ما در این مطلب قصد داریم سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری و بازدهی ارزهای دیجیتال و … را مورد بررسی قرار دهیم.

ارزهای دیجیتال به ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای رمز پایه معروف می باشند. سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال امروزه یکی از داغ‌ترین بازارها برای سرمایه‌گذاری می باشند.

خیلی از افراد پیشبینی می کنند که ارزهای دیجیتال که شامل بیت‌کوین و اتریوم می باشند جایگزین مناسبی برای یورو و دلار و… هستند و می‌توانند نقش موثری در آینده جهان داشته باشند.

بیشتر بخوانید: انواع بازار بر اساس نوع دارایی

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

به عقیده خیلی از سرمایه گذاران در حال حاضر سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بهترین و پرسودترین سرمایه گذاری است. اما اینکه سرمایه گذاری روی کدام ارز دیجیتال پر سودتر است نمیتوان به طور قطعی نظر داد.

روش اصلی استخراج استفاده از دستگاه های ماینینگ می باشد که باید آنها را خریداری نمایید. استخراج می تواند بسیار پرسود باشد اما به این نکته توجه کنید این امر به شرطی سودآور است که هزینه برق ارزان و سخت افزار مناسب برای استخراج را داشته باشید.

بازدهی ارزهای دیجیتال

جهت تعیین بهترین بازار ارز دیجیتال و همچنین بررسی بازدهی ارز دیجیتال ما نمودار قیمت اخیر ارز های دیجیتال بیت‌کوین، اتریوم و کل ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • نمودار قیمت بیت‌کوین ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۲۰ : از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ ارزش بیت‌کوین حداقل ۳۰۰۰۰ درصد افزایش یافته است و قیمت هر واحد آن از ۰.۳۰۰۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۱ به ۹.۰۸۶ دلار در سال ۲۰۲۰ رسیده است.

نمودار قیمت بیت‌کوین 2011 تا سال 2020

 • نمودار قیمت اتریوم از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰: از ماه می ۲۰۱۶ ارزش اتریوم از حدود ۱۲ دلار به بیش از ۲۲۴ دلار رسیده است.

*در ابتدای عرضه اتریوم، قیمت آن در حدود ۱ دلار بود.

نمودار قیمت اتریوم از سال 2015 تا 2020

توجه داشته باشید که نوسانات بازار ارز دیجیتال از هر بازار دیگری بیشتر است. سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بسیار پرریسک بوده، چون هنوز قوانین آن واضح و مشخص نیست و ریسک این وجود دارد که دولت این ارزها را ممنوع کند یا صرافی هک شود یا اینکه به هر دلیلی دسترسی‌تان به کیف پول ارز را از دست بدهید.

به همین دلیل اگر قصد سرمایه گذاری دارید، فقط باید آن مقدار از سرمایه‌تان را در این زمینه سرمایه گذاری کنید که حتی اگر کاملا از بین برود هیچ خللی در زندگی شما ایجاد نمی‌شود.

توجه داشته باشید که اگر روزی یکی از ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین بتواند جایگزین ذخایر پولی در بانک‌های مرکزی شود یا اینکه یک ارز غالب در تبادلات بین‌المللی گردد، ارزش بیت‌کوین بسیار بیشتر از ۱۰ هزار یا ۱۵ هزار دلار خواهد شد.

سایت های سرمایه گذاری ارز دیجیتال

لیست زیر که بهترین وبسایت های استخراج ابری در سال ۲۰۱۸ که امکان استخراج کردن ایمن انواع ارز دیجیتال را نشان میدهد طبق بررسی وبسایت cryptoground.com جمع آوری شده است.

 1. جنسیس ماینینگ (Genesis Mining)
 2. Hashing۲۴
 3. Hasflare
 4. EOBOT
 5. Plan-C
 6. Micro-BTC
 7. Hash Nest

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری کدامند؟

در حال حاظر بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری بلندمدت به نظر بنده بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و … می باشد.

