پیش بینی ها نشان میدهد که چین به زودی بزرگترین اقتصاد جهان خواهد شد اما در حال حاضر هم بزرگترین اقتصاد آسیا می باشد.

به نقل از ویژوال کپیتالیست، در سال ۱۹۷۸ چین با به اجرا درآوردن سیاست ” درهای باز” از یک کشور کم توسعه به یک کشور با درآمد سرانه متوسط تبدیل شد و انتظارها حاکی از این است که با تداوم روند رشد سریع کنونی، این کشور تا سال ۲۰۵۰ به یک کشور با متوسط درآمد سرانه بالا تبدیل خواهد شد.

چین به زودی بزرگترین اقتصاد جهان خواهد شد

در این مطلب شما را با حقایقی جالب از اقتصاد کشور چین آشنا خواهیم کرد.

رشد و افزایش اقتصاد چین

در بازه زمانی ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۹ متوسط رشد اقتصادی چین معادلاست با ۹.۳۹درصد، که رکورد این رشد مربوط به سه ماهه اول سال ۱۹۹۳ با رشد خیره کننده ۱۵.۴ درصدی و کمترین رشد نیز مربوط به رشد ۳.۸ درصدی سه ماهه چهارم سال ۱۹۹۰ بوده است.

بر اساس این رشد سریع، مقدار تولید ناخالص داخلی چین از حدود ۷۰۰ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۴ به ۱۳.۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده است که مبلغ خیلی زیادی میباشد!

بازارهای مالی چین

بازارهای مالی چین

براساس اعلام خبرگزاری بلومبرگ، بعد از آمریکا چین، دارنده رتبه دومین بازار بورس بزرگ در دنیا است با ارزش تقریبی ۹.۵ تریلیون دلار که حدود ۳۵۰۰شرکت بسیار بزرگ در بورس های متفاوت این کشور در حال فعالیت هستند.

بیشتر بخوانید: روش های معاملاتی و چگونگی مدیریت ریسک فارکس

بازار بسیار بزرگ داخلی در چین

چین با جمعیتی بالای یک میلیارد، یکی از بزرگ ترین بازارهای مصرفی در جهان میباشد که بسیاری از برندهای مطرح جهانی را به خود جذب کرده. به گفته فایننشیال تایمز، فقط در سال ۲۰۱۷ مصرف‌کنندگان چینی ۴.۷ تریلیون دلار هزینه کرده که بیشتر از دیگر کشورها در جهان بوده است.

بازار بسیار بزرگ داخلی در چین

روند جهانی شدن چین

چین از سال ۲۰۱۰ به بعد روابط مالی خود با جهان را بسیار تقویت کرده که قرار بر این میباشد تا از سال ۲۰۲۰بزرگ ترین بانک آمریکا به نام جی پی مورگان کار عرضه اوراق چینی را آغاز نماید. یوان در سال ۲۰۱۶به عنوان یکی از ارزهای جهانی به واطه صندوق بین‌المللی پول به رسمیت شناخته شد در حال حاضر سهام شرکت‌های چینی در بورس های اروپایی و وال استریت عرضه و معامله میگردد.

بیشتر بخوانید: ۷ دلیل برای ممنوعیت فارکس در ایران

تجارت چین با جهان

چین یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان و واردکنندگان جهان میباشد به صورتی که این کشور شریک اول تجاری اتحادیه آمریکا، اروپا، ژاپن، استرالیا، کره جنوبی و بسیاری از کشورهای دیگر میباشد. چین در سال ۲۰۱۹ در حدود دو تریلیون و ۴۹۴ میلیارد دلار صادرات به کشورهای دیگر داشته که این مقدار در ۹ ماه اول امسال ۱ تریلیون و ۸۲۶میلیارد دلار بوده است.

باید عنوان کنم که چین یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان جهانی هم میباشد به صورتی که در سال ۲۰۱۸ این کشور دو تریلیون و ۱۳۵ میلیارد دلار واردات از دیگر کشورها داشته است.

پیشبینی می شود که کشور چین تا ۲۰۵۰ به یکی از بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد در سال های اخیر شاهده روند رو به رشد اقتصاد این کشور بودیم و انتظار می رود که این روند تا سال های آیند نیز ادامه خواهد داشت.

طبق پیشبینی های مرکز مطالعات اقتصادی ژاپن ، در بازه زمانی ۲۰۵۰-۲۰۶۰ چین و هند حدود ۳۵ درصد کل حجم تولیدات ناخالص داخلی جهان در اختیار خود خواهند گرفت و جای آمریکا را خواهد گرفت.