در این مقاله می خواهیم هرآچه که باید درباره صندوق سرمایه گذاری طلا بدانید را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

طلا فلزی است که  هیچ وقت از بین نمی رود و مواد شیمیایی خاصی روی آن اثر نمی گذارد. تمام طلاهایی تا به امروز استخراج و کشف شده است، همه موجود می باشد . سرمایه گذاری در این زمینه می توانند پولساز باشد اما از راه صحیح آن.

بدین منظور در ادامه در مورد چگونگی سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری طلا اطلاعاتی را در اختیارتان قرار داده ایم.

صندوق سرمایه گذاری طلا چیست ؟

یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری در بورس ، صندوق سرمایه گذاری طلا است که یک صندوق معامله ای در بورس می باشد. بدین منظور که یک فرد حقیقی که دارای کد بورسی (prx)  است ، می‌تواند مانند دیگر سهام ها ، به داد و ستد اوراق صندوق سرمایه گذاری طلا بپردازد .

 

نحوه سرمایه گذاری و بازدهی صندوق سرمایه گذاری طلا

برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها داشتن کد بورسی الزامی است. پس از اخذ کد بورسی خرید یا فروش این صندوق‌ها امکان‌پذیر است.

نباید فراموش کرد ماهیت سرمایه‌گذاری ‌ایجاب می‌کند که سرمایه‌گذار دیدگاه بلندمدت داشته باشد و به تیم‌های حرفه‌ای که مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری را برعهده دارند، اطمینان داشته باشد تا در نهایت از منافع آن بهره‌مند شود.

حتما مطالعه کنید : کد بورسی چیست و نحوه دریافت کد بورسی

بازدهی تمام صندوق‌های پذیرفته‌ شده در بورس به خاطر تغییر ارزش دارایی‌های سرمایه‌گذاری شده توسط آن‌ها ایجاد می‌شود که به آن ارزش ابطال یا NAV  ابطال نیز گفته می‌شود . ارزش صندوق سرمایه گذاری طلا بستگی به قیمت طلا دارد .

در مورد صندوق با درآمد ثابت، این عدد همواره صعودی است. در واقع صندوق در اوراق بر مبنای طلا سرمایه‌گذاری می‌نماید و با افزایش قیمت آن‌ها بازده کسب می‌نماید. در حال حاضر این صندوق در اوراق گواهی سپرده سکه ، قراردادهای آتی و اختیار سرمایه‌گذاری می‌نماید.

در رابطه با تفاوت قرارداد آتی و اختیار بیشتر بدانید

روش سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری طلا همانند فرایند سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری دیگرمی باشد.

برای خرید و فروش نماد چنین صندوق‌هایی کافی است از طریق یکی از سامانه‌های معاملاتی ارائه‌ شده توسط کارگزاران عضو بورس کالا اقدام کنید، برای نمونه معامله‌گران آنلاین هر یک از کارگزار‌ی‌های معتبر با ورود به صفحه معاملاتی خود امکان خرید یا فروش نماد صندوق سرمایه گذاری طلا را خواهند داشت.

نقد شوندگی صندوق سرمایه گذاری طلا

نقد شوندگی صندوق سرمایه گذاری طلا

برخلاف سکه‌ی طلای مستقیم ، صندوق‌های مختلف پذیرفته‌شده در بورس، ممکن است که نقد شوندگی پایین تری داشته باشند که در هنگام فروش ، صاحبان خود را دچار مشکل سازند. به همین دلیل در زمان خرید یک صندوق ، باید به تضمین بازار گردانی آن صندوق توجه ویژه داشته باشید.

بیشتر بخوانید : سرمایه گذاری در بورس طلا و صندوق طلا چگونه است؟

بررسی ریسک‌های صندوق سرمایه گذاری طلا

می دانیم که سرمایه گذاری در هر بازاری ریسک متناسب با خودش را دارد و به نوعی می توان گفت ریسک عضوی کاملا جدا نشدنی از سرمایه گذاری می باشد و ریسک صندوق سرمایه گذاری طلا بیشتر مربوط به ریسک‌هایی می‌شود که قیمت طلا رابه خطر می‌اندارد.

و در دیگر ریسک ها ، ریسک مربوط به نقد شوندگی آن است. اما برخلاف بسیاری از مردم ریسک کلاه‌برداری و تقلبی بودن در مورد این صندوق‌ها وجود ندارد زیرا ضامن آن‌ها بانک مرکزی است.

