به گفته مدیر عامل شرکت فناوری بورس تهران، امروز هسته معاملات و سامانه بورس تهران با مشکلاتی رو برو شد که آنها در تلاشند تا آن را رفع نمایند.

امروز ۳ خرداد، معاملات بورسی با ۱ ساعت و نیم تاخیر انجام پذیرفت و در همان ساعت اول شاخص کل بورس ۲۰ هزار واحد کاهش یافت.

دلیل اخلال در هسته معاملات و تاخیر در انجام معاملات بورسی

این روزها بازار سهام خوش اقبال بوده و با استقبال بی نظیر مردم روبرو شده و در گذشته متقاضیان خرید عرضه اولیه به دلیل اینکه یا قیمتی کمتر از ارزش ذاتی به بازار عرضه می شود حدود ۵۰۰ هزار نفر می باشد اما اکنون این تعداد به ۳ میلیون نفر رسیده و در سال ۹۹ شاهد رشد چند برابری شاخص بورس و افزایش حجم نقدینگی در این بازار هستیم.

همچنین بخوانید: سامانه ملی معاملات بورس آماده راه اندازی می شود

به عبارتی می توان گفت تعداد افراد معامله گر در بازار بورس حدود ۶ برابر افزایش یافته است اما تعداد کارگزاری ها و سامانه های معاملات بورسی تغییر نکرده و مثل سابق بوده از این رو طبیعی است که با افزایش معاملات و داد و ستد بورسی سامانه دچار اخلال شود.

از سوی دیگر آزادسازی سهام عدالت که شامل ۴۹ میلیون نفر سهامدار می باشد و از این تعداد قریب به ۱۰ میلیون نفر اقدام به انتخاب روش مستقیم برای مدیریت سهام خود نمودند که در آینده نزدیک این افراد نیز به مشتریان بورس افزوده خواهند شد.

بیشتر بخوانید: فروش سهام عدالت از طریق بانک ها

اکنون ۱۱ میلیون کد بورسی در بازار سهام تهران موجود می باشد که جدای از آنها ۱۰ میلیون دیگر نیز به این تعداد اضافه خواهد شد و مسئولین پیش از تبلیغ برای حضور مردم در بازار بورس باید فکری برای سامانه و همچنین کارگزاری ها می کردند.

و از آنجایی که سرمایه گذاران جهت ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت برای دریافت کد بورسی باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایند، این اماکن بسیار شلوغ تر از قبل شده و کارمندان این مراکز نیز به دلیل مشغله زیاد با رفتار تند با مردم برخورد می نمایند.

گرچه که اعلام نمودند که احراز هویت غیر حضوری و الکترونیکی در مرحله آزمایش می باشد و به زودی از آن رو نمایی خواهد شد.

روح الله دهقان مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در رابطه با اخلال بوجود آمده در هسته معاملات بورسی امروز گفت : امروز ۳ خرداد سامانه بورس تهران با مشکل مواجه شد که ما در تلاشیم تا آن را برطرف سازیم.

وی در ادامه گفت : سامانه بورس مشکل دارد و اگر هسته مرکزی با مشکل مواجه شود طبیعتا سامانه کارگزاری ها نیز مشکل خواهند داشت.

روح الله دهقان در ادامه افزود : ما در تلاشیم تا مشکل را رفع کنیم و از طریق پیام ناظر بازار نتیجه رو اعلام خواهیم کرد.

در عرضه اولیه نماد پیزد۱ (سهام لاستیک یزد) که در چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه وارد بازار سهام شد، بسیاری از متقاضیان با توجه به اینکه اعتبار کافی نیز در پنل کاربری خود داشتند سفارش آنها ثبت نگردید و بعد از تماس با کارگزاری ها برای پیگیری این مشکل متوجه شدند که بسیاری از سهامداران نیز همین مشکل را داشته و سامانه معاملات به خاطر ازدحام و ترافیک سفارش‌های خرید و فروش با مشکل روبرو شده است.