با توجه به نوسان ذاتی بازار سرمایه و کاهش قیمت برخی سهام، خرید واحدهای صندوق های قابل معامله دولتی (دارا یکم و دارا دوم) تاکنون برای خریداران با سود دهی همراه بوده است. معاون وزیر اقتصاد ضمن اشاره به اثر ریزش شاخص بر خرید واحدهای دارا سوم، از چگونگی واگذاری مدیریت صندوق‌ های دارا یکم، دارا دوم و دارا سوم تا پایان سال ۱۴۰۰خبر داد.

نحوه واگذاری مدیریت صندوق‌ های قابل معامله دولتی

عباس معمار نژاد معاون وزیر اقتصاد، در مورد ارزش روز سهام دارا سوم که باقیمانده سهام دولتی در سه بانک ملت، ‌تجارت و صادرات است)،گفت: سهام دارا سوم ارزشی برابر با ۲۴ هزار میلیارد تومان دارد و واحدهای این صندوق براساس قیمت روز بازار و با تخفیف ۲۰ درصدی به مردم عرضه می ‌شود.

او در مورد ارتباط ریزش شاخص بورس با خرید واحد های دارا سوم گفت: دارا سوم از سهام بانک های ملت، ‌تجارت و صادرات تشکیل شده و در صورتی که قیمت یک سهم کاهش پیدا کند، سهم ‌های دیگر این کاهش را جبران می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

همچنین بخوانید: زمان عرضه ی دارا سوم مشخص شد

معمار نژاد درباره مدیریت صندوق دارا سوم گفت: مدیریت صندوق دارا سوم از طریق تأمین سرمایه ملت انجام می ‌شود و مدیر این صندوق، مدیر تأمین سرمایه ملت می باشد.

مدیریت صندوق دارا دوم یا پالایشی یکم که از سهام پالایشی و بیمه تشکیل شده بود، به عهده کارگزاری بانک مسکن بود، اما صندوق دارا سوم از سهام سه بانک تشکیل شده و سود سالانه هر بانک به صندوق دارا سوم واریز می‌ شود.

سود صندوق نیز به نسبت تعداد واحدهای سرمایه گذاری هر شخص، بین سهامداران تقسیم می شود.

معاون وزیر اقتصاد در پایان در مورد علت عدم واگذاری مدیریت این صندوق ها به مردم گفت: تا پایان سال ۱۴۰۰ مدیریت صندوق‌ های دارا یکم تا سوم به عهده دولت می باشد و هر فردی بتواند حداقل ۰.۱ درصد از واحد های سرمایه ‌گذاری هر کدام از این صندوق‌ ها را داشته باشد، مجاز به شرکت در مجمع عمومی صندوق و انتخابات هیأت مدیره شرکت می باشد. به تدریج این صندوق ها از طریق واگذاری، از سوی دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری، مدیریت می شوند.