بیت‌کوین همچنان در اولویت ارزهای دیجیتال می باشد ولی از سال ۲۰۱۷ سهم بازار آن از کل بازار ارزهای دیجیتال از ۹۰ درصد به زیر ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است دلیل آن هم پرطرفدار شدن اتریوم و مشکلاتی مانند اندازه بلاک در شبکه بیت‌کوین بوده است.

اما حالا به بررسی اینکه کدام ارز دیجیتال آینده بهتری دارد و بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۹ کدام است می پردازیم:

 1. بیت کوین
 2. اتریوم
 3. ریپل
 4. لایت‌کوین
 5. مونرو
 6. آیوتا
 7. NEM
 8. Stellar
 9. و….

بیشتر بخوانید: بیت کوین بهتر است یا اتریم ؟

سایر ارزهای رمزنگاری شده را می توانید در سایت Coinmarketcap.com مشاهده نمایید.

ارزش بازار ارز (market capital) به معنای ارزش کل یک ارز دیجیتال می باشد که معمولا به دلار آمریکا سنجیده می‌شود. ارزش بازار، یک معیار کامل و بی‌نقص برای سنجش نیست ولی می‌توان گفت در حال حاضر معیاری می باشد که می‌توانیم ارزش یک ارز دیجیتال را با آن بسنجیم.

هر ارز معمولا ویژگی خاص خودش را دارد. مثلا ارزهایی که با خصوصی بودن و حریم شخصی شناخته می‌شوند شامل Dash و Monero و Zcash هستند. برخی دیگر از ارزها بر پایه شبکه اتریوم ایجاد شدند مانند Tron و اتریوم کلاسیک و… و ارزهای دیگری مانند ریپل یا NEM یا Bitshares مانند بیت‌کوین غیرمتمرکز نیستند ولی از طرف دیگر ویژگی‌های دیگری دارند که آنها را خاص می‌کند.

از جمله ارزهایی که باید از آنها دوری کنید، ارزهایی هستند که با سیستم زیرمجموعه‌گیری چندسطحی (MLM) کار می‌کنند و افرادی را که شناختی از این بازار ندارند هدف می‌گیرند و اغلب ادعایشان این است که قصد دارند بیت‌کوین بعدی شوند!

مهمترین ارزهای دیجیتال در سال های اخیر

مهمترین ارزهای دیجیتال در سال های اخیر عبارت اند از : بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، ریپل ، استلار و مونرو می باشند که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهید شد.

بیت کوین

بیت کوین خیلی وقت است که ثابت کرده است ارزشمندترین و بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری است. با بررسی نمودار های سال های گذشته می توانید افزایش قیمت فوق العاده آن را بررسی کنید. البته، همانطور که قبلا ذکر شد، به دلیل نوسانات ریسک هایی هم دارد.

بیت کوین

سرمایه‌گذاران زیادی بر این باور می باشند که شانس بیت کوین برای اینکه بار دیگر رشد چند هزار درصدی گذشته خود را تجربه کند، بسیار کم است. آنها بر این اعتقادند که جامعه ارزهای دیجیتال پذیرفتند که جایگزین‌های زیادی برای بیت کوین وجود دارد که از نظر تکنولوژی بسیار پیشرفته‌تر از بیت کوین می باشند.

برای بررسی میزان مقبولیت یک ارز در میان مردم می‌توانیم نگاهی به حجم سرمایه کنونی موجود در آن ارز یا ارزهایی با تکنولوژی مشابه بیندازیم. یعنی ببینیم پروژه مورد نظر در چه طبقه‌بندی‌ای قرار خواهد گرفت.

بعد از تعیین دسته‌بندی پروژه‌های مختلف می‌توان با جمع مارکت کپ مهم‌ترین پروژه‌هایی که در یک دسته‌بندی قرار می‌گیرند و تقسیم آن بر کل مارکت کپی که در حال حاضر در بازار ارزهای دیجیتال است، به میزان اهمیت آن دسته از پلتفرم‌ها پی برد.

