با توجه به افت شدید بازار سرمایه بسیاری از افراد از سرمایه گذاری در این بازار میترسند و سرمایه گذاری در بازارهای موازی را به سرمایه گذاری در بازار بورس ترجیح می دهند و دیگر بورس را برای سرمایه گذاری مناسب نمیدانند و یا مرددند که مثلا سرمایه گذ اری در بورس بهتر است یا خرید طلا؟

بازارهای موازی بورس از ابتدای سال تا به الان روند صعودی داشتند و با اصلاحات جزئی به روند خود ادامه دادند. بازار بورس هم روند کلی آن صعودی می باشد اما با اصلاحات و افت شدیدی که از مرداد ماه در گیر آن است کف سازی مناسبی در محدوده ۱.۶۰۰.۰۰۰ انجام داده و انتظار داریم در روزهای آینده دوباره به روزهای طلایی خود بازگردد. اگر برای سرمایه گذاری مردد هستید که سرمایه گذاری در بازار طلا بهتر است یا بورس ادامه مطلب را بخوانید.

 

طلا بخریم یا سهام بورس، کدام بهتر است؟

“طلا بخریم یا سهام بورس، کدام بهتر است؟” احتمالا بسیاری از افراد در دو راهی سرمایه گذاری بر این دو بازار مانده اند. برای تصمیم بهتر ادامه مطالب را مطالعه کنید:

طلا بخریم یا سهام بورس، کدام بهتر است؟

سرمایه گذاری در بازار بورس ایران

برای اینکه به پاسخ سوال سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا طلا برسیم باید سرمایه گذاری در بورس را بررسی کنیم و ببینیم سودآوری آن چگونه است. با توجه به افت و اصلاحات بازار سرمایه از مردادماه تا به الان قیمت تقریبا تمامی سهم ها به کف های قیمتی خود و به قیمت چندماه قبل خود رسیده اند و این سهم ها در این قیمت ها برای خرید بسیار جذاب هستند. نیمه دوم سال بیشتر توجه بازار سرمایه بر سهم های بنیادی و سهم های با نقدشوندگی بالا خواهد بود.

در اصلاحات بازار سرمایه بسیاری از افراد مخصوصا افرادی که از تیر و مرداد وارد بازار شدند پرتفویشان در ضرر است و مقداری از سرمایه خود را از دست داده اند، به این افراد توصیه میشود سهام خود را تا میان مدت نگهداری کنند تا ضرر آنها جبران شود. بازار سرمایه یک بازار همراه با نوسان می باشد و با توجه به اینکه بازار اصلاح خوبی داشته و تقریبا تمامی سهم ها بالای ۵۰درصد اصلاح داشتند و مسئولین هم در تلاش برای متعادل کردن و حمایت از بازار هستند انتظار میرود به زودی اصلاحات بازار به پایان رسیده و نیمه دوم سال بازار متعادل و سبزپوشی را شاهد باشیم.

با توجه به اینکه کشور در شرایط تورمی قرار دارد و روز به روز قیمت دلار در حال افزایش است اگر سرمایه گذاری درستی را انجام ندهید قطعا روز به روز ارزش پول شما پایین می آید و از تورم بازار عقب می مانید. اما بازار سرمایه با افزایش نرخ دلار و وجود تحریم ها روند صعودی خود را پیش میگیرد و روند شرکت ها هم صعودی خواهند شد.

در واقع در بازار سرمایه اگر بتوانید سهم درستی را انتخاب کنید و این سهام مناسب را در زمان مناسبی خریداری کنید قطعا به سود بالایی در بلند مدت میرسید.

از مهمترین مزایای سرمایه گذاری در بازار سهام، امکان سرمایه گذاری با سرمایه اندک می باشد و شما با هر مقدار سرمایه می توانید در این بازار سرمایه گذاری نمایید. کمترین سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در بورس ۵۰۰.۰۰۰ تومان می باشد.

اگر نمیتوانید زمان و موقعیت های خرید سهام را تشخیص دهید و یا سهم های درستی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید بهتر است از روش غیر مستقیم اقدام به سرمایه گذاری در بازار بورس کنید تا افراد متخصص در این زمینه برای شما اقدام به خرید و فروش سهام کنند.

سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس به دو صورت انجام می شود:  ۱.صندوق های سرمایه گذاری   ۲.سبدگردانی

صندوق سرمایه گذاری: 

صندوق های سرمایه گذاری که اغلب توسط کارگزاران رسمی بورس تاسیس می شود، تحت نظارت سازمان بورس و با مدیریت افراد متخصص، فعالیت کرده و وجوهی را که سرمایه گذاران در اختیار آن ها قرار می دهند، در سبد متنوعی از سهام و سایر اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند.

