بازار سرمایه امروز یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹ با رشد ۵۵ هزار و ۲۲۱ واحدی شاخص همراه بود و به ۱ میلیون و ۵۹۷ هزار و ۴۵ واحد رسید. سهامداران شرکت های سرمایه گذاری توسعه و عمران، نفت پاسارگاد و صنایع ماشین های اداری ایران بیشترین میزان رشد و شرکت ‌های تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا، افرانت و قاسم ایران با بیشترین کاهش قیمت همراه بودند. در بازار فرابورس هم شاخص با رشد ۳۵۹ واحدی در ارتفاع ۱۸ هزار و ۴۷۵ واحد ایستاد.

 

خبرهای مهم بورسی امروز ۲۰ مهر ۹۹

می توانید خلاصه مهمترین اخبار بورسی امروز یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹ را در این صفحه دنبال کنید:

 

زمان و محل برگزاری مجمع هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و سه شرکت دیگر

شرکت های هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، چین چین، بانک آینده و آهن و فولاد میلاد زمان و محل برگزاری مجمع سالانه، عادی به طور فوق العاده و فوق العاده اعلام کردند. برای اطلاع بیشتر از زمان و مکان مجامع این شرکت ها رو لینک زیر کلیک کنید:

زمان و محل مجمع فارس، وآیند و دو نماد دیگر

 

 

بازگشایی وسپهر، شتران، حکشتی و چند نماد دیگر

در آغاز معاملات امروز ۲۰ مهر، نمادهای “شتران، فارس، فولاد، فملی، تاپیکو، شبندر و کگل” به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت بر روی شاخص را داشته اند. این در حالی است که نمادهای شتران و حکشتی بعد از یک غیبت تقریبا طولانی به تابلوی معاملات بازگشته و در جریان داد و ستد سهام قرار گرفتند. نماد “وسپهر” نیز که روز چهارشنبه گذشته به دلیل نوسان  درصدی قیمت متوقف شده بود با اعمال یک مرحله پیش گشایش آماده انجام معامله شد.

 

 

بازگشایی نماد وتجارت و وپارس 

در جریان معاملات امروز ۲۰ مهر ۹۹، دو نماد وتجارت و وپارس که به دلیل افشای اطلاعات گروه ب متوقف بودند، بازگشایی شدند و هر دو با استفاده از مکانیزم حراج برای معامله آماده شدند.

 بیشتر بدانید: بازگشایی سهم بعد از افشای اطلاعات بااهمیت گروه “ب” چگونه است؟

 

 

سود مجمع به پرداخت ملت (پرداخت) اول آبان پرداخت می شود

محمدرضا نمازی مدیرعامل شرکت به پرداخت ملت از واریز سود مجمع این شرکت برای سهامداران حقیقی و حقوقی در اول آبان ماه جاری خبر داد. نمازی بیان داشت: سود مصوب مجمع سالانه که در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه برگزار شد، ۱۴۵۳ ریال برای هر سهم بوده که از روز اول آبان ماه برای کلیه سهامداران حقیق و حقوقی قابل پرداخت می باشد.

پاسخ به اگر چند روز قبل از مجمع سهام شرکتی را بخرم میتوانم سود تقسیمی را دریافت کنم؟

 

عرضه فرآورده های متنوع نفتی در بورس انرژی

بورس انرژی اعلام کرد امروز شاهد عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری می باشد. این فرآورده ها شامل: کالاهای آیزوفید، حلال ۴۰۲، حلال ۴۰۴ و ریفورمیت پالایش نفت تبریز، ته ‌مانده برج تقطیر پالایش نفت کرمانشاه، حلال ۴۰۲ و نفتای سنگین پالایش نفت تهران، میعانات گازی پالایش گاز ایلام، نیتروژن مایع پتروشیمی مبین و نیتروژن مایع شرکت فجر انرژی خلیج ‌فارس می باشد.

 

 

تکالیف در نظر گرفته شده بانک مرکزی برای برگزاری مجمع عادی به طور فوق العاده بانک دی

بانک مرکزی با اعمال چند تکلیف با برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی برای تصویب صورت های مالی منتهی به اسفند ۹۸ منوط به طرح صورت های مالی واصله در مجمع موافقت کرد.