 • حجم کل بازار بیت کوین: ۱۶۶,۷۹۴,۰۰۰,۰۰۰ دلار
 • ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال: ۲۵۷,۲۶۸,۶۹۲,۲۳۵ دلار

با تقسیم اعداد بالا بر هم می‌توان فهمید در حال حاضر، ۴۵% از کل سرمایه بازار در بیت کوین قرار گرفته که این نشان دهنده مقبولیت بالای بیت کوین در میان تمام ارزهای دیجیتال موجود می باشد.

حتی اگر آلت کوین‌های زیادی با ویژگی‌های عالی پیدا شوند، تا زمانی که از طرف مردم و موسسات و شرکت‌های مختلف با پذیرش روبرو نشوند و مردم به آنها اعتماد نکنند، رشد آنها به اندازه‌ای نخواهد بود که بتوانند جایگزین بیت کوین شوند.

پیشنهاد بیشتر کارشناسان و سرمایه‌گذاران این می باشد که حداقل ۵۰ درصد سرمایه‌ای که می‌خواهید وارد ارزهای دیجیتال کنید را به بیت کوین اختصاص دهید.

نمودار رشد بیت کوین از سال گذشته تاکنون- حدود ۲۵ درصد کاهش قیمت داشته است

نمودار رشد بیت کوین از سال گذشته تاکنون

قیمت هر واحد ارز دیجیتال بیت کوین از ۱۱۹۵۹.۰۳ دلار در تاریخ ۸ تیر ماه سال ۹۸ به ۹۰۶۷.۶۸ دلار در ۸ تیر ماه ۹۹ رسیده است به عبارتی روند کاهشی داشته و با ۲۵% کاهش همراه بوده است.

با نحوه کسب درآمد از بیت کوین آشنا شوید

ارز دیجیتال اتریوم

دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار که از گذشته تا امروز حدود ۳۰۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. اتریوم به دلیل ویژگی هایی به جز استفاده به عنوان ارز، مطمئنا آینده درخشانی دارد. نقاط قوت ملکه ارزها بر هیچ کس پوشیده نیست و یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاری است.

ارز دیجیتال اتریوم

حتی با وجود پروژه‌هایی مثل ایاس و ترون که در زمینه ارائه قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز DApp با اتریوم رقابت می‌کنند، اتریوم همچنان جلوتر است.

با اعلام خبر عرضه اتریوم در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۱۹، توسط تیم توسعه‌دهندگان آن و همچنین سابقه تاریخی اتریوم در رشد قیمتی که در مواجهه با به روزرسانی‌های این چنینی داشته، می‌توان شانس زیادی برای افزایش قیمت اتریوم تا پایان ۲۰۱۹ قائل شد.

حتی اگر تیم توسعه دهنده اتریوم این دفعه هم به روزرسانی خود را به عقب بیندازد، از آنجایی که رشد قیمت در اینگونه اتفاقات معمولا از روزها قبل شروع می‌شود، می‌تواند منجر به افزایش قیمت آن نیز شود.

وجود ویتالیک بوترین به عنوان یکی از افراد تاثیرگذار در دنیای ارزهای دیجیتال، جلو بودن اتریوم در تعداد برنامه‌های غیرمتمرکزی که بر بستر آن ساخته شده، مقبولیت بالای آن با توجه به فعالیت کامیونیتی اتریوم و در نهایت به روزرسانی جدیدی که اتریوم انجام داده عواملی می باشند که می‌توانند منجر به رشد قیمت اتریوم شوند.

حتما مطالعه کنید : در کدام بازار ترید کنیم؟

*می‌توانیم از کل سرمایه‌ای که برای خود در نظر گرفته ایم، حداکثر ۱۰ درصد آن را به اتریوم اختصاص بدهیم.

