سرمایه با نرخ سود ۱۲ درصد و به مدت پنج ساله سپرده‌گذاری کرده است که زمان تعیین شده قابل تمدید خواهد بود.

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: این اتفاق می ‌تواند برای بازار سرمایه مثبت باشد و در شرایط ضروری، برای افزایش نقدشوندگی و بازارگردانی سهام استفاده شود، همچنین صندوق تثبیت بازار سرمایه تعهد به بازپرداخت اصل منابع در پایان سررسید و سود حاصل از آن را دارد.

همچنین بخوانید: انتقال منابع صندوق توسعه ملی به بورس میتواند به صعود مجدد بازار کمک کند؟

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه خاطر نشان کرد: صندوق تثبیت بازار سرمایه درخواست رقم بیشتری را به صندوق توسعه ملی داده است و در صورت موافقت به زودی مبالغ جدیدی هم واریز خواهد شد.

وی به تاثیر انتقال این منابع به صندوق تثبیت بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: این منابع روز پنج شنبه ۶ آذرماه به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شد و هنوز نقشی در رشد بازار سرمایه نداشته است.

آقابابایی اضافه کرد: سازمان بورس با تصویب شورای‌عالی بورس مقرر کرد مبلغ یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را به صندوق تثبیت بازار سرمایه تخصیص دهد، این موضوع که در هفته‌ های قبل محقق شد، منجر به فعالیت صندوق در بازار و کمک به بازگشت روند صعودی به بازار شد.

سازمان بورس، صندوقی را تحت عنوان صندوق تثبیت بازار سرمایه در اختیار دارد که درصدی از کارمزد معاملات و درآمد سازمان به منظور حفظ نقدشوندگی وارد این صندوق می ‌شود.

نکته قابل توجه برای استفاده از این صندوق ‌ها این است که در شرایط عادی و طبیعی بازار نمی ‌توان از منابع این صندوق استفاده کرد، بلکه استفاده از آن بیشتر برای روزهایی است که اتفاق پیش ‌بینی نشده ‌ای رخ می ‌دهد که به شدت بر روند کوتاه ‌مدت بازار تاثیرگذار باشد و قیمت سهام با کاهش شدید مواجه ‌شود، با توجه به وضع پیش آمده منابع این صندوق در این موقعیت بنا بر صلاحیت مدیریت، وارد سمت تقاضا در بازار می‌شود و از طریق جمع‌ آوری صف ‌های فروش، قیمت ‌ها را به ثبات می ‌رسانند.

نقدینگی موجود در این صندوق ممکن است از طریق صندوق توسعه ملی و صندوق توسعه ارزی تامین شود و در آخر، سازمان بورس به واسطه این صندوق‌ها معاملات بازار را کنترل خواهد کرد، این اقدام و استفاده از منابع این صندوق نیازمند ارزنده بودن قیمت سهام و دور بودن آن سهم از قیمت حبابی اساست در غیر این صورت نمی‌توان از سهم مورد نظر حمایت کرد.

منبع: ایرنا