به گفته معاون توسعه بازار بورس کالای ایران، متقاضیان خرید ملک در بورس کالا، می توانند بعد از دریافت کد معاملاتی با واریز وجه از حساب های پایای بورس یا کارگزاری ها به حساب بورس کالا، برای خرید ملک اقدام کنند.

در روند خرید املاک در بورس کالا، کف قیمت از سوی کارشناسان تعیین می شود و در نهایت فردی به عنوان مالک اصلی ملک معرفی می شود که بالاترین قیمت را اعلام کرده باشد. در ادامه به جزئیات نحوه خرید ملک در بورس کالا می پردازیم:

نحوه خرید ملک در بورس کالا

با امکان خرید ملک در بورس کالا چنانچه افراد تصمیم به خرید املاک در بورس کالا داشته باشند قبل هر چیزی باید برای دریافت کد معاملاتی اقدام کرده باشند. واریز کردن وجه برای خرید ملک نیز از طریق حساب‌ های پایای بورس یا کارگزاری‌ ها به حساب بورس کالا امکان پذیر است.

اما فرآیند کشف نرخ و انتخاب خریدار در بورس کالا به این صورت است که با برگزاری یک حراج در روز عرضه، کارشناسان یک کف قیمتی برای ملک در نظر می‌ گیرند و خریداران با هم به رقابت می پردازند، بعد از ثبت بالاترین قیمت (براساس قوانین)، در نهایت مالک اصلی ملک فردی خواهد بود که بالاترین قیمت را اعلام کرده باشد.

به گفته علیرضا ناصرپور معاون توسعه بازار بورس کالای ایران، براساس قوانین بورس کالا، چنانچه فرد خریدار مبلغ در نظر گرفته شده را تا تاریخ سر رسید پرداخت نکند، جریمه می شود.

ناصر پور در مورد عرضه املاک وزارت دفاع در بورس کالا گفت: مقرر شده عرضه تعدادی از املاک این وزارت خانه در تاریخ ۹ آذر ماه در تابلو های معاملاتی بورس کالا انجام شود و متقاضیان خرید ملک در بورس کالا می‌توانند تا تاریخ ذکر شده به بررسی این املاک بپردازند و در صورتی که با شرایط موافق بودند از طریق بورس کالا کد معاملاتی دریافت کنند و سفارش خود را ثبت نمایند.

همچنین بدانید: شورای رقابت تعیین می کند کدام خودروها در بورس کالا عرضه شوند