در پایان معاملات چهارشنبه آخرین روز کاری بورس در هفته جاری، شاخص کل با رشد ۳۹ هزار و ۵۰۵ واحدی همراه شد و بار دیگر به کانال ۱.۷ میلیونی بازگشت، همچنین شاخص هم‌وزن نیز با افزایش ۲۱۰۲ واحدی در ارتفاع ۴۳۰ هزار و ۲۰۲ واحدی ایستاد. مجموع ارزش معاملات در دو بازار بورس و فرابورس بالغ بر ۲۳ هزار میلیارد تومان بود. فارس، فولاد و فملی نیز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. دیروز ۲۶ شهریور ماه خبرهای مثبت و موثری مبنی بر تمدید مهلت پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم و تصویب تخصیص یک درصد منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت سهام به‌منظور حمایت و تقویت بیشتر بازار سرمایه از جانب مسئولان بورسی منتشر شد که می تواند نوید‌بخش تداوم روند صعودی بورس در هفته آینده هفته اول مهر ۹۹ باشد.

همچنین شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ابن سینا روند معاملات این هفته بازار سهام را مورد بررسی قرار داد و اعلام کرد: نکته قابل توجه این روزها حجم بالای عرضه‌ها در صندوق‌های درآمد ثابت است که نشان می دهد با کاهش ریسک سیستماتیک بازار، سرمایه‌گذاران ترجیح می دهند به جای دریافت سود مشخص، سهامداری کنند. این شرکت علاوه بر این بررسی، افزایش ورود نقدینگی در کنار دیگر اخبار منتشر شده مثل تصویب تخصیص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت بورس و تمدید مهلت پذیره‌نویسی پالایشی یکم را دلایلی برای ادامه روند صعودی بازار در هفته آینده دانست.

بیشتر بخوانید: در نیمه دوم سال فارغ از هر نتیجه ای در انتخابات آمریکا، بورس صعودی است

پیش‌بینی روند صعودی بازار سرمایه در هفته اول مهر ۹۹

به گزارش بورس پرس:

شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو) با بررسی روند معاملات آخرین روز کاری این هفته بازار سهام اعلام کرد: امروز همچنان در غیاب نمادهای بزرگ پالایشی و “شستا” بازار روند صعودی را با لیدری گروه خودرو و گروه فلزات اساسی ادامه داد.

توقف نمادهای ۴ پالایشگاه مطرح بورسی تصمیم گیری در خصوص خرید صندوق پالایشی یکم را دشوار کرده چراکه سرمایه گذاران نمی‌دانند در زمان بازگشایی، قیمت این چهار نماد صعودی است یا نزولی و در نتیجه تحلیل سودآوری صندوق پالایشی سخت شده است.

در همین راستا با پیگیری بسیاری ار فعالان بازار، رئیس سازمان خصوصی سازی از تمدید مهلت پذیره نویسی پالایش یکم تا ساعت ۲۴ روز یکشنبه ۳۰ شهریور خبر داد. نکته قابل توجه این روزها حجم بالای عرضه‌ها در صندوق های درآمد ثابت است که نشان می دهد با کاهش ریسک سیستماتیک بازار، سرمایه گذاران ترجیح می دهند به جای دریافت سود مشخص به سمت سهامداری گرایش پیدا کنند. افزایش ورود نقدینگی در کنار سایر اخبار منتشره از ابتدای هفته و تصویب تخصیص یک درصد منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از بورس، نوید بخش تداوم روند صعودی در هفته آتی است.

وضعیت بازارهای جهانی و رقیب:

سومین روز هفته میلادی در بازارهای جهانی، کامودیتی‌ها نوسان اندکی داشتند. مس در محدوده ۶۷۷۰ دلار ،روی به ۲۵۳۲ دلار و هر انس طلا به ۱۹۷۴ دلار رسید. هر بشکه نفت برنت با رشد ۲ درصدی به ۴۱.۴۴ دلار و نفت خام WTI  نیز با رشد ۲.۶ درصدی به  ۳۹.۲۷ دلار در هر بشکه رسیده است.

بررسی بازارهای رقیب نیز نشان می ­دهد نرخ هر دلار آمریکا در محدوده ۲۷ هزار و ۸۰ تومان معامله می‌شود. امروز صرافی ملی نرخ فروش دلار را ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرد. قیمت سکه نیز حدود ۱۲ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان گزارش شده است.

بررسی چند رویداد:

  • در جلسه ای که صبح امروز با حضور اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی و رییس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، ساز و کار حمایت از بازار سرمایه با استفاده از سپرده گذاری یک درصد منابع صندوق توسعه ملی مورد تاکید قرار گرفت. صندوق توسعه ملی در راستای اجرای مفاد تکالیف قانونی و به منظور حمایت و تقویت بازار سرمایه آمادگی را جهت سپرده گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.
  • ۵ شرکت سرمایه گذاری استان آذربایجان غربی، اردبیل، یزد، بوشهر و کرمانشاه به عنوان نوزده تا بیست و سومین شرکت سرمایه گذاری استانی در بازار دوم معاملات بورس تهران درج شدند.
  • مصوبه افزایش سهم شناور آزاد شرکت های تابعه دولتی در بورس اصلاح شد. به موجب این اصلاحیه، کاهش ماهانه ۵ درصد از تخصیص مصوب دستگاه هایی که متناسب با گزارش سازمان بورس اقدام به افزایش سهام شناور آزاد شرکت های مندرج در تصویب نامه دولت نمی کنند با رعایت ماده ۳۰ قانون برنامه و بودجه خواهد بود.
  • در صورتی که تا پایان مهر سال جاری، دستگاه ­های مشمول این تصویب نامه نسبت به اجرای بند فوق اقدام نکنند، سازمان خصوصی سازی مکلف است طبق شرایط بازار نسبت به فروش سهام با رعایت احکام مربوط از قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ و تا نصاب های تعیین شده در بند اقدام و گزارش آن را به سازمان بورس ارایه کند.
  • بانک سیتی پیش بینی کرد قیمت نفت تا پایان سال میلادی آینده به ۶۰ دلار در هر بشکه افزایش پیدا خواهد کرد زیرا مازاد عرضه تا آن زمان رفع خواهد شد.
  • عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران گفت: تخصیص ارز نیمایی به دارو موجب بروز چالش در صنعت داروسازی و افزایش ۵ برابری قیمت دارو می شود.
  • رئیس جمهور اعلام کرد: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران و شکست مفتضحانه آمریکا است زیرا ساز و کاری شروع نشد که بخواهد به موفقیت برسد. آمریکایی‌ها می‌خواستند با فروپاشی امنیتی ایران ۲۲ بهمن وارد کشور شوند و چنین فکر احمقانه و کودکانه‌ای داشتند.
  • شرکت فولاد مبارکه اعلام کرد در نظر دارد برای حمایت از سهام، اقدام به خرید سهام خزانه کند. تعداد سهام پیشنهادی هیأت مدیره ٢٠٩٠ میلیون سهم است.