صندوق سرمایه گذاری طلا (Gold Funds)‌ نوعی از صندوق‌های کالایی قابل معامله در بورس است که سرمایه‌های جمع‌آوری شده از مشتریان را به جای خرید سهام، در اوراقی بر مبنای سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کند.

با مفهوم ریسک و بازده در سرمایه گذاری بیشتر آشنا شوید

ابزار جدید سرمایه‌گذاری مشترک

صندوق سرمایه گذاری طلا این امکان را به سرمایه‌گذار می‌دهد که دیگر به طور مستقیم در این حیطه سرمایه گذاری نکند .با توجه به ماهیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، این سرمایه‌گذاری به‌صورت غیرمستقیم و از طریق یک سبدگردان حرفه‌ای از جمله سبگردان هدف انجام می‌شود تا حتی‌المقدور از نوسانات ناگهانی سرمایه‌گذاری در امان باشد.

حداقل ۷۰ درصد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها در سکه طلا و مابقی در اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود ویژگی دیگر این صندوق‌ها قابلیت سرمایه‌گذاری با سرمایه‌های کوچک است ، سرمایه‌گذاری در این بخش با مبلغ کم آغاز می‌شود.

درحالی‌که اگر کسی قصد خرید یک تمام سکه طلا را داشته باشد، باید چند میلیون تومان برای خرید آن بپردازد. در واقع از این طریق انعطاف‌پذیری سرمایه‌گذاری برای متقاضیان این فلز گرانبها افزایش می‌یابد.

ویژگی بعدی این صندوق‌ها اصطلاحاً «ایی.‌تی.‌اِف» بودن آن‌هاست. صندوق‌های سرمایه‌گذاری با قابلیت معامله در بورس را ایی.‌تی.‌اِف(ETF) می‌گویند.

این بدان معناست که برای صدور یا ابطال واحدهای این صندوق (همان خرید و فروش) نیاز به مراجعه حضوری به مدیر صندوق نیست و از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین متعلق به‌تمامی کارگزاران عضو بورس کالا امکان خریدوفروش این نماد وجود دارد.

همان‌طور که اشاره شد ازآنجایی که صندوق سرمایه گذاری طلا نوعی صندوق ETF هستند، این امکان را به شما به‌عنوان یک سرمایه‌گذار می‌دهد که در طول ساعات و روزهایی که بازار معاملات سهام باز است، یک یا چند واحد از یکصندوق سرمایه گذاری طلا را بخرید، یا چند واحد از آن را بفروشید.

بیشتر مطالعه کنید : صندوق ETF چیست و چه تفاوتی با دیگر صندوق ها دارد

مزیت‌های سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری طلا

مزیت‌های سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری طلا

زمانی که خرید سکه و طلا به صورت مستقیم توسط خود خریدار صورت گیرد مشکلاتی همانند سرقت ، بدل و ….. را به دنبال دارد که سرمایه داران می توانند با سرمایه گذاری در صندوق بورس این مشکلات را پوشش دهند.

علاوه بر این در زمان فروش طلا و سکه به صورت مستقیم همیشه هزینه معاملات بیش از ۱ درصد و در مواقعی تا ۲ درصد بر سرمایه‌گذاران تحمیل می‌شود . درصورتی‌که کارمزد خریدوفروش اوراق طلا با کارمزد بسیار کم ( ۰٫۱۵ % )  صورت می گیرد.

از دیگر مزایای این صندوق ها امکان نقد کردن بخش های کوچک از دارایی است زیرا گاهی از اوقات شما می خواهید مبلغی کمتر از ارزش یک سکه را نقد کنید که این امکان در فروش سکه فیزیکی به آسانی فراهم نیست و هزینه های معامله را برای شما افزایش داده که در نتیجه آن از سود شما کاسته می شود.

ریسک خرید سکه طلا واقعی نیز دیگر ریسکی است که با سرمایه گذاری در این جنس از صندوق ها به صفر می رسد و شما از اصالت سکه های خریداری شده اطمینان دارید. اختلاف قیمت خرید و فروش یا همان هزینه معامله چنین صندوق هایی نسز از خرید و فروش سکه های فیزیکی کمتر است.