در مورد شروط برگزاری مجمع عادی فوق العاده بانک دی بیشتر بدانید.

 

 

فروش خودرو خریداری شده از بورس کالا تا ۲ سال تخلف محسوب شده و مالیات سنگین دارد

روح الله ایزدخواه مسئول کارگروه خودرو کمیسیون صنایع مجلس فروش خودروی صفر و برخی محصولات خارجی خریداری شده از بورس کالا تا ۲ سال را تخلف دانسته و گفت: خریداران خودرو و برخی از محصولات خارجی در بورس کالا حق فروش تا دوسال را نداشته و در صورت تخلف ملزم به پرداخت مالیات سنگین هستند.

عرضه مسکن در بورس کالا بزودی عملی می شود

 

 

دژپسند: عرضه باقیمانده سهام بانکی ارتباطی به ETF سوم (خودرویی-فلزی) ندارد

چهارشنبه هفته گذشته مورخ ۱۶ مهرماه ۹۹ فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد ضمن اعلام حمایت دولت از بازار سرمایه از طریق خرید سهام خزانه، انتشار اوراق فروش تبعی و بازارگردانی، از عرضه سهام باقیمانده دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات در قالب صندوق ETF و تحت عنوان دارا سوم خبر داد و موجب این برداشت شد که قرار است صندوق مذکور جایگزین صندوق ETF دولتی شامل سهام خودرویی-فلزی که چند ماه پیش صحبت از عرضه آن در بورس بود، شود. اما این در حالی است که عرضه باقیمانده سهام دولت در سه بانک یاد شده که قرار است در قالب یک صندوق قابل معامله در بازار عرضه شود، ارتباطی به دارا سوم (صندوق خودرویی، فلزی) ندارد و به گفته مسئولان این صندوق تا پایان سال قطع به یقین عرضه خواهد شد.

معاون سازمان خصوصی سازی نیز در این راستا اعلام کرده است: هنوز زمان عرضه سومین صندوق دولتی که شامل سهام خودرویی و فلزی می باشد، مشخص نشده اما طبق وعده داده شده باید تا پایان سال در بورس عرضه شود و این موضوع قطعی است.

 

 

بانک پارسیان (وپارس) از تسعیر ۶ ماهه ۴۶۶.۴ میلیارد تومان سود شناسایی کرد

عطف به بخشنامه شماره ۹۹/۲۲۷۱۲۶ مورخ ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ بانک مرکزی ج.ا.ا درخصوص ابلاغ نرخ و نحوه تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی در شبکه بانکی ، مبنای تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی برای گزارشگری مالی میان دوره‌ای منتهی به شهریور ماه ۱۳۹۹،مبلغ ۱۲۹،۰۰۰ ریال برای هر یورو و مبلغ ۱۱۰،۰۰۰ ریال برای هر دلار آمریکا و سایر اسعار بر مبنای نرخ برابری آن به یورو در پایان شهریور سال ۱۳۹۹ تعیین گردیده است.

تسعیر خالص اقلام پولی دارایی ها و بدهی های ارزی به مبلغ ۱۷۲میلیون یورو می باشد که منجر به شناسایی حدود ۴,۶۶۴ میلیارد ریال سود تسعیر برای گزارشگری مالی میان دوره ای منتهی به شهریور ماه ۱۳۹۹ می گردد.

پاسخ به آیا ممکن است بخواهیم سهمی را بفروشیم و کسی آن را نخرد؟

 

“ختراک” مجوز افزایش سرمایه ۶۲ درصدی گرفت

شرکت ریخته گری تراکتورسازی ایران با نماد ختراک در بورس از سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه ۶۲ درصدی از یک محل گرفت و برای برگزاری مجمع فوق العاده آماده شد. لازم به ذکر است که تامین مالی “ختراک” با هدف اجرای پروژه های بهینه سازی تاسیسات تولیدی، از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی می باشد. طی افزایش سرمایه ختراک سرمایه فعلی ریخته گری تراکتورسازی ایران از ۵۶.۳ به ۹۱.۳ میلیارد تومان می رسد.

 

 

همچنین بخوانید: وضعیت بازار بورس دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹ چگونه خواهد بود؟