بعد از عرضه واحد های صندوق واسطه گری مالی (دارا یکم) با عنوان ETF مالی قرار شده است مابقی سهام دولت که در ۵ شرکت بانک تجارت، بانک ملت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین قرار دارد به شکل ای تی اف تا آخر تیر ماه تا سقف ۵ میلیون تومان به مردم عرضه شود.
از فروش واحد های صندوق سرمایه گذاری یکم در مرحله اول ۵.۸ هزار میلیارد تومان از مردم دریافت شد که به طور مستقیم به خزانه دولت واریز شد. قرار بر این شده است که افراد با داشتن کد ملی تا سقف ۵ میلیون تومان از این واحد ها را با تخفیف دریافت کنند و کسانی که قبلا به میزان دو میلیون تومان از این واحد ها را خریداری کرده اند بتوانند تا ۳ میلیون تومان دیگر از این واحد های جدید صندوق واسطه گری مالی یکم را خریداری کنند.

ارزش باقیمانده صندوق واسطه گری مالی یکم در حال حاضر ۲۵ هزار میلیارد تومان میباشد

معمار نژاد در پاسخ به این سوال که چرا دارا یکم در پرتفوی برخی نشان داده نمی شود گفت:

کسانی که از طریق درگاه بانکی خریداری کرده‌اند، به صورت دیفالت در کارگزاری همان بانک دیده می‌شود اما کسانی که از طریق کارگزاری و کد بورسی خود خرید کرده‌اند، می‌توانند پرتفوی دارا یکم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ببینند.

زمان عرضه etf دوم

معمار نژاد در پاسخ به این سوال که صندوق etf بعدی کی عرضه می شود گفت: واحدهای صندوق قابل معامله بورسی بعدی احتمالا در اواخر تیر یا اوایل مرداد ماه ارائه خواهد شد که بسته به این که کارهای اجرایی کدام ای تی اف زودتر انجام شود، یا ای تی اف پالایشی خواهد بود یا ای تی اف فلزی و خودرویی خواهد بود

بیشتر بخوانید: جزئیات عرضه صندوق های etf بعدی (دارا دوم و دارا سوم)

به گزارش خبر گزاری فارس: 

عباس معمارنژاد در مورد این که بعد از عرضه واحدهای صندوق واسطه گری مالی یکم موسم به ETF مالی، بقیه سهام دولت چه شد، گفت: با فروش واحدهای صندوق‌های سرمایه گذاری مالی یکم در مرحله اول ۵.۸ هزار میلیارد تومان پول از مردم جمع‌آوری شد که مستقیم به خزانه دولت واریز شد و برای بقیه واحدهای مانده صندوق واسطه گری مالی در حال بررسی هستیم که مابقی سهام دولت در ۵ شرکت (بانک تجارت، بانک ملت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین) را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مجددا از طریق ای تی اف مالی تا آخر تیرماه جاری به مردم عرضه کنیم.

وی در مورد این که آیا مجوزهای لازم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گرفته‌اید، گفت: مجوز قبلا گرفته شده است، فقط باید فرایند اجرایی آن تعریف شود که هر کس با داشتن کد ملی بتواند تا سقف ۵ میلیون تومان از واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی یکم با تخفیف دریافت کند و کسانی که قبلا این واحدها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در سقف ۲ میلیون تومان خریده‌اند، بتوانند تا ۳ میلیون تومان دیگر هم از واحدهای جدید صندوق واسطه گری مالی یکم خریداری کنند.

خرید باقی مانده واحد های صندوق واسطه گری مالی از طریق درگاه بانک ها و کارگزاری های بورس

معمارنژاد با بیان این که تلاش می‌شود تا فرایند اجرایی عرضه واحدهای صندوق واسطه گری مالی تا پایان تیرماه انجام شود، گفت: دوباره خرید این واحدها از طریق درگاه بانک‌ها و کارگزاری بورس امکانپذیر می‌شود.

وی ارزش باقیمانده صندوق واسطه گری مالی یکم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در حال حاضر ۲۵ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: با توجه به این که در عرضه قبلی واحدهای این صندوق هر واحد ۱۰ هزار تومانی که به مردم فروخته شد، اکنون به قیمت روز ۲۷ هزار تومان معامله می‌شود، گفت: رشد این سرمایه گذاری ۱۷۰ درصد بازده داشته و پیش بینی می‌شود مردم در خرید واحدهای این صندوق دوباره استقبال کنند.

بیشتر بخوانید: آیا ETF  ها حباب دارند؟