با شکل‌گیری صندوق سرمایه گذاری طلا اولا ریسک نگهداری و جابجایی سکه از بین رفت. ثانیا این امکان به سرمایه‌گذار داده شد تا با مبالغ کوچک‌تر نیز در سکه طلا سرمایه‌گذاری کند با تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر سکه طلا علاوه بر مزایای فوق این امکان به سرمایه‌گذار داده شده است که با ورود به این صندوق‌ها، از نظر و تخصص مدیران حرفه‌ای صندوق در ایجاد منفعت بیشتر و جلوگیری از ضرر و زیان در شرایط مختلف بازار بهره‌مند شود.

چرا سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری طلا بهتر است ؟

اول اینکه مدیر صندوق سرمایه گذاری طلا به‌عنوان یک مدیر حرفه‌ای نظارت کامل و دائمی بر روی پرتفوی صندوق دارد و می‌تواند برای جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی سرمایه‌گذاران، تصمیمات حساب‌ شده‌ای در شرایط مختلف بازار بگیرد که افراد عادی لزوماً این سطح از دانش یا وقت و انرژی کافی برای نظارت مداوم بر روی پرتفوی شخصی خود را ندارند.

یکی از ابزارهای خوبی که مدیران صندوق سرمایه گذاری طلا در اختیار دارند، امکان پوشش ریسک نوسان قیمت سکه با استفاده از ابزارهای بازار آتی سکه است. به عبارتی مدیران می‌توانند با استفاده از اهرم قراردادهای تعهدی خرید و فروش سکه در بازار آتی ریسک سرمایه‌گذاری را به نفع ذینفعانش مدیریت کرده و منافع آن‌ها را تقویت کنند.

دوم اینکه صندوق‌های مذکور از امکان بازارگردان برای نقدشوندگی بالای خود بهره‌مند هستند، بنابراین چنانچه بازار به سمت صف خرید یا صف فروش (بازار یک‌طرفه) متمایل شود، بازارگردان با عرضه و تقاضاهای خود سرمایه‌گذاران را از وجود طرف معاملاتی مطمئن می‌کند تا با خیالی آسوده اقدام به انجام معاملات کنند.

این امر باعث می‌شود که تفاوت نرخ بین عرضه و تقاضا به کمترین میزان برسد، درحالی‌که چنانچه فرد به‌صورت مستقیم سرمایه‌گذاری کند؛ اولا اطمینانی برای نقدشوندگی در شرایط یک‌طرفه بازار وجود ندارد، ثانیا عمدتا تفاوت بین نرخ‌های عرضه و تقاضا بسیار بیشتر از نرخ صندوق است، بنابراین اطمینانی در کسب سود در ورود و خروج‌ها در این بازار برای این دسته از سرمایه‌گذاران وجود ندارد.

 

سود صندوق سرمایه گذاری طلا

طبیعتا دادن تضمین و تعهد در سودآوری در بازار سرمایه با توجه به ماهیتی که دارد، امکان‌پذیر نیست و سرمایه‌گذاران باید به نوع سرمایه‌گذاری و دارایی‌هایی که خریداری می‌کنند، توجه کنند. همان‌طور که گفته شد عمده سرمایه‌گذاری ‌این صندوق‌ها در سکه طلاست.

ارزش سکه طلا نیز وابسته به دو عامل قیمت جهانی انس طلا و طبیعتا نرخ ارز برای تبدیل این قیمت به ریال است.

نمودارهای سال‌های گذشته نشان می‌دهد برآیند بلندمدت نوسانات ارزش سکه، مثبت بوده و برای سرمایه‌گذاران سودآور بوده است. با کمی بررسی متوجه خواهید شد سودی که این صندوق‌ها با شما پرداخت می‌کنند حتی از سود بانکی نیز بیشتر است و گاها به دو برابر سود بانکی نیز می‌رسد.

نمودار نوسانات ارزش طلا در سال های اخیر

نمودار قیمت طلا طی 30 سال گذشته

صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟

صندوق سرمایه‌گذاری به ‌عنوان یک‌ نهاد مالی شناخته می‌شود که زیر نظر سازمان اوراق بهادار و بورس تهران است. این صندوق پول سرمایه‌گذاران را جمع‌ آوری می‌کند و در اوراق بهادار  همانند ،اوراق قرضه ، طلا و… سرمایه‌گذاری می‌کنند.

نحوه عملکرد صندوق سرمایه گذاری طلا

متخصصان مالی، صندوق سرمایه‌گذاری را مدیریت می‌کنند و هدف این متخصصان این است که گزینه‌های مناسبی برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند تا سود خوبی به دست آید. اگر شما نیز عضو صندوق سرمایه‌گذاری باشید به همان نسبت که سهم دارید می‌توانید از آن سود به دست آورید.