نمودار رشد ارز دیجیتال اتریوم از سال گذشته تاکنون- کاهش ۳۰% داشته است

نمودار رشد ارز دیجیتال اتریوم از سال گذشته تاکنون

با توجه به نمودار فوق قیمت هر واحد ارز دیجیتال اتریوم در ۸ تیر سال ۹۸ برابر ۳۲۰.۰۶ دلار بود و با کاهش ۳۰ درصدی اکنون (۸ تیر ماه ۹۹) قیمت هر واحد آن به ۲۲۴.۴۳ دلار رسیده است.

لایت کوین

ارز دیجیتال لایت کوین

لایت کوین هم یکی از قویترین و بهترین ارزهای دیجیتال می باشد. از نقاط قوت این ارز میتوان امنیت بالای پروتکل آن و تفاوت استخراج آن نسبت به بیت کوین، را نام برد.

لایت کوین که در گروه پلتفرم‌های پرداختی دسته‌بندی می‌شود، یکی از پروژه‌هایی‌ست که در چند ماه اخیر رشد قابل توجهی داشته اند.

*این ارز دیجیتال از اکتبر ۲۰۱۸ تا می ۲۰۱۹، بین ۲۲.۹۵ دلار تا ۱۱۴.۸۶ دلار در حال نوسان بود، یعنی ۴۰۰ درصد افزایش قیمت در مدت ۷ ماه اما در ۲۰۲۰ متاسفانه با کاهش چشمگیری همراه شد!

با وجود بیت کوین به عنوان پیشتاز گروه پلتفرم‌های پرداختی، و همچنین لایت کوین که در رتبه چهارم کوین‌مارکت‌کپ قرار گرفته است، می‌توان به اهمیت این دسته از پلتفرم‌ها پی برد.

مهم ترین دلیل رشد لایت کوین در سال ۲۰۱۹، نصف شدن پاداش استخراج آن می باشد. البته دلایل دیگری هم مانند: افزایش سرعت تراکنش‌ها، افزایش پذیرش آن توسط فروشندگان، روند متغییر عرضه آن، کارمزد پایین تراکنش‌ها و همچنین بهبود حریم خصوصی آن تاثیر گذار می باشند.

نمودار رشد لایت کوین از سال گذشته تاکنون-حدود ۶۸% کاهش داشته

نمودار رشد لایت کوین از سال گذشته تاکنون

با توجه به نمودار روند قیمت ارز دیجیتال لایت کوین در ۱ سال اخیر (تیر ماه ۹۸-۹۹) می توان گفت که قیمت هر واحد لایت کوین از ۱۳۳.۶۶ دلار به ۴۱.۴۴ دلار رسیده و ۶۸% کاهش داشته است.

بیشتر بخوانید: لایت کوین بهتر است یا بیت کوین ؟

مونرو

مونرو

مونرو در سال اوایل سال ۲۰۱۹ رشد بسیار خوبی را تجربه کرد ویژگی اصلی مونرو این می باشد که واقعا ناشناس است و مشاهده تراکنش های یک کیف پول برای عموم ممکن نخواهد بود.

مونرو یک ارز دیجیتال امن، خصوصی می باشد و از رمزنگاری مخصوصی برای اطمینان یافتن از اینکه تمامی تراکنش‌هایش غیر قابل رهگیری و پیگیر گریز باقی می‌ماند، استفاده می‌نماید. در جهانی با شفافیت روزافزون، دلیل به وجود آمدن ارز دیجیتالی مانند مونرو و علاقه به آن را می‌توان به سادگی درک نمود.

مونرو از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌نماید یعنی مونرو مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال قابل استخراج می باشد.

*نمودار رشد مونرو از سال گذشته تاکنون- حدود ۳۷% کاهش

نمودار رشد مونرو از سال گذشته تاکنون

نرخ ارز دیجیتال مونرو طی ۱ سال (تیر ماه ۹۸ تا تیرماه ۹۹) از ۹۹.۹۶ دلار به ۶۲.۷۰ دلار رسیده و با کاهش قیمت ۳۷% همراه بوده.

