در طرح همسان سازی حقوق بازنشسته ها که دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای همسان ‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری اختصاص داده است، حقوق بازنشستگان هر گروه شغلی باید معادل با ۹۰ درصد میانگین حقوق شاغلان همان گروه باشد که قطعا تاثیر قابل‌ توجهی در بهبود معیشت بازنشستگان خواهد داشت و این طرح از پایان مهر عملی می شود.

اکبر افتخاری رئیس صندوق بازنشستگی کشوری از بازنشستگان خواست تا زمان صدور احکام جدید و طی شدن روال قانونی و اجرایی شکیبا باشند و نکته دیگر اینکه از مهرماه به بعد، همسان سازی حقوق بازنشستگان اجرا می شود و بعد از صدور احکام افراد می توانند همه اطلاعات را در سایت صندوق بازنشستگی کشوری در حکم جدید خود مشاهده کنند.

در دومین مرحله همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری که با اختصاص ۱۸ هزار میلیارد تومان اجرایی شده است، بودجه اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان، از محل واگذاری سهام‌ دولتی به صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح تامین می ‌شود و به پیشنهاد سازمان خصوصی‌ سازی و تصویب هیئت واگذاری، در صورتی که ارزش قطعی سهام، بیش از ارزش برآورد شده باشد، افزایش حقوق بازنشستگان به ۹۰ درصد میانگین حقوق مشمول کسور بازنشستگی شاغلان هم‌طبقه انجام خواهد شد.

باتوجه به اخبار منتشر شده علاوه بر افزایش ۱۵ درصدی حقوق همه شاغلان و بازنشستگان، حقوق بازنشستگان کشوری بین ۳۰ تا ۷۰ درصد زیاد می شود.

در این راستا، صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی موظفند در نظام پرداخت و همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری ‌بگیران تحت ‌پوشش عدالت را رعایت کنند.

 همچنین بخوانید: پرداخت وام ضروری بازنشستگان کشوری از ۱ مهر

برخی افراد که تعداد آنها اندک است، در طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان قرار نمی گیرند. مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی طی چند مورد به این موضوع پرداخته که افزایش حقوق بازنشستگان شامل چه کسانی نمی شود؟

  • افرادی که حقوق آنها از گروه هم تراز آنها بالاتر باشد. در سال جاری نزدیک به  ۱۰ درصد بازنشستگان با حقوق بالا نسبت به میانگین گروه خود، مشمول قانون همسان ‌سازی حقوق نبودند و تنها ۱۵ درصد افزایش حقوق سنواتی شامل آنها شد.
  • افرادی که در گروه شغلی خود، حقوق بازنشستگی آنها افزایش قابل توجهی داشته است.
  • در سال۹۷ حدود ۸۳ درصد بازنشستگان مشمول طرح همسان‌ سازی شدند اما ۱۷ درصدبازنشستگان در این طرح قرار نگرفتند، در سال گذشته هم ۱۳ درصد افراد مشمول این طرح نشدند.

چند نکته در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان

  • کارمندانی که در مناطق جنگی با حکم یا ابلاغ خدمت کرده باشند، به ازای هر سال از امتیاز مربوط برخوردار می شوند.
  • عائله ‌مندی و حق اولاد، مثل گذشته علاوه بر مبالغ مندرج در جدول، به مشمولان پرداخت می شود.
  •  بازنشستگان با ۳۰ سال سابقه که حداقل ۲ سال سابقه مدیریت داشته باشند، حدود ۲۵۰  تا ۳۵۰ هزار تومان افزایش حقوق بیشتری خواهند داشت. ملاک مدیریت، داشتن حداقل ۲ سال مدیریت یا معاونت است.
  • به ازای هر سال خدمت مازاد بر ۳۰ سال، ۵/۲ سال به حقوق اعلام شده اضافه می شود. همچنین به ازای هر سال کمتر از ۳۰ سال، ۵/۲ سال از حقوق تعیین‌ شده کم می‌شود.

از جمله این اقدامات می توان محدودیت ‌هایی نظیر کاهش انتشار آگهی رایگان در این سایت ‌ها، احراز‌ هویت آگهی‌ دهندگان از طریق شماره ‌تلفن و شماره‌ حساب بانکی برای آن دسته از آگهی ‌دهندگان که برای انتشار آگهی خود پول پرداخته کرده‌ اند را نام برد.

  • برای بازنشستگان فروردین ۸۸ به بعد، آخرین طبقه درج ‌شده در آخرین حکم شاغلی یا اولین حکم بازنشستگی ملاک عمل است.

متقاضیان مسکن ملی ۱۵ روز پس از دریافت پیامک، برای پرداخت وجه مهلت دارند