در این صندوق‌ها پول‌ها در سبدی از دارایی‌های مالی سرمایه‌گذاری می‌شود و نسبت به نرخ بازده آن سود تعلق می‌گیرد. در بعضی ‌اوقات صندوق برای اینکه ریسک را کاهش دهد در اوراق مشارکت دولتی پول‌ها را سرمایه‌گذاری می‌کند.

اگر می‌خواهید سود بیشتری کسب کنید باید ریسک زیادتری کنید؛ چراکه بازده و سود باهم رابطه مستقیم دارند.

این‌گونه صندوق‌ها به دلیل استفاده از افراد خبره دارای مزیت ویژه‌ای هستند و سودی که از این طریق به دست می‌آید مطمئن‌تر است. افراد خبره در صندوق ریسک را در بازه کنترل‌شده قرار می‌دهند در نتیجه سود حاصله با اطمینان بیشتری به دست می آید.

 

بجای خرید سکه در صندوق سرمایه گذاری طلا سرمایه‌گذاری کنید

می دانیم که برای سرمایه گذاری سکه بهتر از طلا است اما بحث سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری طلا کاملا متفاوت است. امروزه بیشتر مردم از خرید مسکن، طلا و سکه و ارز خارجی صحبت می‌کنند و کمتر کسی را می‌بینید که به این موضوع فکر و یا صحبت نکند. بیشتر مردم برای اینکه سرمایه خود را حفظ کنند دل خود را به دریا می‌زنند، پول و تمام سرمایه خود را وارد بازار می‌کنند.

بیشتر افراد در این مواقع به فکر خرید طلا و سکه می‌افتند و دلیل آن نیز این است که بازار طلا و سکه از رشد بیشتری برخوردار است.

بازار طلا و سکه برای کسانی که از ریسک بازار ارز آگاه‌اند و قدرت خرید مسکن باقیمت‌های بالا را ندارد بهترین گزینه است؛ ولی خرید این فلز ارزشمند به همین آسانی نیست.

خرید سکه و دلار از ریسک بالایی برخوردار است؛ یعنی می‌توانید یک‌ شبه پولدار شوید و به همان صورت نیز می‌تواند تمام دارایی‌تان را از شما بگیرد.صندوق سرمایه‌گذاری یک نوع از سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است که می‌توان از آن استفاده کرد.

اقتصاددان‌ها و سرمایه‌گذاران می‌دانند که در هیچ کار و مدلی ریسک صفر وجود ندارد و فقط درصد آن متفاوت است. درنتیجه شما باید گزینه‌ای که کمترین ریسک را دارد انتخاب کنید.

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد صندوق سرمایه گذاری طلا نیز همانند دیگر بازارها دارای ریسک است؛ ولی کارشناسان حرفه ای در این زمینه با بکارگیری دانش خود سعی می کنند که این ریسک را به کمترین مقدار خود برسانند. ریسک این صندوق نیز بستگی به نوسانات بازار سکه دارد؛ ولی مدیر صندوق این ریسک را پوشش می‌دهد.

صندوق سرمایه گذاری طلا این امکان را به مشتریان خود می‌دهد تا بدون خرید طلا در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند. بازده سکه طلا بر بازده این صندوق تأثیر می‌گذارد؛ اما صندوق با استفاده از ابزارهای بازار می‌تواند این بازده را کمتر یا زیادتر کند.

از مزایای سرمایه گذاری در صندوق طلا  این است که با سرمایه‌گذاری در این صندوق می‌توانید از احتکار سکه طلا جلوگیری کنید. همچنین می‌توان از آن در چرخه اقتصادی کشور استفاده کرد. افراد جامعه نیز دیگر نگران نگهداری از دارایی‌های طلا به ویژه سکه‌های خود نخواهند بود.

برای سرمایه‌گذاری در این صندوق به کد بورسی احتیاج دارید. اگر می‌خواهید در این صندوق سرمایه‌گذاری کنید نباید به نوسانات بازار واکنش هیجانی نشان دهید. بهتر است برای سرمایه‌گذاری یک دیدگاه بلندمدت در نظر بگیرید و به تیم‌های حرفه‌ای صندوق سرمایه گذاری طلا اعتماد داشته باشید تا بتوانید از سود آن بهره ببرید.