در حالی که بسیاری از سهامداران عدالت از مشکل عدم فروش سهام خود توسط کارگزاری بانک ها ناراضی هستند، مدیر معاملات کارگزاری بانک رفاه از عدم فروش سهام عدالت خبر داد و گفت نزدیک به ۱ ماه است که هیچ گونه درخواست فروش سهام عدالت انجام نشده، خریداری وجود ندارد و متقاضیان فروش سهام عدالت موفق به دریافت پول بخشی از سهام خود نشده اند.

دلایل عدم فروش سهام عدالت در کارگزاری

مدیران کارگزاری ها در توضیح این وضعیت می گویند: با افت شاخص از اواسط مرداد ماه، ارزش سهام عدالت هم پایین آمد و طبیعتا فروش سهام عدالت هم انجام نشد، بویژه پس از دستور شرکت سپرده ‌گذاری مرکزی مبنی بر فروش بلوکی سهام عدالت، فروش سهام عدالت به طور چشم گیری کاهش یافت.

به گفته جواد حبیبی، مدیر معاملات کارگزاری بانک رفاه: در حال حاضر خریداری برای سهام عدالت وجود ندارد تا سهام عدالت را به او بفروشیم و در ۱ ماه اخیر هیچ فروشی از سوی کارگزاری بانک رفاه انجام نشده است.

حبیبی علاوه بر نبود خریدار سهام عدالت به مشکل دیگری در خصوص سهام عدالت اشاره کرد و گفت: باید امکان اصلاح یا لغو سفارش فروش سهام عدالت افراد وجود داشته باشد.

به عنوان مثال سهامدار درخواست فروش قسمتی از سهام خود را به قیمت ۲۰ روز قبل ثبت کرده اما این روزها با افت ارزش سهام عدالت، باید این امکان برای سهامدار وجود داشته باشد که اگر شخصی با این افت قیمت نمی‌خواهد سهامش را بفروشد، بتواند درخواست خود را اصلاح یا لغو کند. با این کار هم فشار فروش کمتر می ‌شود و هم سهام در قیمت پایین فروخته نمی ‌شود. (براساس مصوبه سازمان بورس و شرکت سپرده‌ گذاری مرکزی، فقط باید در زمان مثبت بودن درخواست ‌های فروش گذاشته شود در غیر این صورت، درخواست حذف می‌شود.)

همچنین بخوانید: ارزش روز سهام عدالت، ۳۱ شهریور