قطع برق و گاز در چند روز گذشته خبرساز شد و حواشی زیادی را به دنبال داشت به طوری که همه پیگیر علت اصلی آن هستند. این در حالی است که شرکت برق علت این اتفاق را قطع گاز نیروگاه‌ها اعلام کرد. اما این ادعا با چالش همراه شد چرا که بسیاری از کارشناسان رمزارزها به رسانه‌ها گفتند که مصرف بالای برق در مزارع بیت‌کوین موجب قطع برق شده است.

آیا علت قطع برق بیت کوین است؟

بسیاری از کارشناسان رمزارزها به رسانه‌ها گفتند که مصرف بالای برق در مزارع بیت‌کوین موجب قطع برق شده است. رضا اردکانیان، وزیر نیرو گرچه به صراحت نقش بیت‌کوین را در قطع برق رد نکرد اما تذکر داد که با هرگونه استفاده غیرمجاز برای استخراج بیت‌کوین به شدت برخورد می‌شود.

طبق اعلام عده ای از کارشناسان مبنی بر گزارش موسسه جهانی BITOOD ایران سومین کشور جهان در زمینه استخراج رمزارزهاست و این حجم از استخراج نمی‌تواند توسط تولیدکنندگان خانگی و یا زیرزمینی انجام شود. همچنین نسیم توکل، عضو اتاق بازرگانی توئیتی مبنی بر وجود مزرعه بزرگ بیت کوین چینی ها در رفسنجان منتشر کرد. امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات هم با تایید این ادعا به تجارت‌نیوز گفت که چینی‌ها علاوه بر کرمان در منطقه آزاد ارس هم بیت‌کوین استخراج می‌کنند اما از حجم استخراج بیت‌کوین توسط چینی‌ها بی‌اطلاع است.

این در حالی است که محمود واعظی، رئیس دفتر روحانی درخصوص علت قطعی برق اعلام داشت: طبق مصوبه ستاد کرونا قرار بوده و هست که به هیج وجه در تهران و کرج از مازوت استفاده نشود اما باعث شد برای استفاده از مازوت در تمام نیروگاه ها، محدودیت ایجاد شود. بنابراین وزارت نیرو با اتفاقی پیش‌بینی نشده روبرو شد.

این مقام مسئول ادامه داد: علاوه براین در در برابر افزایش سرما ، طی دو سه ماه گذشته پزشکان توصیه به باز گذاشتن پنجره ها کردند که منجر به افزایش مصرف سوخت شد. به همین دلیل از دو سه هفته پیش در مورد خاموشی برق اضافی و حرارت بالا پیشنهاد داده شد.

او ادامه داد: ادعای استفاده دولت از بیت کوین ، جفا است . در یکسال گذشته فشاری برای و واردات دستگاه استخراج وجود داشت و دو بار در کمیسیون های دولت مطرح شد که از وزارت صنعت مجوز گرفته و وزارت نیرو هم نحوه استخراج را توضیح دهد. در جلسه امروز ادعا شد علاوه بر آنهایی که اجازه گرفتند برخی مرغداری ها هم در حال استفاده هستند و رئیس جمهور به وزارت اطلاعات و وزارت کشور دستور داد با جدیت این مسئله را دنبال کنند.

اخبار روز بورس:

تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه

اولین شرکت سرمایه‌گذاری استانی مجمع سالانه برگزار می کند / زمان پرداخت سود