ارز دیجیتال ریپل

ریپل به عنوان یک ارز دیجیتال که به دلیل متمرکز بودن و منبع باز نبودن آن کمی با ارزهای دیگر متفاوت می باشد، با هدف انجام معاملات برون مرزی با سرعت بالا و کارمزد پایین به وجود آمده است که بتواند جایگزینی برای سیستم‌هایی مانند سوئیفت باشد.

ارز دیجیتال ریپل

*ریپل بیشتر با هدف استفاده در موسسات و بانک‌های بزرگ جهان طراحی شده است تا استفاده کاربران!

بخاطر همین پذیرش و مقبولیت آن توسط این موسسات و بانک‌ها مطرح می‌شود که در سال ۲۰۱۸ و همچنین از اول ۲۰۱۹ تاکنون شاهد همکاری‌های پی در پی آن با بانک ها و شرکت های بزرگی بوده ایم.

بسیاری از متخصصین بر این باورند که با کاربردی‌تر شدن استفاده بانک ها و موسسات از تکنولوژی‌های ریپل و به ویژه پذیرش XRP توسط آنها، رشد انفجاری آن شروع خواهد شد و با وجود خبرها و برنامه‌هایی که حول این ارز دیجیتال می باشد به نظر می‌رسد بهره‌وری از تکنولوژی‌های آن در نیمه دوم ۲۰۱۹ افزایش یافته و از این طریق می‌تواند به شدت به افزایش قیمت XRP کمک شایانی کند.

نمودار تغییرات قیمت ریپل در یک سال گذشته

نمودار تغییرات قیمت ریپل در یک سال گذشته

* با در نظر گرفتن تمامی عوامل موثر بر قیمت XRP، می‌توانید با مشخص کردن حد ضرر، ۲.۵ درصد از کل سرمایه را به XRP اختصاص دهید.

*عوامل موثر بر قیمت XRP ،عوامل موثر بر تحلیل تکنیکال، فاندامنتال و تحلیل احساسات می باشد.

با توجه به نمودار تغییرات قیمت ریپل طی ۱ سال گذشته می توان گفت که قیمت هر واحد ریپل حدود ۶۰% کاهش داشته است.

بیشتر بخوانید: ابزارها و روش های پیش بینی عوامل موثر بر رفتار بازار بورس

استلار

استلار

استلار توسط یکی از بنیانگذاران اولیه پروژه ریپل، جد مک‌کالب ایجاد شده‌است و بر این اساس استلار با وجود شباهت‌های زیادی که به پروژه ریپل دارد، یک سری تفاوت‌های اساسی آنها را کاملا از هم جدا می‌کند.

بر خلاف ریپل که به هدف انجام معاملات برون مرزی توسط بانک‌ها و موسسات طراحی شده بود، استلار با همان هدف ولی برای کاربران عادی ایجاد شده است.

استلار برای اینکه بتواند جایگزین سیستم‌هایی مانند PayPal بشود قابلیت های زیادی دارد. کارمزد معاملات پی‌پال ۵% است در صورتی که شبکه استلار برای هر ۶۰۰,۰۰۰ تراکنش ۰.۰۱ دلار کارمزد در نظر گرفته است.

سرعت انجام تراکنش‌ها در شبکه استلار ۵ ثانیه برای هر تراکنش است که سرعت قابل قبولی هم می باشد و با رعایت حد ضرر مناسب، می توانید ۲.۵ درصد از کل سرمایه را به این ارز دیجیتال اختصاص دهید.

با مقایسه به نمودار تغییرات قیمت ارز های دیجیتال، می توان گفت بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری بیت کوین می باشد که با ۲۵% درصد کاهش قیمت همراه بوده و با توجه به اینکه ۴۵% از کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده بطور نسبی می توان گفت که امکان رشد مجدد آن وجود دارد.