افرادی که قصد سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس را دارند باید در ابتدا تحلیل تکنیکال را بیاموزند تا از این طریق روند قیمتی آنرا پیش بینی نمایند البته هیچ یک از بزرگان بازار بورس افراد را به سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس تشویق نمی کنند. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی نکاتی که برای سرمایه گذاری کوتاه مدت باید به آن توجه کنید بپردازیم.

نکاتی برای سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس

افراد با دیدهای زمانی مختلف در بورس سرمایه گذاری میکنند، درصورتی که دید زمانی آن تا حداکثر سه ماه باشد به این سرمایه گذاری سرمایه گذاری کوتاه مدت گفته می شود.

برای سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس به چه نکاتی باید توجه شود

نظر اکثریت کارشناسان و بزرگان بازار سرمایه به سرمایه گذاری بلند مدت در بورس است به دلیل اینکه با سرمایه گذاری بلند مدت در بورس نوسانات کوتاه مدت ضرر و زیانی را برای شما در پی نخواهد داشت چون دوباره با روند صعودی ضرر شما جبران و سود زیادی را در بلند مدت برایتان به همراه خواهد داشت.

توصیه هایی برای سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس

اما اگر تمایل دارید در کوتاه مدت سرمایه گذاری کنید باید به موارد زیادی توجه کنید که چند مورد از آنها به شرح زیر می باشد:

تحلیل تکنیکال را بیاموزید

-برای سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس و کسب سود از آن شما باید تحلیل تکنیکال را بیاموزید، البته توجه داشته باشید که تحلیل تکنیکال به تنهایی کافی نیست ولی لازم هست که بدانید تا از این طریق روند سهم را بتوانید پیش بینی کنید.

اگر تمایل دارید درباره تحلیل تکنیکال بیشتر بدانید کلیک نمایید.

حد ضرر برای خود مشخص کنید

-قبل از خرید سهم مورد نظر حتما برای خود حد ضرر تعیین کنید مثلا ۱۰% و بر این حد ضرر کاملا پایبند باشید. توجه داشته باشید که رویای رسیدن به سودهای چشم‌گیر می‌تواند ضررهای فاجعه‌آوری را هم به وجود آورد.

برای مثال روند قیمتی سهمی را در ۲۰ روز اخیر بررسی نمایید ببینید کمترین و بیشترین قیمت چقدر بوده است و بیشترین قیمت را ببینید بعد ببینید ریسک ورودتان چگونه ارزیابی می شود خوب یا بد؟ بر اساس آن استراتژی، قیمت ورود خود را تنظیم کنید.

صحبت های دیگران را بدون بررسی عملی نکنید

– صحبت‌های افرادی که حتی به آنها اعتماد کامل دارید را سریعا عملی نکنید فقط گوش کنید و آنها را بررسی کنید. تنها با استراتژی خودتان تجزیه و تحلیل کنید سپس اجرا نمایید.

دلیل هم این است که شاید استراتژی آنها بلند مدت یا میان مدت باشد ولی شما به دنبال کسب سود در کوتاه مدت هستید، بنابراین استراتژی، میزان ریسک‌پذیری و ذهنیت افراد هم با هم متفاوت است.

به سیگنال های موجود در شبکه های اجتماعی توجه نکنید

– شمایی که قصد سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس را دارید به سهم هایی که در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های تلگرام خیلی روی آنها تبلیغ می شود وارد نشوید چون ممکن است افراد خاصی بخواهند تبلیغ سهام مورد نظرشان را کنند تا صف خرید ایجاد شود.

نکاتی برای سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس

در صورتی که وارد شدید مواظب باشید به استراتژی خودتان در هر حالت و موقعیتی پایبند بمانید. توجه داشته باشید سیگنال‌های خرید و فروش که دیگران می‌دهند را زیاد جدی نگیرید ولی حتما آنها را بررسی کنید.

۳۰% از سرمایه تان را بصورت نقد داشته باشید

– تا زمانی که میخواهید کوتاه مدت سرمایه گذاری کنید همیشه ۳۰% سرمایه گذاری‌تان را بجای خرید سهام به صورت پول نقد داشته باشید قطعا حاشیه امنیت بالایی برای شما ایجاد خواهد کرد.

تا زمانی که زیر و بم کار را یاد نگرفتید هرگز تک سهم نشوید. تک سهم شدن مخصوص سرمایه‌گذاران خیلی حرفه‌ای با دید بلند مدت است و سعی کنید پرتفوی مناسب خود را تشکیل دهد.

اگر تمایل دارید درباره استراتژی های مدیریت پرتفوی سهام بیشتر بدانید کلیک کنید.

سهامی که رشد شارپی دارد را در زمان مناسب بفروشید

– برای سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس توجه داشته باشید در سهامی که رشد شارپی دارند اگر با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال آشنایی ندارید در اولین منفی، نصف سهام خود را بفروشید و اگر باز هم منفی خورد تمامی سرمایه خود را خارج کنید.

به هیچ عنوان منتظر نباشید که قیمت سهم دوباره به روند صعودی برگردد، منطقی تر این است که سهام بهتری برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید.

از اینکه یک سهام خوب را از دست دادید مایوس نشوید

– از اینکه یک سهام خوب را از دست دادید مایوس نشوید صدها شرکت در بورس در حال معامله شدن می باشند، در صورتی که از سود یک شرکت جا ماندید، هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد و حتی با اینکه نظر شما سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس است فرصت‌های سودآوری همیشه وجود دارد.

اگر پول داشته باشید همیشه می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید و حتی برای سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس خریدهای خوب همیشه وجود دارد پس فقط آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید.

روی هیچ سهمی تعصب نداشته باشید

حتی با وجود اینکه نظر شما سرمایه گذاری کوتاه مدت در بورس است به هیچ عنوان روی هیچ سهمی تعصب نداشته باشید. حتی اگر بزرگترین سرمایه‌گذار تاریخ آنرا به شما پیشنهاد داده باشد و همه داده‌ها و اطلاعات صعودی بودن روند سهم را نشان دهد، نباید به هیچ سهمی وابسته شوید و نسبت به آن تعصب نشان دهید.