هنگامی که شما در یک صندوق سرمایه گذاری مشترک، سرمایه گذاری می کنید، سرمایه شما بخشی از کل سرمایه صندوق خواهد شد در نتیجه هر چقدر صندوق سود یا زیان بدست آورد، شما نیز به نسبت سرمایه خود از کل سرمایه صندوق، در این سود یا زیان سهیم هستید.

سبدگردانی:

سبدگردانی فرایندی است که طی آن افراد مجرب و متخصص در شرکت های سبدگردان زیر نظر سازمان بورس براساس خصوصیات، سطح ریسک پذیری و سرمایه هر سرمایه گذار، سبدی مناسب از اوراق بهادار برای او تشکیل داده و به صورت مستمر بر آن نظارت و اعمال مدیریت می کند.

 

سرمایه گذاری بر روی طلا

بسیاری از افراد سرمایه گذاری در طلا را یک سرمایه گذاری امن میدانند و اقدام به خرید طلا میکنند. اگر برای سرمایه گذاری اقدام به خرید طلای زینتی کنید مبلغ بسیار زیادی را باید به عنوان اجرت ساخت، مالیات و … پرداخت کنید. اگر تصمیم دارید برای سرمایه گذاری اقدام به خرید طلا کنید توصیه می شود بجای هرید طلای زینتی اقدام به خرید سکه، طلای دست دوم، شمش طلا و طلای آب‌شده کنید تا هزینه اجرت تولید را پرداخت نکنید البته برای خریداری آنها باید سرمایه زیادی داشته باشید.

عوامل داخلی و خارجی بسیاری بر قیمت طلا اثر میگذارد، مانند دلار و فاکتورهای داخلی تأثیرگذار مانند نرخ برابری دلار به ریال و فاکتور خارجی مانند قیمت اونس جهانی.

درباره “برای سرمایه گذاری سکه بهتر است یا طلا بیشتر بخوانید

توجه: دلار و تورم از مهم ترین محرک های طلا می باشند و با ایجاد تورم و بالا رفتن قیمت دلار طلا هم رشد خواهد کرد و در بلند مدت بسیار سودده ای مناسبی خواهد داشت.

برای خرید طلا میتوانید از روش های مختلفی استفاده کنید. میتوانید بطور مستقیم اقدام به خرید طلا کنید یا اینکه در صندوق‌های سرمایه گذاری طلا سرمایه گذاری کنید. در این روش شما بدون درگیر شدن برای خرید طلا و برای جلوگیری از خطرات موجود برای نگهداری طلا اقدام به خرید صندوق های سرمایه گذاری طلا میکنید. با این کار  ارزش سرمایه شما بر اساس قیمت طلا محاسبه می‌شود.

برای اینکه ببینیم سرمایه گذاری در بورس بهتر است یا طلا بهتر است نگاهی به بازدهی بازار بورس و بازدهی بازار طلا در سال ۹۹ بپردازیم و آن ها را با هم مقایسه کنیم.

 

بازدهی بورس طلا و سکه در ۶ ماه ابتدایی سال ۹۹ چگونه بود؟

در ۶ ماه اول سال ۹۹، بازارهای مالی همه روند صعودی داشتند و در این میان بورس بیشترین بازدهی و دلار کمترین بازدهی را داشته است.

طلا بخریم یا سهام بورس، کدام بهتر است؟

عملکرد بورس در ۶ ماه اول سال ۹۹

شاخص کل بازار سرمایه که در اوایل فروردین ۹۹ روی سطح ۵۱۲ هزار واحد بود طی شش ماه با رشد ۲۳۲.۸ درصدی بیش از یک میلیون و ۱۹۲ هزار واحد رشد کرد.

شاخص کل بازار سرمایه در مرداد ماه به دو میلیون و ۸۰ هزار واحد رسید، اما وارد فاز اصلاحی شد و با افت های پی در پی در روز پنج‌شنبه ۲۷ شهریور ماه شاخص به یک میلیون و ۷۰۴ هزار واحد رسید.

عملکرد سکه در ۶ ماه اول سال ۹۹

سکه در نیمه اول سال ۹۹ در حدود پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خریدوفروش می‌شد و با بازدهی ۱۱۸ درصدی و افزایش شش میلیون و ۶۹۰ هزار تومانی در پایان شهریور ماه به قیمت ۱۲ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان رسید.

عملکرد طلا در ۶ ماه اول سال ۹۹

هر گرم طلای ۱۸ عیار در نیمه اول سال ۹۹ با رشد ۱۰۱.۸ درصدی حدود ۶۱۳ هزار تومان به ازای هر گرم افزایش داشت و قیمت طلا که در ابتدای سال ۶۰۲ هزار تومان بود به یک میلیون و ۲۱۵ هزار تومان رسید را به ثبت رساند.