در جریان معاملات امروز (شنبه نوزدهم مهر) بانک تجارت در حالی با توقف نماد همراه شد که از اثر درآمدی اعمال نرخ های جدید تسعیر خبر داد. قابل ذکر است که نماد “وتجارت” فردا آماده بازگشایی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: احمد فاضلی: نرخ های جدید تسعیر ارز بر صورت های مالی “وبصادر” تاثیر نداشته است

اثر درآمدی اعمال نرخ های جدید تسعیر اقلام پولی ارزی بر صورت های مالی ۶ ماهه “وتجارت”

با توجه به ابلاغ بخشنامه شماره ۲۲۷۱۲۶‏‏/۹۹ مورخ ۱۵‏/۰۷‏/۱۳۹۹ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با موضوع نرخ و نحوه تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی در شبکه بانکی، مبنای تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی برای گزارشگری میان دوره‌ای منتهی به پایان شهریورماه ۱۳۹۹، به منظور اعمال در دفاتر بانک و تهیه صورت‌های مالی، مبلغ ۱۲۹,۰۰۰ریال برای هر یورو و مبلغ ۱۱۰,۰۰۰ریال برای هر دلار آمریکا با رعایت سایر شرایط اعلامی در بخشنامه مذکور تعیین گردیده است. شایان ذکر است، نرخ تسعیر اعمال شده در صورت‌های مالی پایان سال مالی ۱۳۹۸، مبلغ۱۰۲,۰۰۰ ریال برای هر یورو و مبلغ ۹۰,۰۰۰ریال برای هر دلار آمریکا بوده است.

با عنایت به مراتب فوق و با لحاظ وضعیت باز ارزی مثبت این بانک در تاریخ ۳۱‏/۰۶‏/۱۳۹۹ که حدود نهصد و هفتاد و نه میلیون دلار است قطعا اعمال نرخ‌های جدید در تسعیر، اثر درآمدی را برای بانک به همراه خواهد داشت لیکن تعیین آثار دقیق آن بر سود و زیان بانک منوط به محاسبه میزان اندوخته کاهش ارزش مطالبات مشکوک الوصول ارزی بوده که این امر مستلزم تکمیل فرآیند تهیه صورت‌های مالی میان‌دوره ۶ ماهه سال ۱۳۹۹ است. فلذا در اولین فرصت، آثار مالی مربوطه در صورت‌های مالی دوره جهت اطلاع عموم سهام‌داران محترم افشا می‌گردد.