قرار بود صندوق های etf بعدی بلافاصله بعد از صندوق دارا یکم در بازار بورس عرضه شوند اما شنیده ها حاکی از موکول شدن عرضه دومین صندوق ETF به ماه های بعد می باشد. یکی از سوالاتی که در حال حاضر ممکن است برای بسیاری به وجود آید این است که چرا دومین ETF دولتی با تأخیر عرضه می شود و یا به طور کلی روند عرضه سهام های ETF دولتی در بازار بورس چگونه است؟ عضو شورای عالی بورس در پاسخ به این سوال ها گفت: در مرحله اول عرضه سهام شرکت های دولتی دارا یکم نتیجه ی خوبی به همراه نداشت، به همین خاطر دولت باید اقدامات لازم جهت مدیریت در عرضه صندوق های etf بعدی بیاندیشد تا بتواند سیر معاملات صندوق های etf بعدی را به شکل بهتری هدایت کند. در عرضه سهام ETF دارا یکم، دولت باید هنگامی که اقدام به فروش این سهام کرد همزمان مدیریت آن را هم واگذار میکرد.

علت تأخیر در عرضه سهام ETF دوم در بازار سهام چیست؟

سلاح ورزی در پاسخ به این سوال گفت علت تأخیر می تواند طی کردن مراحل اداری عرضه ی سهام های دولتی باشد و با توجه به اطلاعاتی که در دست است عرضه سهام etf دوم با نام دارا دوم که متشکل از سهام شرکت های پتروشیمی و پالایشگاهی است قرار است طبق برنامه های مخصوص و ویژه ای ارائه شود.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان:

حسین سلاح‌ورزی، عضو شورای عالی بورس، در پاسخ به این سوال که مزایا و معایب تشکیل بورس املاک و مستغلات چیست، اظهار کرد: در همه بازارهای سرمایه جهان اعم از  معمولی یا پیشرفته علاوه بر بازارهای سهام, بازارهای کالایی و انرژی، بازاری دیگر هم تحت عنوان املاک و مستغلات وجود دارد.

عضو شورای عالی بورس افزود: به نظر می‌رسد عرضه و تقاضا املاک و مستغلات در بازار بورس می‌تواند در جهت بهبود و تعادل این بخش از بازار اقتصادی کمک کند. باتوجه به شفافیتی که در  بازار سرمایه دیده می‌شود در صورت راه افتادن بورس املاک و مستغلات ما می‌توانیم شاهد معاملات شفاف و رقابتی در این بخش از بازار اقتصادی  باشیم.

او تاکید کرد: در ادامه باید به این مسئله اشاره کرد از آنجایی که خیلی از دستگاه‌ها، نهادهای دولتی, شرکت‌های عمومی و حتی بخش خصوصی هم املاکی را در دست دارند و می‌خواهند این‌ها را به فروش برسانند به نظر می‌رسد که این امر می‌تواند با در نظر گرفتن یک ساز و کار نظام‌مند به درستی صورت گیرد.

بیشتر بخوانید: سهام موجود درصندوق etf دوم 

برنامه ویژه وزارت اقتصاد برای عرضه ETF پتروشیمی‌ها در بازار

سلاح‌ورزی در پاسخ به این سوال که  هم‌اکنون روند عرضه سهام‌های ETF در بازار بورس چه گونه است، بیان کرد: در مرحله  اول عرضه صندوق‌های قابل معامله  نتیجه خوبی را به دنبال نداشت به همین علت دولت تدبیری را اندیشید که روند معاملات بهتر شود. در ادامه باید اشاره کرد مجموع سهام شرکت‌های دولتی که در حال حاضر دولت آن را در بازار بورس عرضه می‌کند به نحوی است که همه افراد می‌توانند در آن سرمایه‌گذاری کنند.

عضو شورای عالی بورس بیان کرد: انتقادی که به این نوع از عرضه سهام از اول وارد شد این مسئله بود که باید دولت  هم زمان با فروش این سهام‌ها مدیریت آن‌ها را واگذار می‌کرد. ما امیدوار هستیم که طبق گفته‌های دولت این واگذاری‌ها تا سال دیگر صورت گیرد.

او در پاسخ به این سوال که علت تاخیر در عرضه صندوق ETF دوم شامل شرکت‌های پتروشیمی در بازار سهام چیست، تصریح کرد: اگر این امر علت خاصی داشته باشد تنها دلیل می‌تواند طی کردن مراحل اداری باشد؛ اما با توجه به اطلاعاتی که به دستم رسیده است وزارت اقتصاد در خصوص عرضه این سهام پتروشیمی‌ها برنامه‌ مخصوصی را ترتیب داده است.