وجود خریداران قوی در سهم نشان از شروع رشد سهم در روزهای آتی دارد ولی بسیاری از افراد در تشخیص آن به مشکل میخورند و این سوال برایشان پیش می آید که از کجا بفهمیم یک سهم خریدار قوی دارد؟ ما در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه تشخیص خریداران قوی در سهم بپردازیم.

نحوه تشخیص خریدار قوی و شروع رشد سهم

سایت tsetmc امکاناتی را برای سرمایه گذاران فراهم کرده که یکی از آنها نمایش تعداد خریدار و فروشنده های حقیقی و حقوقی بازار می باشد که نشان میدهد در معاملات روزانه چه حجمی از سهام را خریدارها خریده اند و چه حجمی از سهام توسط فروشنده ها فروخته شده است.

درباره تشخیص قدرت خریدار و فروشنده در بورس بیشتر بخوانید

زمانی هم که نسبت خریدار به فروشنده با عدد ۱ برابر باشد میتوان نتیجه گرفت که قدرت خریداران با فروشندگان یکسان می باشد و  زمانی که این نسبت کم می شود و به حدود ۰.۵ میرسد این موضوع برداشت می شود که قدرت خریدار دو برابر قدرت فروشنده است.

البته دقت داشته باشید برای اینکه از قدرت خریدار نسبت به فروشنده سیگنال دریافت کنید نباید فقط یک روز را در نظر بگیرید بلکه باید این روند را در چند روز مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید روند حرکتی سهم را تشخیص دهید

به جدول زیر توجه کنید:

نحوه تشخیص خریداران قوی در سهم

به تعداد خریداران و فروشندگان در جدول بالا دقت کنید همانطور که مشاهده میکنید تعداد خریدار در جدول کم و ۱۳۶ نفر و تعداد فروشنده زیاد و ۱۷۸۲ نفر می باشد اما حجم خرید و فروش آن ها برابر است. یعنی قدرت خرید خریداران چندین برابر بیشتر از قدرت فروش فروشندگان می باشد در واقع این نسبت نشان می‌دهد که فروشنده ها با تعداد زیاد ولی با حجم کم فروشنده ولی خریدارها با تعداد کم ولی با حجم زیاد خریدار سهم هستند که نشانه خوبی برای سهم می باشد.

نحوه محاسبه قدرت خریدار و فروشنده:

 تعداد خریداران / حجم خرید =نسبت قدرت خریداران حقیقی

تعداد فروشندگان / حجم فروش =نسبت قدرت فروشندگان حقیقی

در پاسخ به این سوال که از کجا بفهمیم یک سهم خریدار قوی دارد؟ باید توجه داشته باشید افرادی که قصد دارند سهم با حجم بالا خریداری کنند، در سهم بصورت یکباره تحرک مثبت ایجاد نخواهند کرد بلکه به دور از هیجان سهم را خریداری میکنند و وقتی ببینند فروشنده خاصی در سهم وجود ندارد صعود سهم را شروع می‌کنند.

خریدار قوی معمولا در کف قیمتی پیدا می شود و اقدام به خریدهای زیاد میکند و نسبت بالای خریدار به فروشنده در روزهای متوالی در یک سهم به احتمال خیلی زیاد نشان از رشد سهم در روزهای پیش رو دارد.

بیشتر بخوانید: فیلتر بیشترین خرید حقوقی/ فیلتر بیشترین فروش حقوقی

فیلتر قدرت خریدار به فروشنده در سهم

برای اینکه متوجه شویم یک سهم خریدار قوی دارد یا نه میتوانیم از فیلتر و اعمال آن در سایت tsetmc کمک بگیریم. برای سنجش قدرت خریدار به فروشنده میتوانید از فیلتر مخصوص به آن کمک بگیرید.

با استفاده از این فیلتر سرمایه گذار می تواند در طول روز سهامی که قدرت خرید بالایی دارند را شناسایی نماید. برای استفاده از این فیلتر دستور زیر را کپی کرده و در بخش فیلتر سایت tsetmc تایپ کنید.

((ct).Buy_I_Volume/(ct).Buy_CountI)> 4* ((ct).Sell_I_Volume/(ct).Sell_CountI)

این فیلتر قدرت خریدار به فروشنده را نمایش میدهد که قدرت خریدار ۴ برابر فروشنده می باشد. شما میتوانید با تغییر ۴ به عدد های دیگر قدرت نسبی خریدار را کم و یا زیاد نمایید.

نحوه واردکردن کدها در بخش فیلتر بورس

برای استفاده از فیلتر بالا مانند زیر عمل کنید

برای معامله در بورس هر شخصی استراتژی مخصوص به خود را دارد برخی ها با استفاده از فیلترهای طلایی بورس نتایج شگفت انگیزی بدست می آورند. اگر تازه کار هستید برای استفاده از فیلتر در سایت tsetmc ابتدا وارد سایت بازار بورس اوراق بهادار به ادرس  tsetmc.com شوید، سپس در بالای صفحه روی منوی دیده‌بان بازار در بالای سایت کلیک کنید.

فیلترهای پرکاربرد و مهم در بازار بورس ایران/ نحوه وارد کردن کدها در بخش فیلتر بورس

سپس روی گزینه فیلترها در منوی بالای دیده‌بان کلیک کنید.

فیلترهای پرکاربرد و مهم در بازار بورس ایران/ نحوه وارد کردن کدها در بخش فیلتر بورس

سپس پنجره مانند تصویر زیر برای شما باز خواهد شد برروی فیلتر جدید کلیک کنید.

فیلترهای پرکاربرد و مهم در بازار بورس ایران/ نحوه وارد کردن کدها در بخش فیلتر بورس

در مرحله بعد میتوانید فیلتر مورد نظر خود را در قسمت شرط وارد کنید.

نحوه واردکردن کدها در بخش فیلتر سایت tsetmc

 

پس از وارد کردن فیلتر توجه داشته باشید که برروی اعتبار ستجی کلیک نمایید تا از درستی فیلتر اطمینان حاصل کنید. پس از اطمینان از صحت کد برروی ثبت کلیک کنید تا فیلتر اعمال شود.